GODITJET E DIELLIT TEK NJERËZIT


Të nderuar lexues, këtu vjen vera e shumëpritur që kemi ëndërruar gjatë sezonit të ftohtë. Ne nguten për të shijuar jashtë: ne shkojmë në udhëtime të ndryshme, shkojmë në pyll, ne pushojmë në vend ose afër ujit. Por shumë shpesh për shkak të pakujdesisë së tyre, harrojmë masat paraprake elementare, mosrespektimi i të cilave mund të çojë në probleme serioze shëndetësore.

Sot do të flasim për një goditje dielli - çfarë është ajo, cilat janë shkaqet e shfaqjes së saj, cilat janë simptomat, çfarë duhet të bëhet në shenjat e para. Gjithashtu do të diskutojmë me ju se çfarë rekomandimesh duhet t'i përmbaheni për të shmangur një goditje dielli krejtësisht.

ÇFARË ËSHTË NJË GODITJE DIELLI?
Goditja e diellit është një lloj goditje ngrohjes, zhvillohet për shkak të ekspozimit të zgjatur të diellit në sipërfaqen e zhveshur të kokës.

Sunstroke zakonisht ndodh në sezonin e nxehtë gjatë një qëndrimi të zgjatur nën ndikimin e rrezet e diellit direkte djegëse në një mbulesë të pambrojtur të kokës. Por kjo mund të ndodhë në një temperaturë relativisht të ulët, për shembull në male, kur ka kushte për mbinxehje të kokës në diell.

Një tipar dallues i goditjes së nxehtësisë nga nxehtësia është se vetëm kreu, jo i gjithë trupi, është i ekspozuar ndaj mbinxehjes.ÇFARË ËSHTË RREZET E DIELLIT TË RREZIKSHME

Shumica prej nesh e trajtojnë këtë fenomen si një goditje dielli shumë lehtë. Le të shqyrtojmë se çfarë ndodh në trup me një ndikim të tillë, në mënyrë që të kuptojmë nëse ia vlen të brengoset për këtë apo jo.

Për shkak të ekspozimit të zgjatur ndaj dritës së diellit, të gjitha pjesët e trurit mbinxehen, sistemet e ftohjes dhe djersitja thyhen. Enët zgjerohen, truri rrit volumin e gjakut, stanjacioni, rritja e presionit të gjakut (në disa raste presioni mund të bjerë). edemë cerebrale ndodhë që përmbledh atë, ndoshta duke shkaktuar hemorragji në tru (goditje), ndërpreu furnizimin e të gjitha organeve të oksigjenit.

Si pasojë e gjithë të marrë vendin e mësipërm dëmtuar qendrat nervore të trurit që janë përgjegjëse për funksionet e rëndësishme vitale të trupit: i pari që vuajnë sistemin qendror nervor dhe kardiovaskulare, të frymëmarrjes, dhe të tjerët.

Në raste të rënda ndodhin çrregullime të rënda të veprimtarisë jetësore të organizmit në tërësi, ka një hemorragji masive të trurit, dështimi akute kardiovaskulare, një person bie në një gjendje kome, dhe dështimi i mundur zemrës dhe vdekja.

Edhe në qoftë se një person ka pësuar një gravitetit Sunstroke mesme pa ndërprerje të rëndësishme për trupin, në afat të gjatë mund të ketë dhimbje koke kronike, vështirësi në koordinimin, shqetësime vizuale, sëmundjet e sistemit kardiovaskular, dhe të tjerët. Pasojat serioze përfshijnë shkeljet e funksioneve të caktuara të trurit, të tilla si refleks, ndijor, dhe dirigjent.

Pra, a është me vlerë shqetësuese për rrezikun e gjetjes së një goditjeje dielli apo jo?

Pak më shumë statistika për qartësi. Sipas statistikave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, çdo vit nga një stuhi dielli duke vrarë 60 mijë njerëz. Unë mendoj se këto shifra flasin më mirë se çdo fjalë se sa e rrezikshme mund të jetë ky shtet.

Nxehtësia dhe goditja e diellit janë kushte të rrezikshme që, pa ndihmë në kohë, kërcënojnë drejtpërsëdrejti shëndetin dhe jetën e një personi.

SIMPTOMAT E GODITJES SË DIELLIT NË TË RRITURIT

Prania e simptomave të caktuara të Sunstroke dhe shprehjes së tyre varet nga intensiteti i rrezatimit diellor, niveli i lagështisë së ajrit dhe kohën e qëndrimit në rrezet e diellit direkte.

Mjekët dallojnë tri shkallë të zhvillimit të goditjes së diellit, në të cilën shfaqen simptomat e mëposhtme:

shkallë e lehtë - dobësi e përgjithshme, dhimbje koke, nauze, rritje e impulsit (takikardi) dhe frymëmarrje, nxënës të zgjatur, humbje e koordinimit;
shkallë të mesme - dobësi e papritur, dhimbje koke të rëndë me nauze dhe të vjella, ndjenja habitur, marramendje, mungesa e lëvizjes, ecje tronditëse, i rraskapitur dhe i trullosur / zalisur, puls të shpejtë dhe të marrë frymë, nosebleeds, ethe deri në 38-40˚S;
shkallë të rëndë papritmas ndodh - nuk ka konfuzion, halucinacione, jerm, konfiskimet, shkarkimin e pavullnetshme e urinës dhe stol, fervescence në 41-42˚S, koma e mundshme dhe vdekjes. Vdekshmëria nga kjo shkallë e goditjes së diellit arrin 20-30%.

