Letra prekëse: Thuaj motrës time që të mos trembet, mami, thuaj babit që të jetë i fortë

 

“Mami, Une dola me miqte. Shkova ne nje feste dhe m’u kujtua ajo qe me kishe thene: te mos pija alkool. Me kerkove te mos pija per arsye se do ti jepja makines, keshtu piva nje Sprite. U ndjeva krenare për veten time, edhe pse degjova menyren sesi , embelsisht, me sygjorove te mos pija alkol nese do ti jepja makines, e kunderta e asaj qe me thonin disa miq. Bera nje zgjedhje te mencur dhe keshilla jote ishte e drejte. Kur festa mbaroj, njerezit filluan te ngisnin makinen pa qene ne gjendje per ta bere. Une mora makinen time me sigurine qe isha esull. Mami, nuk mund te imagjinoja ate qe me priste… Dicka e papritur. Tani jam ketu e shtrire mbi asfalt dhe degjoj nje polic qe thote: “djali qe kishte provokuar aksidentin ishte i dehur”. Mami, zeri i tij degjohej aq larg… Gjaku im ishte derdhur kudo, dhe po perpiqem me te gjitha forcat, qe te mos qaj. Mund te degjoj mjeket qe thone: “Kjo vajze nuk do t’ia dale”. Jam e sigurte qe djali qe ngiste makinen nuk e imagjinonte ate qe do kishte shkaktuar, ndersa po i jepte makines me shpejtesi te madhe.

Ne fund ai vendosi te pinte alkol dhe une tani duhet te vdes… Perse njerezit bejne te gjithe kete, mami? Duke ditur se do shkaterrojne jete? Dhimbja eshte sikur po me godasin njeqind thika ne te njejten kohe. Thuaj motres time qe te mos trembet, mami, thuaj babit qe te jete i forte. Dikush duhet ti thonte atij djali qe nuk pihet alkol kur je ne timon… Po t’ia kishin thene prinderit e tij, une tani do te isha gjalle… Frymemarrja ime behet gjithmone e me e dobet dhe filloj te kem me te vertete frike… Keto jane castet e mia te fundit, dhe ndjehem e deshperuar… Do te me pelqente te te perqafoja mami, ndersa jam e shtrire ketu, dhe po vdes. Do te me pelqente te te thoja se te dua shume..Te dua shume… lamtumire”.

Keto fjale jane shkruar nga nje gazetar qe ishte prezent ne aksident. Vajza, ndersa po vdiste, pershperiste keto fjale dhe gazetari shkruante.. i shokuar. Ky gazetar ka filluar nje fushate kunder personave qe ngasin makinen ne gjendje te dehur. Se ky mesazh ka ardhur deri tek ti dhe e fshin… Mund te humbesh mundesine, edhe nese nuk pin, te besh te kuptojne shume njerezve qe vete jeta jote eshte ne rrezik. Ky gjest i vogel mund te bej diferencen.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)