Nga Zef PERGEGA / “Shqiponjat fluturojne lart…”

Shqiponjat fluturojne lart…!” eshte libri me i ri i gazetarit shqiptaro-amerikan Zef Pergega. Ai vjen ne sferen e publicistikes shqiptare dhe kryesisht mergimtare me nje botim shume interesant dhe shume te shpejte. Vizita e Papa Franceskut ne Shqiperi ka qene frymezimi i tij shpirteror dhe letrar per te hedhur ne nje botim te vecante te gjitha impresionet e kesaj vizite apostolike dhe te shenjte per token shqiptare dhe per kombin tone. Ne kete kapitull jane sjelle detaje shume mbreslenese per kete vizite, ku jane intervistuar nga ana e autorit, jo vetem autoritete te larta te kishes katolike, kishes ortodokese dhe komunitetit musliman, por edhe te njerezve te thjeshte , gazetar, analiste shqiptare e madje edhe te huaj qe moren pjese ne kete evenimet te shenjte. Autori Pergega, duke qene ekzigjent deri ne skaj te misionit te fjales eshte treguar shume i vemendshem, qe te mos i shpetoje asnje rast sado i vogel ne kete vizite, por qe kane nje peshe te madhe ne historine e popullit tone. Pergega ketu ka pershkruar rrugen qe nga nisja ne Detroit, takimin ne Vjene me liderit fetar te mergates dhe me emigrantet shqiptare qe moren pjese ne kete ngjarje sa fetare e sa historike, dy reportazhe te pershkruare me ndjenje te thelle te vizites se Papes, nje dite para dhe diten e meshes se shenjte ne sheshin “Nana Tereze”

                      PUBLICISTI,SHKRIMTARI,PATRIOTI SHQIPTAR ZEF PERGEGA


Ne kapitullin e dyte eshte sjelle tablloja e dhimbshme dhe tmerrshme e persekucionit komunist mbi klerin e vecanerisht ate katolik ne Shqiperi. Jeta dramatike neper burgjet e renda te sistemit te diktatures, i cili mori jeten e pafajshme te rrth 160 meshtareve katolik, 28 liderve musliman dhe 7 ortodoks. Pergega ne kete bllok eshte perqendruar tek 40 martiret, 37 meshtare katolik, nje femer mirditore si murgeshe dhe te dy laikeve, njeri prej te cileve musliman, te cilet jane perfshire ne procesin e shpalljes shenjter nga ana e Selise se Shenjte. Ketu perfshihen edhe disa te dhena historike mbi shenjtoret shqiptare nder shekuj.

Ne kapitullin e trete behet fjale per vizten e Papa Gjon Palit te dyte ne Shqiperi me 25 prill 1993, jeta e tij dhe momente te filozofise se tij kristiane ne marredhenje me besimtare dhe njerez te fushave te ndryshme. Ndersa ne kapitullin e kater eshte pershkruar historia e marredhenjeve te Vatikanit me Shqiperine, vendosja e marredhenjeve diplomatike dhe te dhena mbi ambasadoret e te dy steteve. Po ashtu jane edhe 11 Papet e Romes me origjine te lashte iliro-shqiptar me pershkrim jetesor e me foto, si dhe disa shenime udhetimi ne Malesi. Gjithashtu Pergega ka perfshire ne kete liber edhe disa intervista me foto me ngjyra nga mergimtaret e lider fetar nga diaspora, Malesia qe moren pjese ne Tirane me 21 shtator 2014 si dhe disa impresione te marra nga antare e veprimtare te komunitetit te Detroitit, kur autori pergatiti prer ACT “Ora shqip” nje emision televiziv per kete ngjarje te paperseritshme.

Cdo kapitull ka nje titull domethenes ne brendine e rrefimit dhe pa frike themi se ato mund te konsiderohen libra me vete te permbledhur ne nje titull “Shqiponjat fluturojne lart” si shprehje madhore e thene nga goja e Atit te Shenjte.

Libri ka 408 faqe me 102 foto me ngjyra dhe eshte botim i shtepise botuese “Albin” Tirane.

Duke pritur promovimin e librit te tij, ne si Albdreams i urojme Zef Pergeges per kete pune shume domethenese e me vlera te duhura per vertetesine e kulturen tone nderfetare. Cdo mergimtar, institucion fetar, se Pergega kurre nuk e kemi vene re te beje dallime, duhet ta kete kete botim, jo thjeshte si liber te ketij autori, por edhe si shprehje e krenarise sone kombetare. Faliminderit!

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)