Image result for goditje diellore

SIMPTOMAT DHE SHENJAT E GODITJES SË DIELLIT TEK FËMIJËT

Nervozizëm i rritur;
letargji - fëmija humb interes për çdo gjë që ka bërë, ka një dobësi;
temperaturën e trupit të ngritur.
Unë përsëris edhe një herë se fëmijët duhet të jenë shumë të vëmendshëm! Nëse e shihni se diçka nuk është e gabuar me fëmijën, veproni menjëherë! Për to do të flasim vetëm më poshtë.

SHKAQET E GODITJES SË DIELLIT

Përveç kësaj për të drejtuar dhe ekspozimit të zgjatur diellit në sipërfaqen e ekspozuar e kapelë të kokës, një numër i shkaktuar faktorët dukuri Sunstroke. Le t'i konsiderojmë ato.

Në radhë të parë fëmijët vuajnë nga kjo sëmundje moshë më të re (Sidomos në një vit) dhe të moshuarit, si thermoregulation në rastin e parë ende nuk është krijuar, dhe e dyta ka pak për të përmbushur funksionin e tij. Edhe në njerëzit e zonave të rrezikut që vuajnë nga sëmundje kronike të rënda të tilla si dystonia enëve të gjakut, sëmundje të zemrës, hipertensionit dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare, çrregullime endokrine, sëmundje të sistemit nervor qendror dhe të tjerët.

Faktori tjetër provokues është temperatura e ajrit mbi 30 ° C dhe / ose lagështia e lartë e mjedisit, si dhe rritja e aktivitetit fizik ose kryerja e punës së rëndë fizike.

Rreziku për të marrë goditje dielli si njerëzit të cilët janë mbipeshë (trashë), në fazën e alkoolit ose drogës, me tension nervor dhe stresi.

Lead për sunstroke mund dhe duke marrë medikamente të caktuara, të tilla si stimuluesve sistemit nervor qendror, medikamente alergji, dhe kështu me radhë. D., si dhe në mangësi lëngun e trupit, pirja e duhanit, veshje të tepërt në trup.
NDIHMA E PARË NË RAST TË GODITJES SË DIELLIT

Kur ndeshim me një gjendje kaq të dhimbshme, së pari ne pyesim veten: si ta ndihmojmë një person, çfarë të bësh me një goditje dielli? Dhe veprimi duhet të jetë menjëherë dhe me besim, sepse shëndeti dhe jeta e një personi varet nga kjo.

NE E MBAJMË ATË NË HIJE DHE VENDOSIM NË MËNYRË TË SAKTË VIKTIMËN
Gjëja e parë që duhet të bëhet është transferimi i viktimës në hije, në mënyrë ideale kjo duhet të jetë një dhomë me temperaturë komode të ajrit dhe lagështi normale.

Shtrojeni atë, duke ngritur një këmbë të vogël në zonën e kyçit të këmbës. Për ta bërë këtë, mund të përdorësh gjëra të palosura ose një thes. Nëse një person vjell, atëherë koka e tij duhet të kthehet anash në mënyrë që të mos mbytet në të vjella. Në rast të humbjes së vetëdijes, goja duhet të lirohet për të rivendosur frymëmarrjen normale.

Kur ofroni ndihmë të parë në rast të një goditjeje dielli, kreu i viktimës nuk duhet të ngrihet! Ne heqim vetëm këmbët mbi nivelin e kokës.

NE SIGUROJMË QARKULLIMIN E AJRIT

Sigurimi i qarkullimit të ajrit të mirë. Për ta bërë këtë, përdorni ajër të kondicionuar, tifoz ose hapni dritaret dhe dyert, duke krijuar kështu një draft. Nëse nuk ka mundësi të tillë, atëherë tifozoni viktimën me një gazetë ose një peshqir të lagur. Gjithashtu hapësirë ​​të lirë nga njerëzit.

NE LËSHOJMË NGA RROBAT DËRRMUESE

Lëshoni pacientin nga rrobat dërrmuese, rripa, etj. Këmishë, zhbllokoni unbutton. Nëse rrobat janë të dendura, sintetike ose gome, atëherë ne e heqim atë plotësisht. Me një numër të madh rrobash, duhet gjithashtu të hiqni pak ose të gjithë atë.

PAKO TË FTOHTA

Në anën e pasme të kokës, ballit dhe qafës, ne vendosim ftohtë (temperaturën e dhomës), por jo të ftohtë (jo akull). Akull dhe ujë të ftohtë përdorimi nuk duhet të jetë, sepse në këtë rast, kontrasti i temperaturës krijon një barrë shtesë në trup dhe mund të përkeqësojë gjendjen. Lagur fytyrën tuaj me ujë të ftohtë.

Mbushur në një ujë të ftohtë me një copë rroba (peshqir) për të kapur në gjoks. Në gjendje të rëndë, i gjithë trupi derdhet me ujë në temperaturën e dhomës ose mbështillet në një fletë të lagur.

MASAZH AURICLE DHE AMONIAK

Është mirë të bëni masazh aurikoid. Ka shumë pika aktive në to. Masazh intensivisht!

Nëse personi është i pandërgjegjshëm, atëherë i sjellim atij një leshi pambuku (nga 10-15 cm), i lagur amoniak likuid. Është e mirë për të fshirë dhe uiski.

TË UJIT VIKTIMËN ME UJË

Pastaj pacienti duhet të dehet me ujë mineral të freskët pa gaz apo ujë të zakonshëm, në të cilin të shpërndajë në majë të një lugë çaji kripë. Kjo do të sigurojë rivendosjen e bilancit të kripës së ujit në trup.

Si rregull, këto veprime janë të mjaftueshme për ta bërë gjendjen e viktimës normale. Përndryshe, menjëherë duhet të telefononi një ambulancë.

Para ardhjes së mjekëve, nëse është e nevojshme, bëni frymëmarrje artificiale dhe masazh indirekt të zemrës derisa të shfaqen frymëmarrja dhe impulset.

