Jam betuar të mos ndjej puthje ...
Te gjeta mes mijra kristalesh...do te thoja qe ti gjete vetveten Syri...Leshove ndjenjat, vargut i dhe ngjyra dhe poezise jete. Duhet guxim te hidhesh ne kete skene arti. Me delikatesen tende krijove vetveten,ndriçove reflektimin tend, e kalove imazhin pertej pasqyres, i dhe lirine...Sot gezohem kur shoh qe ajo frika, nuk ekziston me...Pa ndrojte, ashtu e lire vazhdo kete flutrim qe ke mbimarre per te na percjellur akoma me shume secretet e ndjenjave te tua. Lere burimin te rrjedhi fjalet, qe ne vrullin e tyre te formojne vargun dhe duke vallzuar te perhapin fjalen e bukur, tingujt e jetes portretin, perjetesine....Te pergezoj mikja ime, ndjehem krenar... 


  JE TAMAM SI NJE MUZE QE MAHNIT HYJNITE ME ARTIN E TE SHPREHURIT MBI DASHURINE. ESHTE SHUME E VERTETE LOTIN PER DASHURINE NUK MUND TA PREKE AS TOKA E AS QIELLI, GJITHASHTU AS DIELLI NUK MUND TA THAJE, SEPSE LOTET J'U PERKASIN VETEM ZEMRAVE.....!!!!! 


  Vetem nepermjet vargjeve ti, Drit Syri, mund te shprehesh stuhine e ndjenjave qe ke ne shpirt. Dhe ti i shpreh kaq bukur ato! Me elegance te stuhishme.Më 24.05. 2011poetja e mirënjohur shqiptare , Syriha Ademovi, prezantoi librin e saj të sapo publikuar me titull: Drita, syri i shpirtit ... Libri ka kopertinë nga Dashamir Vraniçi, përmban poezi dhe aforizma dhe u publikua në Tiranë në shtëpinë „Marin Barleti“, ka 98 faqe dhe kushton 350 Lekë.


Bild 1 zum Weblog 101Bild 2 zum Weblog 101Bild 3 zum Weblog 101Bild 4 zum Weblog 101

 

http://www.youtube.com/watch?v=1hbT4XjyyKE&feature=share


TË TË THEM: TË DUA!


Si hëna rrokullisem që të vij tek ti
n’eterin blu t’ kësaj nate vjeshte.
Pranë teje sonte të jem unë dua,
të tretem e tëra në sytë e tua.

Kur ti më mungon, them mijëra fjalë,
dhe qiellit i lutem çdo natë për Ty,
të të kem pranë, të shuaj të shkretin mall,
oh! kjo kohë e fatit, që mallin na e ndau!

Më trishton largësia, malli se ç’më djeg,
të isha me ty, të isha për një çast,
jo jo, s’do desha një natë të gjatë,
sa zgjat nje puthje të t’ kisha në krahë.

Të jem pranë teje sa herë kam ëndërua,
të puth shikimin e të të them: TË DUA!

@D.Syri Nentor 2011 USADrit Syri


Syriha Xh.Ademovi


(Drit Syri)


MALL


M’ asht çue peshë malli
me kthye dhe ‘i herë
në Shkodrën time.
Karajfilave dhe luleborave
po due sot me u këndue …
e kanga
deri n'majë Tarboshit
me u dëgjue.


Të heq mallin
për Drinin,
për Bunen e Rozafën
që tash sa dit lanë i kam ....


Natës kur ika
si t'isha krahkëputun,
eterit fluturova
trishtueshëm.
Larg vendlindjes tretun,
si hija mbas diellit,
n'perëndim,
e shpirtin lashë atje..


Ndër netët e ftohta,
prej mallit,
andërat m'ngrijnë në sy.
Zgjimet,
kur zbardh mëngjesi
këtu të bardha s’janë
si në Shkodrën time.


Këtu
edhe shkelqimi i lotit
ngjyren e mallit ka,
i mallit që më përvëlon
për ty,
Shkodra ime!


@ Drit Syri 
19 Nentore 2011 USA
http://www.youtube.com/watch?v=8Ex2cpfethE


Dashurit nuk shuhen..


Flaka e dashurise 
ngre lart tymin mbi re
dhe rete e percjelllin,
.....qiellit
e sjellin perseri ...
Freskojne shpirtrat,
per t'u ringjallur..
e per t'u rindezur 
....perseri..

@D.Syri

Imazhi...

