Lamtumirë Hero i Dukagjinit!!!


Kur vriten luftëtarët e lirisë në mënyrë makabre, vitet liria.

Nga Flori Bruqi 

Vrasjen e rëndë në qytetin e Pejës e ka konfirmuar zëdhënësi i Prokurorisë, Shkodran Nikçi.


Rezultati i imazhit për qerim kelmendi


“Prokurori kujdestar i Departamentit të Krimeve të Rënda së bashku me njesitë policore, kanë dalë në vendin e ngjarjes, dyshohet se ka qenë një trup i pajetë. Prokuroria dhe policia janë duke marrë masat e nevojshme për ndriçimin e rastit”, ka thënë Nikçi.Qerim Kelmendi ish luftëtar i UÇK, u gjet sot  i vrarë në Zahaçin  e Pejës.. ! Ai u gjend i djegur në veturën e tij ...Fotografia e Partizan Cene


Duke qënë se i ndjeri kishte folur shumë për luftën e UÇK-së  dhe rolin e politikës shqiptare të asaj kohe ,  pikëpyetjet dhe paqartlsitë janë të dukshme ..për të afërmit dhe ka vend për hetime të thella , speciale.

Vallë kush dhe përse  të  vranë  o Liberator i   Dukagjinit  dhe martir i lirisë  !


Rezultati i imazhit për qerim kelmendi


Lamtumirë  Hero, lamtumirë Qerim trimi ... Qoftë i lehtë dheu i Mëmëdheut  që ti e deshe shumë .. Ngushëllime  vëllëzërve ,miqve e të afërmve .. !Une humba nje mik Mëmëdheu ,Kosova dhe Dukagjini  humbi nje trim dhe sherbetor te zellshem të shqiptarizmit!.

Qerim Kelmendi dikur kishte zbuluar detaje të vrasjes së Ilir Konushefcit.


Rezultati i imazhit për qerim kelmendi


Qerim Kelmendi, ish-ushtar i UÇK-së, është personi që u gjet i vrarë sot në orët e para të mëngjesit, në Pejë.


Rezultati i imazhit për qerim kelmendi

Sipas Policisë së Kosovës, Kelmendit së pari ishte vrarë e pastaj djegur në veturë e tij, kurse trupi i është gjetur i karbonizuar.Vendit të ngjarjes i janë përgjigjur njësitet relevante të sektorit rajonal të hetimeve të DRP-së në Pejë, Njësitë e specializuara të Sektorit të NJSO-së " K9" , si dhe prokurori i shtetit dhe ekipi mjekësor, të cilët kanë konstatuar vdekjen e viktimës.

Rezultati i imazhit për qerim kelmendi


Gjatë shikimit të vendit të ngjarjes është konstatuar se vetura e djegur është e tipit VW  Passat me targa vendore.


Në njoftim thuhet se Sektori Rajonal i Hetimeve pranë Drejtorisë Rajonale të Policisë në Pejë(DRP), në bashkëpunim të plotë me prokurorin e shtetit janë duke u marrë të gjitha veprimet hetimore për të sqaruar rrethanat e këtij rasti të cilësuar ‘vrasje’ dhe janë duke u bërë përpjekje maksimale për të identifikuar kryesin ose kryesit e mundshëm.


Kelmendi dikur kishte zbuluar detajet rreth vrasjes të ish-figurave kryesore të luftës, që ndërlidheshin edhe me politikën.


Përmes një postimi në Facebook, Kelmendi kishte folur edhe për vrasjen e Ilir Konushevcit.

Madje, ai kishte hedhur akuza të rënda ndaj shtetit shqiptar, duke shkruar se dosja e vrasjes së Ilir Konushevcit dhe Hazir Malës është e blinduar në arkivat e Shqipërisë.