Image result for goditje diellore


DUHET TË THËRRAS NJË AMBULANCË?

Shumë njerëz bëjnë pyetjen: A duhet të thërras një ambulancë në rast të një goditjeje dielli? Këtu, opinionet e ekspertëve ndryshojnë: disa besojnë se kjo duhet të bëhet në çdo rast, të tjerë - se ia vlen të përdoret vetëm në një gjendje të mesme dhe të rëndë.

Përkundrazi, ju mund të gjykoni këtu - nëse një i ri i shëndetshëm është plagosur dhe ndikimi është i lehtë, atëherë nuk keni nevojë të thërrisni një ambulancë. Nëse fëmija i plagosur, personi i moshuar ose vuan nga ndonjë sëmundje kronike, atëherë duhet të thirret një ambulancë në çdo rast, edhe nëse gjendja e pacientit është kthyer në normale!

Nuk do të jetë e tepërt që të konsultoheni me mjekun ose specialistin tuaj të cilët ju besoni, pasi keni vuajtur një goditje të ndonjë ashpërsi, në mënyrë që të shmangni zhvillimin e pasojave të mundshme të fshehura negative të kësaj gjendjeje.

Unë propozoj të shoh një video për simptomat dhe për ndihmën e parë në rast të një goditjeje dielli.

SI TË SILLEMI PAS NJË GODITJEJE DIELLI?

Mjekët pas goditjes së diellit këshillojnë pushimin dhe shtratin për një ose dy ditë për të rikthyer funksionin e sistemeve nervore dhe të qarkullimit të gjakut, si dhe nivelin e proceseve metabolike. Ju duhet të vazhdoni të pini ujë të freskët në sasi të mjaftueshme. Temperatura në dhomën ku është vendosur pacienti duhet të jetë e rehatshme, dhe vetë dhoma duhet të jetë e ajrosur mirë.

Ushqimi duhet të jetë i lehtë, ushqimi në temperaturë dhome ose të ngrohtë, por jo të nxehtë.
PARANDALIMI I GODITJES SË DIELLIT

Së fundi, le të shohim masat që ndihmojnë në parandalimin e goditjes së diellit.

Në mot të nxehtë, gjithmonë duhet të mbani një krehje koke, preferohet me hije të lehta, pasi ato reflektojnë më mirë rrezet e diellit. Kur zgjidhni rroba, zgjidhni material natyral jo të dendur me ngjyra të lehta. Rroba të tilla do të lejojnë që lëkura të marrë frymë.

Shmangni ekspozimin e zgjatur ndaj rrezet e diellit direkte. Mos harroni se dielli është shumë aktiv nga ora 12.00 deri në orën 16.00 (korrigjuar për karakteristikat lokale). Në këtë kohë, është më mirë të mos dalësh, dhe nëse nuk ka mundësi të tillë, atëherë rrini në hije.

Kur punoni nën rreze të nxehtë dielli, në qoftë se nuk ka mundësi të shtyjë atë për një kohë tjetër, merrni pushime të shpeshta, të cilat ju kaloni në një vend të ftohtë me hije me qarkullim të mirë të ajrit.

Vizitat në plazh fillojnë me banjot e diellit 15-20 minuta, të cilat gradualisht sjellin deri në dy orë, por është e detyrueshme me ndërprerje.
Dielli nuk është më i mirë, por në lëvizje, duke alternuar me larjen dhe jo më herët se një orë pas ngrënies. Mos harroni për ombrellën e preferueshme tone të lehta, syze dielli dhe sunscreen. Për këtë, ju mund të lexoni në artikullin tim.

Rrini në një dietë të lehtë, mos hani shumë. Jepini përparësi frutave, perimeve, produkteve të qumështit të thartuar. Mos harroni gjithashtu për nevojën për të kompensuar humbjen e lëngjeve të trupit, sepse në verë është e rëndësishme. Në një ditë duhet të përdorni rreth 2.5-3 litra (disa ose më shumë) ujë të freskët, por jo të ftohtë (akull), shpërndani në mënyrë të barabartë pritjen e tij gjatë gjithë ditës. I dehur menjëherë sasi të mëdha të lëngjeve të absorbuara dobët nga trupi.

Për të shuar etjen tuaj, është më mirë të zgjidhni një ujë mineral të thjeshtë (pa gaz). Pijet e ëmbla të gazuara nuk janë të rekomanduara. Gjithashtu, çaji i fortë, kafja dhe alkooli janë kundër-treguar në çdo formë.

Kohët e fundit kemi biseduar. Në këtë artikull kam shkruar për mënyrat e ndryshme të përdorimit të saj dhe se shumë njerëz e preferojnë atë për pije të ëmbla me gaz, kvas dhe madje edhe përzierje në shtëpi gjatë verës për shuarjen e etjes.

Herë pas here, fshij fytyrën me një shami të ngjyhet në ujë të freskët. Bazuar në përvojën time, unë mund të këshilloj - nëse në nxehtësi intensive fillojnë në shenjat e para të mbinxehje (sunstroke), fasha kokën dhe zemrën, atëherë ju duhet të bëni në zonën e pjesës së sipërme të majtë shami gjirit ngjyhet në ujë të ftohtë - dhimbja recedes shumë shpejt dhe në përgjithësi normalizuar.

Nëse është e mundur, gjatë ditës, merrni një dush të ftohtë, lani fytyrën, duart, këmbët me ujë të freskët. Në raste ekstreme, ju mund të fshini të gjithë trupin me një peshqir të lagur.

