Nga A.R.DOSTI : Pse komunizmi shqiptar nuk i ka dashur kurrë Veriun dhe Veriorët
Sepse Veriu e verioret tane fisnike e patriote, te ndershem e nacionaliste…kurren e kurres nuk e kane dashur komunizmin barbar te tyre .

Sepse Kosova e bashkimi i saj me Shqiperine trungun e Atdheut -Meme i tmerron me shume se kurre komunistet shqiptaro-serbe qe e kane pergjakur ate per dekada me radhe…

Sepse Veriu e verioret tane jane pjesa me vitale e kombit tone dhe kane luftuar brez pas brezi me pushke ne dore per trojet tona amtare kunder aleateve besnike te komunisteve shqiptare …serbo-sllaveve gjakatare…

Sepse Gjigandi e Vigani i kombit shqiptar At Gjergj Fishta ju rri si gjemb ne sy kelysheve komuniste shqiptare ndaj edhe nga frika e tmerri e lane deri edhe pa varr…

Sepse Zogu, A.Kupi, Gj. Markagjoni Migjeni, Mjeda, V.Pasha [P.Vasa ]..Gurakuqi, H.Prishtina, I.Boletini, M.Sokoli, B.Curri, M.Ivanaj etj etj…ju a kane prishur gjumin njehere e mire te pa beseve e te pa feve kuqalashe…e antishqiptareve gjakprishur…

E dini se sa eshte numri e si eshte bilanci i te vrareve , i te torturuarve, te zhdukurve, te burgosurve, te internuarve e te perndjekurve politike apo biografi-keqinjve ne raportin Veri -Jug -Shqiperi e mesme…nga rregjimi diktatorial i diktatorit Enver Hoxha …?
E pra mesojeni …se nga reth 7 mije te denuarit me vdekje e qe vdiqen burgjeve te komunizmit …e nga 11 mije te burgosurve politike ..nga 34 mije te internuarve…e nga reth 250 mije shqiptareve me biografi te keqe …saktesisht 64 % e tyre i perkasin Veriut te Shqiperise e pjesa tjeter jugut e Shqiperise se mesme…

Dhe aspak rastesisht !

Ç’do lloj komenti tjeter ndaj barbarise e bishes se kuqe komuniste ndaj Veriut e verioreve shqiptare … besoj se do ishte i tepert…

…Nisi ne fakt qe pas 1941 e pas formimit te Partise Komuniste Shqiptare …ku komunisti-bolshevik Hoxha qe do te rrembente frenat e kucedres se kuqe PKSH pasi kish eliminuar me pare Grupin e Zjarrit ne Shkoder …u lidh fort me serbet dhe permes Miladineve, Dushaneve, Velimireve e co.do thurrte pa reshtur plane ogurzeza per Veriun patriotik e nacionalist te Shqiperise qe historikisht kish luftuar me arme ne dore kunder Shkjaut e ne mbrojtje te territoreve e integritetit te Shtetit shqiptar…

Enveri jo pa qellim do te ndiqte per viten me radhe nje politike denigruese, shperfillese, poshteruese, izoluese e hakmarrese ndaj veriut e verioreve shqiptare…te cilet kurre as e deshen e as e pranuan ATE.. ne krye te tyre . aq me pak ta perkrahnin komunizmin e me pas edhe socializmin e tij bastard,.,,dhe jo pa qellim ai e la ate zone ne nje lloj prapambetje te thelle e ne nje varferi ekonomike ”model tipik komunist”…stalinist…

Radhazi i hoqi qafe Tuk Jakoven, Gjin Markun, Sadik Bekteshin e ju turr me mllef e rrugaceri te pa pare edhe Mbretit Zog ,Fishtes, Abaz Kupit, Gjon Markagjonit e kujtdo qe nuk e donte as ate personalisht e as komunizmin e tij bastard ruso-sllav…

E si per show e konsum politik Komandanti dilte e ulej ndonjehere edhe ”Gju me Gju me popullin” si ne Tropoje…inaguronte ca shtepi te reja qe i ndertonte pa ndihma nga jashte Partia e tij si ne Bahcallik…apo edhe shkonte nje here per ”shen Llesh” edhe andej nga Kukesi, Puka e Dibra…

Nderkohe qe cmenduria e diktatorit mberiti deri atje sa nje qytet te tere si Burreli e krejt krahinen e Matit ta persekutonte krejt vetem e vetem pse ishte vendlindja e kundershtarit te tij politik…Mbretit Ahmet Zogu…

