Shkon në mbi 50 mln numri i të infektuarve në botë

Numri i të infektuarve me Sars Cov2 po shtohet me ritme të shpejta në të gjithë botën. Një pjesë e vendeve në të gjithë planetin po përballen me një valë të dytë të COVID-19 dhe sistemi shëndetësor po shikon një ngarkesë të papërballueshme. Sipas universitetit Jons Hopkins sot është regjistruar një tjetër rekord, pasi numri i të infektuarve ka arritur në mbi 50 milionë. Po ashtu bëhet me dije se numri i atyre që kanë ndërruar jetë nga koronavirusi është më shumë se 1.25 milion. Por shifrat mendohet të jenë shumë më të larta para në shumë vende nuk bëhen mjaftueshëm testime për të zbuluar të infektuarit. Evropa është kontinenti me më shumë se raste, rreth 12.5 milionë dhe 305,700 vdekje dhe është duke u përballur me valën e dytë. Po ashtu dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me raste të shumta, ku janë regjistruar më shumë se 125,000 në tre ditët e fundit Flori Bruqi

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)