Kjo, sipas Kelmendit ishte bërë me urdhër të Fatos Nanos.Qerim Kelmendi dikur kishte zbuluar detaje të vrasjes së Ilir Konushefcit


Qerim Kelmendi është vëllau i poitikanit dhe publicistit shqiptar  Ibrahim Kelmendit, ish-anëtarit të Lëvizjes Popullore të Kosovës.(LPK-së)i cili është në mjekim e sipër në SHBA.


Ndërkohë, që familjarët e Qerim Kelmendit, kanë filluar reagimet e tyre nëpër rrjetet sociale, për vrasjen e vëllait të tyre.


Reagimi i fundit vjen nga vëllai i tij Osman Kelmendi.


Ai ka shkruar duke thënë se u prehtë në paqe ushtari i orëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Sot vëllai im Qerim Kelmendi, u bë bashkë me Ilirin dhe Adrianin! U prehtë në paqe ushtari i orëve të para të UÇK-së Qerim Kelmendi”, ka shkruar Osman Kelmendi.


Për vrasjen e Qerim Kelmendit ka reaguar edhe vëllai i tij, Ibrahim Kelmendi nga Amerika : 

Rezultati i imazhit për qerim kelmendi


“Dorë e zgjatur vrastare e Serbisë, mallkimi dhe turpi ju mbulofshin”, ka shkruar Ibrahim Kelmendi në Facebook.


Presidenti Hashim Thaçi ka reaguar pas vrasjes së ish-luftëtarit të UÇK-së Qerim Kelmendit .
Ai ka thënë se vrasja tinëzare e Kelmendit e ka tronditur atë dhe gjithë Kosovën, derisa i ka bërë thirrje organeve të drejtësisë që ta zbardhin këtë vrasje sa më parë dhe kryesit e saj të dalin para drejtësisë.
I pari i vendit u ka shprehur ngushëllime familjarëve dhe bashkëluftëtarëve të Qerim Kelmendit, derisa i ka siguruar se krejt  mekanizmat ligjorë të shtetit do të vihen në funksion për zbardhjen e kësaj vrasje.
Për këtë vrasje ka reaguar edhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.


“Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së reagon ashpër në lidhje me vrasjen e më pastaj djegien e luftëtarit të orëve të para të luftës së UÇK-së Qerim Kelmendi. Vrasja e bashkëluftëtarit tonë është një lajm shumë i dhimbshëm për ne. Kërkojmë nga organet e drejtësisë, që sa më shpejt ta zbulojnë këtë krim dhe përgjegjësit të marrin dënimin e merituar”, thuhet në reagim.
Qerim Kelmendi ishte anëtar i Lëvizjes Popullore të Kosovës (LPK) dega brenda Kosovës dhe së bashku me vëllain e tij, Ibrahimin ishin pjesë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qysh në fillimet e saj.

Rezultati i imazhit për qerim kelmendi


Madje, Qerimi kishte thënë se ishte plagosur në gusht vitit 1996, duke qenë kështu i plagosuri i parë i UÇK-së.

Qerim dhe Ibrahim Kelmendi ishin akuzuar për vrasjet e pasluftës në Kosovë, nga dëshmitari i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili ka qenë pjesë e një grupi kriminal që kreu këto vrasje.


I vrari në Pejë është Qerim Kelmendi, reagon familja


Sipas Shkumbin Mehmetit, vëllezërit Ibrahim dhe Qerim Kelmendi kanë urdhëruar vrasjen e deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Smail Hajdaraj dhe vrasjen e kolonel Tahir Zemajt. Shkumbin Mehmeti

"Vrasja e deputetit të LDK’së, Smail Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt, është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish me dy vëllezërit.
Mehmeti, i dënuar me 30 vjet burgim, për vrajsjen e policëve të UNMIK’ut në vitin 2004, ka dhënë një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova për veprimtarinë e një grupi të njerëzve që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike.
Mehmeti tash është dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale të Kosovës.

Ndonëse fillimisht është menduar se Mehmeti do të flasë i maskuar, ai ka kërkuar që këtë ta bëjë me zë dhe me fytyrë, pa u fshehur."