E sakaq qe ne shtetin, qeverine e administraten e tij urrejtja gjenetike tipike komuniste ndaj veriut e verioreve kish bere qe per vite me radhe perqindja e tyre te mos e kalonte kurre shifren e 13%…

Sepse sic ishte shprehur edhe vete ne koinfidence ndaj Hysni Kapos krahut te djathte te tij… tek maloket e trashe e te pa bese qe i kishin shkuar nga mbrapa tradhetarit Ahmet Zogu…nuk kishte besim kurre…

E kush fliste per trashesi mendore e per bese… ai kokrra e injorantit qe kurrre nuk mbaroi asnje lloj shkolle e as u shkollua tamam e normal …asnjehere…ai qe preu ne bese deri edhe pjestare te familjes se vet , shok e miq lufte e ideali te cileve ju futi thiken e plumbin pas shpine…

E si per ironi te fatit…nderkohe qe veriori Ahmet Zogu ne shtet-qeverine e administraten e tij kishte gati 70% jugore e prej Shqiperise se mesme … e kish besim tek ta njesoj si tek vetja e vet…jugori Hoxha nuk i afronte kerkundi verioret ”e pa bese” ndaj dhe e mbushi shtet-qeverine e tij me jugore besnike e militante qe linin koken per te e Partine e tij… [sic e lane apo u a hengri ai radhazi e nje e nga nje…lexojeni si te doni]…

..Krimineli Mehmet Shehu ka bere kerdine ne Veri te Shqiperise…nisur qe nga ngjarjet e malesise se Shkodres me Koplikun e Postriben… me rethimin e vrasjen me pas te luftetarit patriot Prek Cali e cetes se tij …vazhduar me hedhjen ne ere ne Vau e Dejes se njeres prej Kishave me te bukura e me historike ne Europe…me pas me rreprezaljet kriminale ndaj Klerit katolik ne Shkoder…

Per te vazhduar me vrasjet makabre ne Mirdite pas vrasjes se komunistit Bardhok Biba… me masakren tjeter ne Iballe te Pukes, e se bashku edhe me Kadri Hazbiun edhe me historite e pa besise neveritese komuniste te ngjarjeve me ”banda e diversante” kryesisht ne zonen e Mirdites se njohur si antikomuniste e terbuar etj etj

Nje tjeter kriminel i seres e llojit te tyre…Haxhi Llleshi gjithashtu ka kryer krime e ka bere masakra e rreprezalje ne qarkun e krahinen e njohur si teper atdhetare e patriotike te Dibres…

Ramiz Alia si nje nder te paktet veriore ne Byrone Politike te Enver-Mehmetit jo qe ishte kurdohere i trembur , inferior e i izoluar prej Byrose 90% jugore … por kurre s’pati guximin e kurajon njehere te vetme te shkoj ne qytetin e tij te lindjes ne Shkoder ashtu sic shkon normalisht cdo njeri ,,,me mall, nostalgji e respekt…sepse ishte e vdiq njeri pa integritet, pa identitet e personalitet e mbi te gjitha pa shtylle kurrizore…

Pa thene qe Ramizi kurre e ne asnje rast nuk beri asgje jo per Shkodren por per krejt Veriun ..perpos qe sajoj nje atentat kunder tij ne Kukes qe ju hengri koken nja tre shqiptareve te ndershem e te pa fajshem si dhe firmosi se bashku me Babain e kryeministrit te sotem [ Edvinit]… …Kristaqin ….varjen ne litar te Poetit kuksian Havzi Nela…

Radha i erdhi Fatos Nanos …qe i rritur e i edukuar ne preherin e antishqiptares Nexhmije Hoxha …te mos e kursente kurre sjelljen, qendrimin e fjalorin e tij prej nje rrugaci ordiner politik kunder Veriut e verioreve te cilet deri edhe publikisht i etiketonte si kafshe….te trashe …e injorante…

Radha i erdhi edhe ish sekretarit te 1 te PPSH se Tepelenes e Ministrit te brendeshem te diktatures kriminelit Gramoz Ruci …qe ta pergjakte veriun shqiptar ne ate 2 prill te 1991 ogurzi ne Shkodren den babaden antikomuniste…

