Cdo dite shiten rreth 1.8 miliard shishe koka kola.

 


Eshte nje nga korporatat me te medha ne bote.

Cdo dite shiten rreth 1.8 miliard shishe koka kola.

Ne do te zbulojme 5 sekretet me te erreta te koka koles qe nga krijimi i saj.   

5. Kokaine

Koka kola u krijua nga nje farmacist Xhon Penmberton.

Ishte nje pije me perberes qe perfshinin kokaine dhe alkol dhe ne fillim u quajt kolaetilene.

Kjo pije u ndalua ne qytetin e tij te lindjes Atalanta duke u ndjekur nga disa ligje te permbajtjes ne vitin 1885.

Pemberton krijoi nje formule te re qe e zevendesoi veren me shurup sheqeri dhe debutoi me produktin e ri ne 1886.

Kola kishte permbajtje kokaine deri ne vitin 1903.

4. Stefani&Co

Koka kola u be e lire nga kokaina plotesisht ne vitin 1929, por versioni i sotem perseri permban ekstrakt te gjetheve koka.

Megjithate, ata kane hequr alkaloidi ecgonine, qe sintetizohet ne kokaine.  

Kompania e quajtur Stefani e ndodhur ne Nju Xhersi e ben procesin kimik te ekstraktit nga gjethja koka.

Eshte kompania e vetme e autorizuar nga qeveria Amerikane per te importuar gjethe koka.

Ne 2003, Stefani importoi 175,000 kile te gjetheve koka per kompanine koka kola.

Kjo sasi eshte e mjaftueshme per te bere kokaine me vlere me shume se 200 milion dollare.

3. Fanta

Ne 1939 nje nga deget kompanise jashte vendit ishte Koka kola-gjermani.  

Kjo ishte kompania me e suksesshme ne 43 kompani qe operonin jashte Amerikes.

Kur filloi lufta e dyte boterore prodhimi i koka koles u nderpre per shkak te racionimit dhe konfiskimit.

Per t’iu shmangur konfiskimit, koka e operacionit gjerman te koka koles Maks Keitch krijoi nje produkt te ri duke perdorur vetem perberes qe kishin ne dispozicion ne ate kohe.

Duke perfshire hirre, dhe pulpe molle qe eshte pjesa qe mbetet nga mollet e shtypura.

Kjo pije e re u quajt Fanta, per fjalen gjermane “Fantazi”.

2. Kolumbia

Ne vitin 2001 Sindikata e punes kolumbiane e quajtur Sinaltrainal ne distriktin e Sh.B.A hodhi ne gjygj kompanine e koka koles dhe partneret e saj te filjalit kolumbian.

Me akuzen se kane perdorur skuadra paraushtarake te vdekjes per ti marre peng, torturuar dhe vrare liderat e sindikates se punes.

Padia shprehte se kompania punesoi ushtaret e forcave te mbrojtjes se kolumbise (AUC) per te vrare 9 anetare te sindikates.

Ceshtja u hodh poshte kunder te dy paleve ne vitin 2005.

Per shkak se  filjali kolumbian nuk ishte prone e kompanise se koka koles edhe pse zoteronte nje kompani qe e kishte ne pronesi kete filjal.

1. Zakoni i koles

“Nje faktor i konsiderueshem ne vdekjen e saj”.

Keshtu u shpjegua ne 2010 koka kola nga raporti i Koroner per vdekjen e nje gruaje 31 vjecare ne Zelanden e Re.

Ajo njihej se pinte 10 litra nga kjo pije freskuese ne dite.

Ky zakon solli 1 kg sheqer dhe 1 gram kafeine ne dite, ne trupin e saj. Duke luajtur nje faktor kryesor ne aritmine kardiake qe e vrau Harris.

Familja e saj e pershkruan zakonin e koles si nje varesi qe mund te rezultonte ne uljen e niveleve te gjakut qe shkaktuan aritmine.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)