Dhe për shpirtin, ne do të dëgjojmë sot për një këngë të mrekullueshme të kryer nga

Vera është ndoshta koha më e pritur e vitit. Gjithmonë ngrohtë, dielli shkëlqen, ju mund të shkoni në plazh dhe të bini dielli. Por nuk është gjithmonë e mundur të bëhet pa vështirësi dhe probleme të caktuara. Në këtë artikull unë dua të ju tregoj se çfarë të bëni me një goditje dielli dhe se si të diagnostikojnë siç duhet këtë gjendje.

ÇFARË ËSHTË AJO?

Në fillim ju duhet të kuptoni se çfarë është një sunstroke. Ky është një grup simptomash që lindin nga ekspozimi i zgjatur ndaj trupit të njeriut (kokën më të shpalosur) të rrezeve të diellit të ekspozuar. Nëse flasim për këtë problem, atëherë një person merr një pjesë të nxehtësisë pak më shumë se trupi i saj mund të trajtojë. Shtigjet natyrore të ftohjes nuk funksionojnë dhe ndodh një goditje dielli. Është e rëndësishme të theksohet se ju nuk keni nevojë ta konsideroni këtë shtet si diçka të thjeshtë dhe jo të rrezikshme. Në fund të fundit, ka një stanjacion të gjakut në tru, enët zgjerohen dhe indet grumbullohen radikalet e lira. Ekspertët thonë se kjo gjendje pothuajse gjithmonë kërcënon funksionimin normal të sistemit kardiovaskular, në raste veçanërisht të rënda që çojnë në arrest kardiak. Një tjetër goditje dielli është e rrezikshme për sistemin nervor njerëzor.

SHKALLË E LEHTË

Çfarë ju duhet të dini kur studioni diellore dhe goditje e nxehtësisë? Simptomat, simptomat që tregojnë këtë gjendje, janë diçka që të gjithë duhet ta dinë. Pra, së pari duhet të vihet në dukje se mjekët dallojnë tre shkallë të goditjes së diellit. E para prej tyre është e lehtë. Në këtë gjendje vërehen simptomat e mëposhtme:

Dhimbje koke, shpesh ka përzierje.
Dobësi e përgjithshme.
Gjithashtu ka një zgjerim të nxënësve.
Në pacientët, ka një rritje në puls dhe frymëmarrje.
Çfarë duhet të bëni me një goditje dielli, nëse është shkalla e parë, e lehtë? Pra, viktima duhet së pari të transferohet në hije. Para së gjithash, ajo duhet të zhvendoset në një dhomë të ventiluar dhe domosdoshmërisht të ftohtë. Tjetra, ju duhet të jepni ndihmën e parë. Nëse pacienti është i sëmurë, vendoseni në një mënyrë të tillë që në rast të vjelljes, ai nuk e mbyt me masat që largohen.


ASHPËRSIA E MESME

Cilat janë simptomat që mund të tregojnë se viktima ka një shkallë të moderuar të goditjes së diellit?

Dhimbje koke e ashpër, e shoqëruar me të përzier dhe të vjella.
Marramendje, lëvizje të paqëndrueshme, këmbë të lëkundshme.
Ndjenja e tronditur.
Pulsi dhe frymëmarrja do të jenë të shpejta.
mund të jenë të gjakderdhje nga hunda.
Temperatura e trupit mund të rritet në 39-40 ° C.
Viktima mund të ketë një zbehje.
Një person ka një adynamy të mprehtë, që është, dobësi, një rënie në forcë.

FORMA E RËNDË
Në këtë rast, një tronditje termike ose diellore zhvillohet papritmas. Një person papritmas skuq fytyrën (hyperemia), atëherë ajo bëhet vdekjeprurës i zbehtë. Ndërgjegjja (hallucinations, delirium) mund të ndryshojë deri në koma. Shpesh ka konvulsione (klonike, tonik), mund të ketë shkarkimin e pavullnetshëm të urinës dhe fekaleve. Temperatura e trupit ndonjëherë arrin 41-42 ° C. Përafërsisht në 25-30% të rasteve, çështja përfundon me vdekjen e viktimës.


NDIHMA E PARË

Çfarë duhet të bëni me një goditje dielli, si të ndihmoni një person të përballojë këtë gjendje?

Viktima duhet menjëherë të transferohet ose të transferohet në një vend ku nuk ka rrezet e diellit të hapura. Mund të jetë një hije e një peme ose një ftohjeje, mjaft e ajrosur.
Personi duhet të vihet. Pra, ashpërsia e simptomave do të jetë më pak e gjallë.
Viktima duhet t'i jepet një pije me ujë të ftohtë. Është gjithashtu e mirë për të shtuar një lugë çaji sheqer dhe një kripë të vogël. Kjo është e rëndësishme për rikthimin e bilancit të kripës së ujit në trup.
Personi dhe i gjithë trupi i një personi duhet të deportohen me ujë të freskët.
Në kokë, ju mund të vendosni një kompresë të ftohtë ose akull, të mbështjellë me inde (për të shmangur traumën e indeve).
Nëse është e nevojshme, udhë ajrore të viktimës duhet të lirohet nga vjellja.
Nëse është e nevojshme, pacientit duhet t'u jepet një masazh i zemrës ose frymëmarrje artificiale.
Për të sjellë një person në vetëdije, ju duhet t'i jepni atij një gërhij amoniak prej leshi pambuku ose 10% zgjidhje amoniak.
Çfarë duhet të bëj me një goditje dielli nëse një person është i mbingarkuar? Në këtë rast, rekomandohet që viktima të dërgohet menjëherë në spital. Kjo është mënyra e vetme për ta ndihmuar atë në formën e rëndë të kësaj gjendjeje.

SI TË MERREN ME PASOJAT

Çfarë duhet të bëni pas një goditjeje dielli kur simptomatologjia kryesore ka kaluar? Pra, ekspertët rekomandojnë përdorimin e dhive, pra krem ​​të skremuar. Për të përballuar plotësisht këtë gjendje, ju duhet të pini 2-3 gota këtë produkt çdo ditë.


