Poezi nga Irina Hysi

BLU-DET!

Blu-det !

Hej , ëndërroni një jetë te hrisafenjtë ...
Te ketë fytyrë te urtë dhe meditim të thellë
Oh sa te vijë dhe sa do të qëndrojë ?
Ju doni ta mbani por ajo dhe mund të largohet ..
Nga ju erdhën te qeshurat ?... ,


Ose qani nga gëzimi ,punë për ju ...
Kujtoni që keni humbur shumë ditë ose vite pa i parë
Ne fakt ironia e fatit -buzëqesh ,


As tani sështë vonë të ndërroni veshjen e mëndjes,
Sytë i ka blu-det si t'artistit duarartë , të kuq portofolin
Gojëqëndisur e në vend të salios , rrjedh fjala e paktë
E kush di te lexojë .. ,e urtë thënë pothuaj pa zë ...


Ju thërret , ju që jeni pas , jini një kërkues nën qiellzë
Të së vërtetës t'shkretë është çdo njëri rojtar !!!Ekzekutim teknik!!!


Ekzekutim teknik, nuk ju shqetëson kjo lloj qetësie ,
përsëritje,


Në instinkt diçka drejton vetëdijen , të kish afër fluturën "
ti s'hyn...
Kërkon në vit shtatë ne valët e trurit kujtesën me heshtë
apo shpatë


Preferon pshurrjen më mirë, se një karamele për veshët
ose zhurmen e lokomotiv
Do të ndryshojë atmosferë ,luan këmbëzën nga rehati
e paqes ,Asgjë në kimi e pastër,tashmë midis nesh mikrobi i përhapur
Mbrojtja ne shpallje është shumë afër ,bota mësues ,pse ?
ai te ketë ?

Larg nga të dyja një ditë gëzimi me që qe i madh ,
i la emrin të voglit ...


Për njerëzinë të presë mesazhet telepatike , planeti tall ...
në bazë të drejtësisë,
Bashkëfshin gjithë botën ,ju po ikni ,tmerrësisht të pamjaftueshëm !Porosia ime


Jam shume mire zemra ime
Jam shume mire dhe pse qaj
Dhe pse mengjeseve kafen vetem pij
Jam shume mire dhe te dua
Eshte porosia ime tek ZotiTe kerkoj ate qe me do mua
Te qendroj atje ku shpirti me do
Jam mire le te kem keto dhimbje


Dhe e di se kemi te njejten deshire
Se jam lirshmeria ime ne tenden
Se jam kaq mire vec kur jam me ty
Se je e vtemja ku pres surprizen
Se je motivi qe te filloj kete diteTIK_TAK TITANIK !


Marr me vete natën ,silueten gri në sfond përzgjedhur
Kostelacioneve të yjeve udhëtojnë botës tik-tak titanikut
Me fjalën e mirë kudo me vete ,dhe pse të pavdeksheëm ,
Të vdekshëm transformuar në forma zhykatjesh , urës
Të lodhur vështrimesh shkelur nëpër gurëza thembrat çau


Tik- Tak Titaniku fundosur kaq e kaq njerëz pa pikë meraku
Të bënë aq të bukur e s'la më dhoma shpirti pa mbyt ...?!

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)