Zef Pergega: Letêr nga ShBA për Z. Mugerini...

ZOJA MUGERINI PROVOJE NJE LENG FRUTASH SERBE ME BAGLA TE ARUSHES URALE….

     ...dhe do te vjellesh hem gjithe jeten!

   “…ushqimet serbe kane per qellim te sterilizojne femrat dhe mashkujt shqiptare kosovare qe te mos lindin femije…” “te ma shterrosh bakun e nanes qe te mos shtohem, kjo eshte ferr zonja Mugerini dhe Zoja e madhe qe qyteterimit dhe e lirise Amerika ime!” “Si mund te ushqej femijen me helm Serbie! – pyet nana kosovare qe humbi familjen ne lufte. A i ka mbet botes se qyteteruar ndonje pike gjak arsye njerezore?! Ngihuni shqiptare e bejuni bashke ta shporrim kete fare te keqe qe po na shkombetarizon!”


Rezultate imazhesh për kush eshte zef pergega     ZEF PERGEGA, SHBA

         Me heret nepermjet shkrimeve u kam kerkuar autoriteteve amerikane qe nepermjet nje ekipi, ku ka tashme edhe kosovare te perfshire ne administraten amerikane qe kontrallon mallrat dhe ushqipmet qe hyjne ne Amerike, nderkohe keta eksperte shkojne e verifikojne deri ne origjine te mallit, te kene mundesi te zbullojne helemet serbe qe shiten si ushqim per kosovare.

    Ushqimet serbe kane per qellim te sterilizojne femrat dhe mashkujt shqiptare kosovare qe te mos lindin femije… 

Te ma shterrosh barkun e nanes qe te mos shtohemi, kjo eshte politike zonja Mugerini dhe Zoja e madhe qe qyteterimit dhe e lisise Amerika ime?!


Rezultate imazhesh për haradinaj dhe haga

      Kur Haradinaj ishte ne Hage me ane te nje letre i kujtova gjyqtareve nje histori te kobshme paramiltareve serb. 

“Paramilitaret e armatosur dhe te xhindosur hyne me force ne nje shtepi kosovari. 

Zjarri ne oxhak dhe nje kusi me uje qe valonte. Paramilitari duke i drejtuar qyten e pushkes me bajonete te ngrehur e pyeti te zotin e shtepise: A keni mish!”

“Jo” – i tha ai i frikesuar. Paramilitari mori femijen ne djep e beri copa copa dhe e hodhi ne kusine e valuar dhe me nje terbim te kobshem i tha: “Tani hani mish!”
   Eshte mire qe Nusret Pllana te ia dergoi librin e tij me qindra foto me kasaphanen e paramilitareve serb mbi popullin e pafjashem Kosovar. 

E di qe Mugerini po ta shikonte te pakten nje muaj do ta kalonte ne spital, duke vjelle!

Sipas shtypit frutat Serbe të Infektuara me norovirus alarmojnë tregjet. Ngarkesa me fruta pylli nga Serbia rezultojnë të prekura nga Norovirus.

Eksportet ushqimore të Serbisë po shkaktojnë kaos në vendet anëtare të Bashkimit Evropian. www rrjetat.com njofton se autoritetet hungareze dhe franceze të kontrollit të cilësisë së ushqimit kanë tërhequr nga tregu sasi të konsiderueshme frutash pylli të ngrira me origjinë nga Serbia.

Gjendja e alarmit në lidhje me produktet ushqimore të kontaminuara të Serbisë u shpall më 11 maj 2018 dhe u shpërnda në të gjitha vendet Evropiane, si rrjedhojë e rëndësisë së situatës. Ngarkesat me mjedër të ngrirë janë futur në territorin e BE-së nga Hungaria. Franca dhe Hungaria kanë ngritur alarmin në maksimum si pasojë e kontaminimit të këtyre frutave me Norovirus, një viruset më infektive në qarkullim.

Qendra e Alarmit e Komisionit Evropian, njoftimit të së cilës i bazohet Agroweb.org, deklaron se situata është mjaft serioze për shkak të shpërthimit potencial të mikrorganizmave patogjenë të norovirusit që u zbuluan në ngarkesat me mjedër që vinin nga Serbia. 

Autoritetet franceze dhe hungareze kanë urdhëruar tërheqjen e plotë të këtyre sasive ushqimore nga tregjet e tyre.

Ata po hetojnë mbi mënyrat se si kjo sasi e rrezikshme ushqimesh ia doli të kalonte kontrollet kufitare dhe mbi rreziqet që u kanosen shëndetit të qytetarëve të këtyre shteteve.