PARANDALIM

Siç e dini, është më mirë të parandaloni problemin sesa të luftoni. Kjo është arsyeja pse gjithmonë vlen të kujtohesh se duhet të vëzhgosh masa sigurie gjatë qëndrimit në diell të hapur.

Kreu duhet të jetë i fshehur nën një dritë të ajrosur mirë. Ju duhet t'i fshehni sytë me syze me xham të errët.
Duhet të mbahet mend se është e ndaluar të qëndrosh nën rrezet e hapura të diellit për një kohë të gjatë (nëse është një pyetje, për shembull, për plazhin). Ju duhet të lyeni në mënyrë periodike në ujë për të ftohur trupin.
Ju nuk mund të qëndroni në diell nga 11 në 16 orë. Në këtë kohë është shumë aktive dhe e dëmshme për një person.
Nëse dëshironi të bëheni në diell, bëni mirë që të mos gënjeni, por të jeni në lëvizje (për shembull, të luani volejboll në plazh). Pra, trupi do të ftohet më mirë.
Duke qenë në rrugë në një ditë të nxehtë me diell, ju duhet të mbani veshje të lehta të lehta të bëra nga pëlhura natyrale.
Nëse ju duhet të qëndroni në diell për një kohë të gjatë, ju duhet të mbani një ekuilibër të ujit-kripë. Për ta bërë këtë, duhet të pini ujë në sasi të mëdha.
Nëse ndodhin simptomat e para të mbinxehjes, duhet të kërkoni ndihmën e mjekut.

Ose merrni pacientin në spitalin më të afërt. Që në procesin e mbinxehjes mund të vuajë sistemi nervor, mos prisni që gjithçka do të kalojë në vetvete.

Ndërsa presin për ardhjen e personelit mjekësor ose në rrugën për në spital, ofrojnë ndihmë të parë për viktimën. Vendoseni në hije ose mbrojeni atë nga rrezet e diellit direkte, për shembull, mbuloni perdet në dritare makinën ose të bëni një kulm të rrobave në qoftë se jeni jashtë. Nëse në makinë ka një kondicioner, e ktheni atë në fuqi të ulët.

Nëse një person është i ndërgjegjshëm, jepni ujë të ftohtë, mundësisht me akull. Shikoni se çfarë keni me vete në kabinetin e ilaçeve. Nëse gjeni një tinkturë të mjekësisë valeriane, atëherë hidhni rreth 20 pika në ujë të ftohtë. Për t'i dhënë një mjet tableta e pakuptimtë, ata janë të zhytur shumë gjatë trupi.

Vendoseni në gjoks dhe kokën e peshqirit të prekur, të lagur ujë të ftohtë. Pasi të jetë e ngrohtë, shpëlarje përsëri në ujë. Gjithashtu fshij trupin. Rrokulliset nga kovë ose vendosja në një pellg nuk është e nevojshme, mund të ketë një tronditje, e cila shpesh rezulton në një hemorragji në tru. Kini kujdes, kapja e diellit nuk është vetëm një dhimbje koke, por një humbje e sistemit nervor nga mbinxehja.

Nëse humbni vetëdijen, bëni frymëmarrje artificiale dhe indirekte masazh zemrat . Gjithashtu masazh gjymtyrët, në mënyrë që gjaku qarkullon më shpejt, prandaj ftohur. Mos e ndalni fshirjen e trupit me ujë të ftohtë.

Nëse një person ndihet mirë, ka pasur vetëm një dobësi të lehtë, ju duhet të merrni një banjë të ftohtë, të pini shumë lëngje dhe një tabletë aspirine ose paracetamol . Është e nevojshme të pajtoheni me pjesën tjetër të shtratit, dhe në rast të përkeqësimit, thirrni një ambulancë.

KËSHILLË 2: PIKA DIELLORE DHE E NXEHTËSISË: SI TA NDIHMONI VIKTIMËN

Duke ecur nën dielli i nxehtë në mungesë të një flokësh mund të çojë në një goditje dielli. Si rezultat i zgjerimit të enëve të gjakut, qarkullimi i gjakut në tru rritet, duke çuar në ënjtje dhe hemorragji të vogla. Sidoqoftë, në mot të nxehtë dhe në një dhomë të zënë, madje edhe me një kokë të mbuluar, një person nuk është i imunizuar nga mbinxehja e përgjithshme, gjë që mund të shkaktojë goditje të nxehtësisë. Në rastet e para dhe të dyta, është e rëndësishme të sigurohet ndihma e parë në kohën e duhur.

Një goditje dielli është një gjendje e dhimbshme, me një periudhë të zhvillimit të shpejtë që ndodh kur dielli ekspozohet në sipërfaqen e ekspozuar të kokës për një periudhë të zgjatur kohe, duke shkaktuar mosfunksionim të funksioneve të trurit.

ÇFARË ËSHTË NJË GODITJE DIELLI?

Një goditje dielli është një lloj goditjeje e nxehtësisë. Shoku termik është çdo mbinxehje e trupit (shkelja e termoregulacionit) me ekspozim të zgjatur në temperaturë të lartë, pasuar nga paraqitja e një gjendje të dhimbshme. Nga ana tjetër, një goditje dielli mund të ndikojë vetëm në mbinxehjen e kokës dhe goditjen e nxehtësisë - në të gjithë trupin.
Shumë besojnë se një goditje dielli mund të merret vetëm në verë, por jo. Një stuhi dielli është e mundur në mot të nxehtë, e cila mund të jetë në pranverë dhe në vjeshtë.


