Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është shpallur fajtor për shpërdorim detyre por i pafajshëm për trafik droge,, dënohet me 5 vite burg


Gjykata e Krimeve të Rënda që prej mëngjesit është mbushur nga gazetarë dhe operatorë, të cilët vijojnë të jenë në pritje të vendimit për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Pas një seance gjyqësore maratonë, Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda ka dënuar me 5 vjet burg ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.


Në hollin e ambienteve të Gjykatës, përveç gazetarëve dhe operatorëve që vijojnë të jenë në pritje të vendimit “final”, ndodhet edhe përfaqësuesja e Ambasadës së SHBA-së, e cila ka ndjekur nga afër këtë proces.


Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është shpallur fajtor për shpërdorim detyre por i pafajshëm për trafik droge.

Ky ka qenë vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda mbrëmjen e sotme e cila e ka dënuar me 5 vite burg por për shkak të gjykimit të shkurtuar konvertohet në 3.5.


Prokuroria ka kërkoi dënimin e Saimir Tahirit me 12 vite burg, duke e akuzuar për tre vepra të rënda penale “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”, në kuadër të dosjes ‘Habilaj’.


Tahiri është shpallur fajtor vetëm për akuzën e shpërdorimit të detyrës, ndërsa ka rënë akuza për trafik droge dhe grup i strukturuar kriminal.


Dënimi për Tahirin do të konvertohet në 3 vjet shërbim prove. Ai përfiton nga gjykimi i shkurtuar.

Në një prononcim pas vendimit, Tahiri deklaroi: “Gjykata më tha se nuk jam kriminel, nuk jam trafikant por meqë disa kushërinj të mi kanë përdorur emrin tim kam shpërdoruar detyrën. As nuk qesh dot, as nuk qaj dot. Nesër do ju ftoj të ndajmë bashkë ca mendime”.

Tahiri paralajmëroi se do të apelojë vendimin.


Tahiri: Sigurisht që do ta apeloj. Një vendim qesharak. Do të ishte shumë më fisnike ta kishin bërë si burrat dhe të më dënonin për trafik. Isha më i qartë kur hyra sesa tani kur dola. Më duhet ta kuptoj të gjithën. Është si të shkosh në një provim, mësuesja të thotë që ke mësuar shumë mirë por hajt po të vë një 5.

Ndërkohë ish-drejtori i policisë së Vlorës, Jaled Çela, është dënuar me 3.4 vjet burg.

Prokuroria e Krimeve të Rënda kishte kërkuar 12 vjet burg për Tahirin dhe me uljen e 1/3 së dënimit nga gjykimi i shkurtuar ai duhet të bënte 8 vjet burg nëse gjykata do të pranonte kërkesën.

Flori Bruqi

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)