Hoyt Brian Yee rikthehet si ambasador i SHBA-ve te shqiptarët

Nga Flori Bruqi


Rezultate imazhesh për Brian  Hoyt Yee dhe hashim thaci


Shtetet e Bashkuara po planifikojnë të rikthehen më fuqishëm në Ballkan, sidomos tash pas rritjes së ndikimit rus në rajon.

Rezultate imazhesh për Brian  Hoyt Yee

Mësohet se zëvendësndihmës sekretari amerikan aktual i Shtetit, përgjegjës për çështjet europiane dhe euroaziatike Hoyt Brian Yee, nga fillimi i vitit të ardhshëm do të emërohet ambasador në Shkup, dhe me kompetenca më të mëdha regjionale.

Imazh i ngjashëm


 Diplomatët e  huaj në Shkup, kanë bërë të ditur se Yee postin e ambasadorit amerikan në Maqedoni pritet ta marrë në janar të vitit 2019.

Rezultate imazhesh për Brian  Hoyt Yee dhe ramush haradinaj


Kjo lëvizje e diplomacisë amerikane, me rikthim në Ballkan do të jetë një sforcim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të mbrojtur interesat e veta dhe të partnerëve të saj në rajon, karshi ‘ofansivës’ ruse.

Kjo u dëshmua edhe ditë më parë kur diplomati amerikan Yee qëndori në Beograd. 


Ai i kishte thënë troç presidentit serb Aleksandar Vucic, se Serbia duhet të tregohet e qartë nëse është e përcaktuar në orientimin e saj drejt Bashkimit Europian (Perëndimit) apo kah Rusia.

Gjithashtu, mesazh të qartë i kishte dhënë edhe në raport me Kosovën.
Rezultate imazhesh për Brian  Hoyt Yee dhe hashim thaci

Vet presidenti serb në media tha se diplomati amerikan Yee e kishte kërcënuar duke i thënë se nuk duhet të guxoj ta cënojë integritetin territorial të Kosovës.

Hoyt Brian Yee, ka thënë se SHBA-ja do të vazhdojë mbështetjen e gjithmbarshme për Kosovën.

“Perspektiva evropiane për Kosovën, si dhe për tërë rajonin, janë prioritete të SHBA-së”, u shpreh z. Yee.


Rezultate imazhesh për Brian  Hoyt Yee dhe hashim thaci

Në takimin e dt.25 tetor 2018 me liderët Kosovar  Hoyt Brian Yee, pat diskutuar biseduar edhe për luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit, ku u vlerësua se Kosova është lider në rajon në luftimin e terrorizmit.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)