Me një goditje dielli, një person përjeton një sëmundje dhe ai madje mund të humbasë ndërgjegjen. Është shumë e rëndësishme të sigurohet ndihma në kohë e viktimës, përndryshe pasojat mund të jenë më të paparashikueshme. Në një shkallë më të lartë, fëmijët dhe njerëzit me një sistem të dobët vegjetativ-vaskular ndikohen nga dielli.

ARSYET

Sunstroke ndodh kur ju qëndroni në diell për një kohë të gjatë, pa flokë të kokës. Me një goditje të gjatë në kokën e rrezet e diellit, temperatura e kokës ngrihet, enët fillojnë të zgjerohen dhe, së bashku me çfarë, rritet presioni në to, duke shkaktuar rrjedhjen e gjakut në tru.
Shkaku kryesor i goditjes së diellit është rrezet e diellit direkte në sipërfaqen e pambrojtur të kokës. Me fjalë të tjera, personi është një kohë e gjatë në diell të nxehtë me pa kapele, kapele, shalle dhe Headwear tjera, dhe një kohë mjaft të gjatë, në nxehtit ekstrem - gjendja dhe të provokojë një sunstroke.

Probabiliteti i marrjes së goditjes së diellit rritet me ngushtësinë e rrugës dhe motit pa frymë. Kontribuoni jo vetëm faktorët e jashtëm dhe të motit, por edhe të brendshëm: overeating, pije, përdorimi i ushqimeve të nxehta.

Është shumë e rëndësishme të theksohet se shumica e diellit bie mbi pushuesit në plazh. Kjo kategori e njerëzve është në një grup të veçantë rreziku, veçanërisht nëse ata bien në gjumë në plazh.

SHENJAT E GODITJES SË DIELLIT

Përcaktoni praninë e goditjes së nxehtësisë në viktimë mund të jetë për shenja të caktuara.
Dobësi dhe dobësi
Është dobësi dhe shfaqja e një dredhi të mprehtë janë shenjat kryesore që japin arsye për të dyshuar për një goditje dielli nga viktima. Në këtë rast, është e vështirë për një person të qëndrojë në këmbë, ai ndihet i keq dhe shumë i guximshëm.
Frymëmarrje dhe puls
Përcaktoni praninë e goditjes së diellit mund të jetë me frymëmarrje të shpejtë dhe puls. Rritja e frymëmarrjes, ju mund të përcaktoni me anë të veshit dhe pulsin - duke e hetuar atë në dore ose në qafë. Çfarë duhet të jetë puls - ju mund të gjeni.
Nxënësit e zgjeruar
Gjithashtu, një goditje dielli shoqërohet nga një zgjerim i nxënësve, kjo mund të përcaktohet edhe me sy të lirë.dhimbje koke
Natyrisht, me rritjen e presionit të gjakut në enët e gjakut dhe një rritje të gjakut në tru, kokën mund të jetë e dhembshme.

Viktima gjithashtu mund të vjellë, madje mund të largohet. Por të vjella ndodh vetëm me forma komplekse të goditjes së diellit.
i dobët
Në një shkallë më serioze të goditjes së diellit, humbja e vetëdijes është e mundur.

NDIHMA E PARË

Pra, tani le të shqyrtojmë se çfarë të bëjmë me një goditje dielli dhe si t'i ndihmojmë viktimës.
Lëvizni viktimën në hije
Para së gjithash, personi i dëmtuar duhet të zhvendoset në hije, është e dëshirueshme të vendoset dhe të sigurohet ajri i freskët.

Sillni vetëdijen
Nëse viktima, atëherë duhet të sillet në të. Për ta bërë këtë, le të nuhatje atë me amoniak ose të spërkasë ujë të ftohtë në fytyrën e tij.
Ftojeni viktimën
Nëse është e mundur, lëvizni personin e dëmtuar në një dhomë me ajër të kondicionuar, ose sigurojeni atë me një tifoz të ventilatorit në rrugë. Jepini viktimës ujë të ftohtë, në mënyrë që ai ta qetësojë trupin dhe ai nuk u tha.
Së bashku me këtë, ju duhet të përdorni një peshqir për të lagur fytyrën tuaj me ujë të ftohtë dhe, nëse është e mundur, vendosni një shishe me ujë të freskët në kokën e tij.

Pa pagesë nga veshja
Nëse është e nevojshme, zhbllokoni butonat e sipërm të veshjeve në qafën dhe gjoksin, ose tërësisht hiqni këmishën ose bluzën.
Telefononi një ambulancë
Nëse viktima nuk ndihet më mirë, thirrni një ambulancë.
Gjithashtu kjo video do t'ju ndihmojë, e cila do t'ju tregojë për rregullat e përgjithshme të ndihmës së parë në rast të goditjes diellore dhe termike:

SHMANGIA E GODITJES SË DIELLIT

Përkundër faktit që ne të gjithë e duam diellin dhe ngrohtësinë e tij - ajo ka rreziqe të mjaftueshme. Ekspozimi i zgjatur ndaj rrezeve të diellit mund të jetë shkaku i shfaqjes dhe rrezet ultravjollcë shkaktojnë zhvillimin e sëmundjeve kanceroze të lëkurës.
Shkencëtarët po fryjnë alarmin, aktiviteti diellor po fiton vrull çdo vit, në këto kushte të ngrohjes globale dielli bëhet me të vërtetë i nxehtë. Si rezultat, numri i njerëzve që marrin goditje nga dielli rritet çdo vit. Kjo është arsyeja pse ju duhet të kujdeseni për veten dhe të jeni jashtëzakonisht i kujdesshëm ndërsa jeni në diell, dhe gjithashtu t'i përmbaheni rregullave themelore të sigurisë dhe parandalimit.

Gjithkush, sidomos prindërit, duhet të njohë rregullat e sigurisë që do të parandalojnë shfaqjen e një goditjeje dielli.