Stafeten anti-veri e kunder verioreve aspak rastesisht e jo pa qellim e muaren ne duart e tyre bijte e eterve…dhe ja tek shfaqet me gjithe egersine, urrrejtjen, rugacerine e perversitetin e tij banditesk kunder tyre i biri i Kristaqit qe nuk nguron ti shaje, fyeje, poshteroje e denigroje publikisht teksa i quan cecene, maloke, vrases e kriminele… deri edhe njerez pre-historike e shpellare…

Sic ben njejte me te nje palaco e qelbesire…nje provincial, mashtrues e hajdut ordiner si Erion Veliaj prej nga ”ajo e nones se vet” teksa i quan verioret …bastarde te pa ndreqshem…shpellare te frikshem…maloke koke pa lare etj etj…

Korrit te tyre antikombetar e bastard sharlatanesk anti-verior here here i bashkohen e i vijne ne ndihme edhe marionetat e mashat e pushtetit politik antishqiptar si ish i burgosuri i Spacit …Maks Velo te cilin duket se burgu i Enverit e ka lene me pasoja te medha trunore… ish djali karagjoz e torollak i Bllokut …S.Ngjela qe per pak pushtet e post shet e vret edhe Nenen e Baben e vet …Fatos Klosi qe si ish kryespiuni i sherbimit sekret kombetar shteteror shqiptar merr pjese direkte ne vrasjen e komandantit te UCK e ministrit te mbrojtjes se Kosoves z.A.Krasniqi duke e prere ne bese ne mes te kryeqytetit te Atdheut te Kombit te tij…

E tash mesa duket me urdher, para e porosi nga lart ”’dopio gjashta” kunder veriut e verioreve i mbeti ne dore Er-mut Mamaqit …i cili na ben nje ”goxha film” te titulluar i Love Tropoja …ku se bashku me Armikun numer 1 te Shqiperise e te shqiptareve e vecmas te Veriut e verioreve te saj Ramen…….nuk lene kusur pa share, fyer, ofenduar, denigruar, perdhosur e poshteruar cdo lloj zakoni e tradite te kesaj treve te shquar patriotike e nacionaliste shqiptare …

Dhe jo me kot…e aspak rastesisht…sic e thashe edhe me lart…kjo lloj lufte Anti-Veri e qellimeshme dhe e programuar e me skenar te hershem mes komunisteve shqiptare e atyre serbo-ruso-sllav …ka nisur qysh heret e dekada me pare….dhe normalisht qe stafeta do shkoje po keshtu e kesisoj dore me dore…dje e kishin radhen e urrejtjes Eterit e sot e kane Bijte…

E kur i lame e po i leme te na shkelin me kembe e te na poshterojne kesisoj …e ne s’ndihemi kerkundi e s’reagojme fare por vazhdojme te ulim kurrizin e ti themi ende Derrit – Daje njesoj si Rames ne filmin e Mamaqit ….

Atehere mire te na i bejne…dhe pak e kemi…

Shenim:Autori i ketij shkrimi eshte me gjak, origjine dhe fare e fis nga Jugu i Shqiperise e saktesisht nga krahina me patriotike e me nacionaliste e saj Deshnica e Permetit … ardhur si familje ne Tirane qysh ne fillim te shekullit te shkuar si dhe lindur e rritur personalisht ….dhe banues ne Tirane qysh prej 1959 – 2000…dhe sot e prej 20 vjetesh jeton ne emigracion ne shtetin e Michiganit ne USA …

Sa per sqarim publik pasi nje portal i quajtur JOQ…dje pasi kish botuar pa lejen time shkrim-reagimin tim me Ermut Mamaqin reth filmit te tij I Love Tropoja …me kish etiketuar mua si gazetar te rrebeluar tropojan…[???]…edhe pse une e kam per nder te jem prej cdo lloj qyteti, fshati a krahine e kombit tim …perfshire ketu pa diskutim edhe Kosoven, Camerine, apo viset shqiptare ne Maqedoni e Mal te Zi…

E rendesishme per mua eshte qe kam qene, jam, kam lindur e do te vdes Shqiptar me gjak te paster patriotik e nacionalist …dhe shkrimet e mija ti sherbejne bashkimit e unitetit tone kombetar e kurresesi percarjeve jug – veri, toske e gege….katolike e myslimane …kaure e muhamedane…gegnishte a toskerishte …fetare apo ateiste …etj etj,,, qe kane mbjelle historikisht komunistet bastarde shqiptare e miqte e tyre e armiqte tane ruso-serbo-sllavo-greket…

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)