Dëshmitari i mbrojtur i Prokurorisë Speciale kishte thënë po ashtu se Qerim Kelmendi dhe vëllai i tij, Ibrahimi, kishin ngarkuar Florim Ejupin me detyrë për vrasjen e Xhavit Halitit, ish-deputet i PDK-së – por se plani për vrasjen e tij ka ngecur.


Rezultati i imazhit për qerim kelmendi

Vëllëzrit qerim dhe Ibrahim Kelmendi 

Këto akuza Qerim Kelmendi i kishte quajtur telenovela.

“Telenovela që po tjerret qe 10 vite! E paska zbulue Makinën me Avull !”, kishte thënë Qerim Kelmendi për medie.


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas vrasjes së ish-ushtarit të Ushtrisë Çliritmare të Kosovës, Qerim Kelmendi.

Kurti ka bërë të ditur se lajmin për vrasjen e Qerim Kelmendit e ka mësuar nga ministria e më pas nga media.

Kryeministri  Albin Kurti ka thënë se 21 vjet pas luftës, në kohë të paqes, askush nuk duhet të jetojë me ndjenjën e frikës e sidomos ata që sakrifikuan më së shumti.

Rezultati i imazhit për qerim kelmendi

Qerim Kelmendi dhe Ilir Konushevci 


Në reagimin e bërë, shefi i ekzekutivit ka theksuar se policia dhe prokuroria duhet ta hetojnë me gjithë kapacitetin e tyre këtë vrasje mizore që është më shumë se krim.

“Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së reagon ashpër në lidhje me vrasjen e më pastaj djegien e luftëtarit të orëve të para të luftës së UÇK-së Qerim Kelmendi.


Rezultati i imazhit për qerim kelmendi

 Vrasja e bashkëluftëtarit tonë është një lajm shumë i dhimbshëm për ne. Kërkojmë nga organet e drejtësisë, që sa më shpejt ta zbulojnë këtë krim dhe përgjegjësit të marrin dënimin e merituar”, thuhet në komunikatë.

Tutje, në këtë komunikatë thuhet se kur vriten luftëtarët e lirisë në mënyrë makabre, vitet liria.

“Kur vriten luftëtarët e lirë në kohë paqe e në mënyrë makabre, vritet liria. Ngushëllime familjes dhe shokëve të tij”, thuhet në komunikatë.

Por cili kishte qenë raporti i Qerim Kelmendit me Fatmir Haklaj nga Tropoja i cili vjen nga familja e Hakljave.

Kelemendi në vitin 2013 ishte pyetur edhe për raportet më Fatmir Haklaj. Në një intervistë të dhënë për DITA-n në vitin 2013, ai i rrëfen detaje të këtyre kohëve

“Pra siç ju thashë Fatmir Haklaj ka shprehur dëshirën me na dal në ndihmë, neve si UÇK, por unë personalisht gjatë një takimi i kam thënë tekstualisht: 

“Fatmir, ti sot je në gjak me një pjesë të kësaj treve dhe ndihma jote karshi nesh nuk shihet mirë nga kundërshtarët e shumtë që ti ke, ndaj më e udhës është që me ne të rrish indiferent, sepse neve nuk na leverdis të jemi në sy të keq nga një pjesë e Malësisë së Madhe”. 

Fatmiri e ka mirëpritur këtë këshillë timen. Madje atë natë ai ka ardhur vonë në takim dhe mbante kapuç, dhe ja vura në dukje këtë fakt duke i thënë : “a po shef se edhe tek ne po vjen gjysmë i fshehur, ilegal”.

“Në disa raste Fatmir Haklaj na ka ndihmuar sepse ka qenë një periudhë kur Fatos Nano kishte urdhëruar që bazat tona të mbyllen medeomos për shkak të presionit që i bënin ndërkombëtarët e sidomos anglezet dhe italianët.

 Sepse deri atëherë edhe ndërkombëtaret që më vonë u rreshtuan me ne, ishin kundër nesh dhe akoma po përkrahnin Serbinë ...

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)