Kujdesuni për veten dhe fëmijët tuaj!

Një goditje dielli është ndikimi në trupin e një sasi të madhe të nxehtësisë që trupi nuk është në gjendje të kontrollojë dhe nuk mund ta neutralizojë atë. Shkatërroi jo vetëm djersitje, por edhe qarkullimin e gjakut (anijet zgjerohen, ka një "stagnim" të gjakut në tru).

Shumë gabimisht besojnë se nxehtësia dhe goditja e diellit janë e njëjta gjë. Mekanizmi i zhvillimit është, në të vërtetë, mjaft i ngjashëm, por një goditje e nxehtësisë mund të merret nga veprimi i çdo nxehtësie dhe diellore - nga ngrohja e trupit nën diell. Ndihma e parë me një goditje dielli është një aftësi që çdo njeri duhet të zotërojë për të ndihmuar të tjerët dhe veten e tyre, nëse është e nevojshme.

ARSYET

Në mjekësi, koncepti i "goditjes së diellit" përkufizohet si një gjendje e dhimbshme, e shkaktuar nga mbinxehja e organizmit, në veçanti, truri, për shkak të veprimit të rrezet ultravjollcë direkt në kokë.

Shkaku i goditjes së diellit është efekti i drejtpërdrejtë i energjisë diellore në trup. Efekti më i madh patogjen, së bashku me të tjerët, ka një pjesë infra të kuqe të rrezatimit diellor, dmth. ngrohjes radiative.

Kjo e fundit, në kontrast me konvekcionet dhe nxehtësinë përçuese, në të njëjtën kohë ngroh të dyja sipërfaqet dhe indet e thella të trupit.

Përveç kësaj, rrezatimi infra të kuq, duke vepruar në të gjithë trupin, ngroh intensivisht indin e trurit në të cilin ndodhen neuronet e qendrës së termoregulacionit. Në këtë drejtim, goditja e diellit zhvillohet me shpejtësi dhe është e mbushur me pasoja fatale.

Prania e faktorëve të jashtëm dhe të brendshëm të mëposhtëm rrit probabilitetin e goditjes së diellit:

temperatura e ajrit mbi 30 ° C;
lagështia e lartë e ajrit;
veshje të tepërta në trup;
mungesa e lëngjeve në trup;
punë fizike aktive;
mbipesha;
cNS (sëmundje qendrore);
marrja e medikamenteve të caktuara (stimulues CNS, droga antiallergjike);
prania e sëmundjes së zemrës hypertensive ose ischemic në një person;
papjekuri e mekanizmave të transferimit të nxehtësisë (në fëmijë).

SIMPTOMAT E GODITJES SË DIELLIT TEK NJERËZIT

Me një goditje dielli nën ndikimin e nxehtësisë, enët e trurit zgjerohet dhe në to, në përputhje me rrethanat, hyn më shumë gjak. Kjo çon në faktin se buzët dhe thonjtë në një person mund të kthehen pak blu.

Gjithashtu, zakonisht ka një rritje të shkallës së zemrës dhe vështirësisë së frymëmarrjes, mundësisë së shkurtë frymëmarrjesje dhe përzierjeje, si dhe nxënësve të zgjatur dhe koordinimit të dëmtuar të lëvizjes. Në situata të vështira, një person mund të humbasë vetëdijen, herë pas here ka edhe konvulsione.

Nuk është e nevojshme të presësh për shfaqjen e një tablo të plotë klinike për të konstatuar goditjen e diellit. Në simptomat e para është e domosdoshme të bëhet ndihma e parë ndaj viktimës.
SHENJAT NË TË RRITURIT:

apati;
etje e fortë;
duke tërhequr dhimbje në muskujt;
rritet temperatura e trupit (mund të arrijë në 42 C);
skuqje e lëkurës;
lëkura e nxehtë në prekje;
në raste klinike, lëkura bëhet shumë e thatë;
dhimbje koke e fortë në rritje, gumëzhimë në kokë;
të përzier, të vjella;
norma e zemrës në rritje;
gjallërimi i frymëmarrjes;
humbja e vetëdijes;
halucinacioneve;
konvulsione.
Masat e nevojshme: hiqni / daljen nga zona e mbinxehjes, ofroni asistencë. Nëse ka të përzier dhe të vjella, jepni pacientit një pozicion të tillë që ai nuk e mbyt vjelljen.

SIMPTOMET E GODITJES SË DIELLIT NË NJË FËMIJË

Me zhvillimin e goditjes së diellit, enët në kokë zgjerohen dhe për shkak të kësaj fluksi i gjakut në këtë zonë rritet. Një goditje dielli mund të ndodhë si pasojë e mungesës së lëngjeve, kur një fëmijë merr pak lëngje në një mot të nxehtë dhe pa erë. Posaçërisht, ia vlen t'i kushtohet vëmendje fëmijëve që vuajnë nga mbipeshë, sikurse fëmijët nën moshën 3 vjeç, ato përfshihen në kategorinë e rrezikut.

simptomat:

Para së gjithash, kjo është nervozizëm i tepruar.
Pas kësaj vjen faza e dytë, kur fëmija bëhet i ngadaltë, dhimbjet e kokës janë të mundshme.
Temperatura e trupit të një fëmije që ka marrë një goditje dielli mund të arrijë deri në 40 gradë, dhe, rritet shumë shpejt.
Mundësia më e keqe është kur një fëmijë humbet vetëdijen. Nga fainting zakonshme, ky rast do të ndryshojnë në atë që lëkura e fëmijës merr një hije cyanotic.
Simptomat e goditjes së diellit në një fëmijë nuk ndryshojnë shumë nga një i rritur. Fëmijët gjithmonë janë më të vështirë të tolerojnë mbinxehje, të bëhen të zymtë ose, anasjelltas, apatike, të refuzojnë të pijnë dhe të hanë.