Të gjitha vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë forcuar masat e kontrollit në kufi duke shënjestruar produktet serbe, veçanërisht ngarkesat me fruta dhe perime sepse Norovirus është një nga viruset më të rrezikshëm epidemikë në histori. 

Kosova dhe shqipëria më të prekura nga produktet sërbe. Sot në shqipëri dhe kosovë janë shtuar sëmundjet e ndryshme me bazë kancerin. 

Kosova sot po përballet me shterpësin më të madhe së sa para luftës. 

Çifte të shumtë nuk lindin më fëmijë. Situata është dramatike Sërbia po hakmerret ndaj popullit shqiptar të  kosovës duke i infektuar ushqimet të cilat janë me destinacion Kosovën dhe Shqipërinë. 

Shifrat janë katastrofike sipas institutit të shëndetit publik  të Kosovës.

                  Pse kerkohet te hiqet taksa

      Ne fillim Amerika nuk e ka patur kete ide. Por presidenti serb nepermjet lobit serb ne Amerike pasi ka marre miratimin e presidentit Thaçi kane ndryshuar mendim deklerativ per mundesine e nje marreveshje. 

Sharra e keqe ka ngecur ne gozhde. Gjaku i lirise kerkon shagim dhe ndeshkim sabotatoreve te te ardhmes Europine te Kosoves. Po pse erdhi deri ne kete pike?! 

Se pari ishte nje periudhe 10 vjecare e intresit te paket te qeverise amerikane e demokrateve per Kosoven me gjithe perpjekjet e vazhdueshme te kongresistit Eliot Engel, i cili me ton i kerkoi Kliton, sekretares se shtetit qe te kthehet vemendja ne Kosove dhe ti jepet zgjidhje perfundimtare. 

Madje ai kerkoi prej saj ti jepte pergjigje per shpenzimet e taksapaguesve amerikane per lirine e Kosoves. 

Se dyti ishte qeverisja e vendit si osmanet me dhomat e gjykimit dhe me fis, kur shkurrja u be lis. 

E treta eshte se diasporen shqiptare ne Amerike e ne boten e lire ia perdhosen fytyren e saj dhe nuk krijuan asnje kusht qe investimet e tyre te ktheheshin ne vendlindje.

 Madje shume prej tyre jane shprehur se ishim me mire nen Jugosllavi se nen keta te pashpirt dhe te kalbur ne atdhedashuri. 

Se katerti, te gjitha doganat jane Thaçi –Pacolli, te lidhur ngusht me bizinesin e mallarve serbe qe vijne ne Kosove. 

Ata jane demtuar rende nga fitimit dhe kjo perkthehet ne presion ndaj Hardinajt per suspendimin e takses.

 Se pesti qeverite e kaluara nuk punuan per integrimin sipas raporteve te pakicave te kombeve te tjere si serb, malazes, ashkali, rom, egjyptjan apo ato te shpalluar turq, 

Si nuk e derguan nje katolik ne vendet perendimore si ambassador? Edhte turp tu thuash katolikeve ne Kosove se ato jane shkie, kur ato themeluan kishat katolike, te cilat i pervetesuan serbet e i bene te tyre.

 Duhet bac ti kishin mbrojtur dhe ai gjak do tu kthehej ne prosperitet. 

E gjashta ata vende qe kane terhequr njohjet jane nga shkaku se Pacolli u ka premtuar nga 100 mije dollare dhe nuk ua ka dhene, por i ka mashtruar dhe me paturpesi del e thote se serbet kane lobuar me femra!

      Ata qe bejne presion per heqjen e takses, duan te fshehin hordhite qe kane bere mbi jeten e femijeve dhe nenave kosovare. Por kane edhe frike se me ramjen, qe nuk bie, te Haradinajt mund te zbulohen kembet e gjarperit dhe vendi shkon jo ne kaos por pa tjeter ne nje lufte civile ne Kosove qe mund te shtrihet ne nje konflikt te armatosur me Serbine.

 Shqitaret jane pushtuar 56 here dhe nuk jane shuar.

 Edhe kesaj radhe perseri do te mbijetojne edhe ne se mbetet nje shkrumb i ndezur, pikerisht ky do ti corroje ne sy. Amerika i do shume te fortit. Qendro Haradinaj!

(Zef Pegega është  publicist,shkrimtar i mirënjohur. Ai ka qenë   redaktor përgjgjës  në Agjencinë Telegrafike Shqiptare(ATA).Tash punon në Clinton Township, Michigan dhe është editor   në Albdremas TV  të SHBA-ve. Është autor i  mija artikujve gazetaresk në Shqipëri,Kosovë ,Amerikë si dhe i dhjeta librave  letrare,publicistike dhe shkencore) ..

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)

Legjenda e Mujit dhe Halilit