Me imazhin tend sonte
deri ne qiell do te fluturoja
yjet do ti ulja prane teje ne toke
tingujt te te sillnin te vallzonin me ty,
por,jo eshte dicka tjeter ne te vertete
si dielli i vjeshtes qe djeg mbi gjethet
jane buzet qe djegin..pervelohen..
Te te kem prane,imazhin tend!
KACURRELJA 


Tash sa kohë të shoh në endërr, 
Ty moj vajzë me kaçurrela,
Kur do t’shoh një herë zhgjandërr,
E bukura,
E mira.

Sa të prek pak kaçurrelin,
Atë lëshue përball,
Kaçurrelin ar,
E bukura,
E mira.


Le të flasë e gjithë bota,
Drini,Buna e Rozafa 
Porsi dritë të rritën,
E bukura,
E mira.


Shtati yt llastar pranvere,
Kacurreli në ball,
T’i kem dua përherë,
E bukura,
E mira.

@Drit SyriEndrra..!!
Nuk njoha mbreme
Gjumin nates..
As henen pershendetur
Ndjeka endrren..
Ne zgjimin e pafjetur
Mbi jastekun e qullur
Preka kristale loti
Te bardhe ngrire
Endrra psheretiu..
Lehte mbi balle
Me puthjen mall..
Iku..mbylli heshtjen..
Nen..tingullin ..me fal!
Dhurova nje enderr..
Sonte...vetem gjumin..

@D.SYRI
http://www.youtube.com/watch?v=ZKaG_aIQXYY


CONIU SHQIPTARE CONIU..!!

Shqiptar !Kudo qe te jeni..
bashkohuni sot! Betohuni ..!!
rreth ketij FLAMURI lare me gjak
nga jugu e ne veri..Kosove e Cameri..
le te digjemi per tu bere shkrum e hi..
ta groposim te zezen histori..
qe na la t'coptuar e te ndare
nene motra e vllazni..
neser grusht..bashkuar t'jemi..
eshte toka jone bekuar ...
eshte gjaku i Juaj ARBERI..
ku ne c'do gur e ne cdo shkemb..
ke lene shkruar.. histori..
me gjakun tend emrin.. Shqiptare...!
lulkuqet lare me gjakun tuaj psheretijne..
ulin koken mbi male...ngrire..
duan Shqipen duan lirine..
dhe Shqipja renkuar nga hallet ..
krenare ka hapur krahet..per Ju Sot!
Nentori i Trete Ju pret...!
Coniu Shqiptare...Coniu..!!http://www.youtube.com/watch?v=qal9Fkr2DEQ&feature=share

MOS MË DUAJ

Jam betuar
të mos ndjej puthje kurrë në buzët e mia,
le të mbesin ashtu,
të rreshkura nën dashurinë e diellit.
Mos më bëj të të dua,
sepse do vuajmë më shumë
si unë edhe ti.
Jam fati vetëm i atij që me fali.
Aty, kur të vijë perëndimi një ditë,
aty, ku perëndimit do t’falet mbi trupin tim,
do t’largoj vetëm një fytyrë:
Fytyrën e atij që më bëri të vuaj,
atij që më bëri te shkoj.

Kurse ti
erdhe si vetëtimë
e diell ishte,
diell i brishtë,
më i brishtë se unë,
dhe më kape përdore
i ndrojtur nga hija e fatit
dhe kërkon dorën time.

Mos me duaj,
sepsse do vuash më shumë.

@D.S- 5-Nentor-2011-USA
DRITE E SYVE TE TU..

Dua ngjyrën e petaleve të trëndafilit të kem,
Dritë e syve të tua të jetë buzëqeshja ime,
Kur zgjohem dua në gjoksin tend të jem,
Dua te ushqej me ty shpirtin e të ndjej.

Je dielli im edhe kur perëndon,
I dashur, ti strukë je në zemrën time,
Ndjej si në heshtje me zjarr shqipton
Emrin tim dhe tretesh në ëndërrime.

@D.SYRI OCTOBRE 2011 USA


VJESHTE 

E zhytur jam
ne stinen e arte,
aty,ku gjethet le
te behem petku im.
Aty,ku tingulli i eres
le te jete serenata ime
S'dua te zgjohem,
as ne stinen e dimrit,
debora le te me mbuloje
me akull....
Akullin pres
te shkrije mbi petkun tim
ne lengun e gjetheve
te zjarrta te vjeshtes,
dua te dehem
ne gjumin e pritjes,
aty,ku do te behem
ngjyra e zjarrte e diellit..
S'dua stine tjeter..
Stina ime:Vjeshta!