Me një formë mesatare të goditjes së diellit, mund të rritet vjellja dhe fryma, dhe gjithashtu ndryshon edhe temperatura e trupit. Humbja e vetëdijes dhe dhimbje koke janë gjithashtu të mundshme.

Trupi i fëmijëve me mekanizmat e termoregulimit ende të formuar nuk është e mjaftueshme dhe një qëndrim 15 minutësh nën rrezet e diellit për të marrë një goditje dielli!

NDIHMA E PARË NË RAST TË GODITJES SË DIELLIT

Kur vëzhgoni simptomat e para, duhet të reagoni shpejt duke ndihmuar viktimën. Ne nuk duhet të harrojmë se kjo është vetëm ndihma e parë, dhe kjo është më mirë për të thirrur një ambulancë, sepse personi mesatar është e vështirë për të lundruar nga shkalla e shteteve të prekura, dhe sidomos në qoftë se është një person i moshuar apo fëmijë.

Rregulli më i rëndësishëm kur ofrohet ndihma e parë është të veprohet shumë shpejt.

SI DUHET TË SIGUROJMË NDIHMËN E PARË NË RAST TË GODITJES SË DIELLIT?

Në rast të shenjave të goditjes së diellit nga njëri prej njerëzve rreth jush, veprimet tuaja duhet të jenë si më poshtë:

Menjëherë lëvizni viktimën në një hije ose dhomë të ftohtë.
Hiqni veshjen nga personi ose liroj kapëset - zhbllokoni këmishën, rripin në pantallona, ​​zgjidhni kravatën, etj Hiqni këpucët.
Mbytni një peshqir me ujë të ftohtë dhe vendoseni në kokën e pacientit, peshqir i njëjtë mund të vihet në gjoks. Rub ujin e ftohtë në parakrah, duart dhe këmbët.
Pasi pacienti të rifitojë ndërgjegjen, sigurohuni që ta pini me ujë mineral të ftohtë (jo të karbonizuar), ose me ujë të zakonshëm pak të kripur, çaj. Pirja, e cila i jepet pacientit gjatë periudhës së pritjes për kujdes mjekësor, duhet të jetë në temperaturë dhome.
, Shoqëruesi i shpeshtë i Sunstroke, zona e prekur duhet të lubrifikuar Burns agjent (Panthenol, bepantenom), nëse ata nuk e bëjnë - kos, salcë kosi.
Për të rimarrë nga një goditje dielli, viktima ka nevojë për disa ditë pushimi (në rast sëmundjeje të rëndë, personi vendoset në spital deri në rimëkëmbjen e plotë). Këtë herë do të jetë e nevojshme për të normalizuar qarkullimin e gjakut, për të përmirësuar funksionimin e sistemit nervor dhe për të neutralizuar efektet negative.

Në qoftë se një person ka rënë të fikët, ndihma e parë është si vijon: për të sjellë në shtupë pambuku zhytur në hundë amoniak të lëngët, një përkëdhelje në faqe, sasi e vogël pak ujë në fytyrë. Në pozicionin e prirur, kokën duhet të rritet lehtë.

KUJDES MJEKËSOR

Kujdesi mjekësor i specializuar konsiston në rivendosjen e funksioneve vitale të trupit. Nëse është e nevojshme, kryeni frymëmarrje artificiale. Për të rivendosur ekuilibrin e ujit-kripë, një zgjidhje e klorurit natriumi është injektuar intravenoz.

Kur rënda Sunstroke e nevojshme në spital dhe një gamë të plotë të reanimim, duke përfshirë - infuzion intravenoz, intubim, pacing, stimulimi i diuresis, terapi oksigjeni, etj ...

Nëse nuk ofrohet asistencë në kohë, pasojat e një goditjeje dielli mund të jenë mjaft të rrezikshme:

çrregullime të trurit;
trazirat e qarkullimit;
përçarje të CNS.

SI TË SHMANGNI GODITJEN E DIELLIT

Para së gjithash, dielli duhet të jetë vetëm në kapelë, nëse koha e qëndrimit nuk kufizohet në 10 minuta. Në mot të veçantë të nxehtë, kapelet dhe kapelet e materialeve të lehta janë të përshtatshme, sepse reflektojnë rrezet e diellit më mirë.
Është e rëndësishme të shmangni ekspozimin ndaj rrezet e diellit direkte. Kjo duhet të mbahet mend, si kur zgjedh kohën për një shëtitje, dhe kur organizon një udhëtim. Është mirë të dalësh në mëngjes ose pas darkës, kur dielli është i ulët dhe temperatura e ajrit nuk është aq e lartë.
Shmangni rritjen e aktivitetit fizik në nxehtësi.
Ndihmon në shmangien e tretjeve të diellit dhe ujit. Nëse kaloni shumë kohë jashtë, atëherë duhet të lahet në mënyrë periodike, për shembull, nën një dush të ftohtë.
ujë, pije të pastër ose ujë mineral paksa alkaline;
nuk çaj të nxehtë me limon;
lëngje me përqindje të ulët të sheqerit;
qumështi dhe produktet e qumështit (është e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje kushteve dhe kushteve të magazinimit, në temperatura të larta mjedisore, produktet e qumështit shpejt përkeqësohen)
Çfarë është më mirë të refuzoni:

pije të gazuara (të ëmbla)
pije alkoolike, përfshirë birrën;
çaj të fortë, kafe;
pije energjike
Kini kujdes, mos lejoni sunstroke nga vetja dhe të dashurit tuaj. Kur shfaqen simptomat e para të përkeqësimit, shko në hije ose në një dhomë të ftohtë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)