@dRiT.SyRi Shtator 2010

Portreti yt

Perjetesia Ime
Ne ç’fshehtesi je fshehur valle ti sot?
Pasqyre!!
Pasqyra ime
Tek ti shikoj nje buzeqeshje te huaj…
Tek me shikon me endje dicka kerkon…
Lexoj emrin tim…
Papritur degjoj dhe nje ze…
Te lutem !!Qendro dhe pak…
Me ler te pikturoj kete bukuri mengjesi..
Buzeqesh ,portreti im buzeqesh…
Nese do ikesh ,nga pas te ndjek…
Mos u mundo tek fshihesh … 
ç’do kush e ka nje pasqyre…
Dhe une ngadale ,nga balli flokun e arte largoj
Perseri degjoj…
Buzeqesh ,portreti Im buzeqesh…
Me Ty une jam …me Ty une jam
Ne brendesine tende …
Flas ne heshtje kur ti s’me degjon 
Me ty ndaj gezimin,hidherimin…
Pres lotin tend ,e s’dua as toka ta prek…
Je bukuria e endrrave te mia…
Je dielli qe lind e perendon…
Ne valsin e lumturise tende
Doren kam shtrenguar…
Tek fluturojme perjetesive…
E s’dua te te humb
Te gjeta mes mijera kristalesh
Portreti Yt
Perjetesia ImeJ E T E !!

Jete ! Jam Une thesari Yt..
Nje pasuri e pa´shterrshme 
per ne labirinthe te pa´fundme
deshirash...endrrash..per Ty
Jete natyra na fali nje dite 
aty ku dua te perpij ditet e tua
dhimbjet..ti kthej ne lot gezimi
edhe kur natyra motin..grih sjell
Une jam me Ty Jete !
nen cadren tende ngrohte 
me Ty dua te ec..
e deri ne amshim te digjem 
hirit te bardhe te shpirtit
aty ku dua te endi kerkimin 
ti jap krahe lart fluturimit
qilimit te kaltersie pafund
drejt Teje perqafuar 
...premtimin .....
tek Ti ringjallje perjetesie..
shpirtit.. ti jap shprese
Celesi i Yt jam Une Sot..Jete
buzet me trupin toke..ledhatim..
e shtrenjta Ime Jete !!
Je Ti !!
Drit Syri (D.S)

Portreti
Kërkon hijen time lakuriq në portretin tim.
Nuk dua paragjykimie...,!?
Lajthitjet e tua i dua kur fshehurazi
më shiqon në portretin tim nudo.
Nuk je mëkatare,botën të lir do,
dhe shijoje në qetësi.
Jam piktori e dashur...,ngrihu nga ky ankth.
Protreti i im është këtu...,!?
Kontrast koloritesh,ankthi...,portreti..,vepra.
Demonët filluan vallen mbeta farisht pa mbuloj.
Jeta rropatet hileqare djallzit ferexhe të zezë
kërkojn për të bëmet në errësir.
Mëkatar i shekullit të ri jam unë apo ti ?!
Portreti i im ka shije dhe art.
Portreti i ytë ka hijen të dyfisht.
Je lule e mbyllur në kafaz.
Je pranver e vonuar në këtë botë.
Je shkëputje nga ngjyrat e jetës.
Kalendar i vjetër ke ngelur.
Mos mallko të tjerët sikur veten.
Sikur jemi të bastarduar dhe jemi t`paafte.
Sikur bota do të përmbyset e sikur...,!!
E ti do jesh gjelate e t`pafteve.
Kërko ndjesi oj e mallkuar,
nëna lakuriq t´lindi në këtë botë,
nuk ta mbuloi as nurin as lakuriqësin.
Mëkatare do jesh kur ndjen urrejteje për
të tjerë që mendojn ndryshe nga ti.
Thuaj dhe shkruaj:
Bota paska dy hije,dy fytyra,dy ngjyra,
paska dy djallzi,dy mëkatar bardh e zi.
Batica dhe zbatica qenkan formul e jetës.
Këndoji të bukures,shijoje të bukuren,
kjo është vlera e Universit.
Preke realitetin lakuriq,
dhe jo të kamufluar or njeri...,apo lugat i zi !?
Mallkimi i gjyshës përjetësisht të mbolli-zi
ferexhe dhe saf në kokë...,!?
Por edhe ajo lindi lakuriq.
Dhe lakuriq shkoi në amshim,ndjes past...,Amin!!!

Te dua...Te dua...
Mengjes i dashurise
Me ty une linda sot
Lindi kenga me e bukur
Qe e pagezoi natyra
Fjala te dua te dua
Kenga jote
Me ndjek ne enderr e ne zgjim
Aspirim i ajrit qe une thith..
Me jep jete te jetoj
Kenge ku kjo melodi
Amsherim i perjetesise time
Qe do te perkund shpirtin tim
Ne djepin e drunjte
Te ruhet thesari im
Me fjalen e vetme
Amanetin e fundit
TE DUA...TE DUA...
TE DUA...TE DUA...


(D.S)!!


Përgatiti:Flori Bruqi

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)