Profesor Resmi Osmani –prozatori më produktiv i dekadave të fundit.

 Nga : Illo FotoProfesor Dr. Resmi Osmani , është romancieri më frekuencen më të lartë të romanit , në dekadën e fundit dhe , ç’ është më e rëndësishmjja, unë mendoj se Resmiu po krijon një shkollë shqiptare të romanit të shkurter . Ai me shkrime 20- 3o faqe , na jep njohurite e nje romani te plote klasik . Pse kam arritur ne kete konkluzion do ta spjegoj me poshte , nepermjet zhvillimit lakonik jetesor te ketij romancieri , si dhe do te komentoj dy shkrime te tij , qe me kane rene ne dore kohet e fundit .

See the source image


E kam njohur nga afer Profesor Resmiun , ne vitet 80 te shekullit te kaluar . Kemi qene 7 vite pjese e stafit te ish Ministrise se bujqesise . Kishim edhe lidhje institucionale , kur kemi parasysh , qe Ai ishte Drejtor i Pemtarise , une isha specjalist i Drejtorise se ish fermave , ku pemtaria zinte pjesen me cilesore te pemtarise ne shkalle vendi .
Image result for resmi osmani


Drejtor , Resmiu shkelqente per kopetencen e drejtimit , per perspektiven e projekteve dhe ligjeve , qe parashtronte dhe qe zbatonte si dhe per metodat e larmishme shkencore te rekomanduara dhe te zbatuara ne prodhimin e gjere . Drejtor Resmiu , e kishte merituar kariken e drejtorit qendror si specjalist – drejtus i afte dhe ambicioz i prodhimitpemtar . Ai vinte nga fushat dhe kodrat e prodhimit te gjere , qe nen drejtimin direkt te agronomit frutikulturist, Berati u be nje kopsht i madh botanik , ne te tere siperfaqen e tij gjografike . Ish Ferma e Uznoves me taracat dhe fikun industrial , u bene nismetaret e transformimit biollogjik te terenit kodrinor te Beratit , qe e mbajme mend , deri ne prag te viteve 90 te shekullit te kaluar .

See the source image

Sherbimi me kishte shpure , ne ish ekonomine bujqesore krejt malore te Mrakulles . Kjo ekonomi shperndante te ardhura sa dhe kooperativat fushore te Beratit . Sekreti ishte zhvillimi cilesor i frutikultures , nen shembullin e Uznoves . I gjithe territori i Beratit u be nje Uznove e madhe ,fal edhe kontributit te thelluar mendor dhe fizik te profesor Resmiut . Perparesite e ketij zhvillimi , gjithsesi bien ne sy dhe sot ne fermat kapitaliste te fshatit beratas .

Resmi Osmani i perket me origjine komunitetit cam . Nuk eshte shkencetar dhe shkrimtar i rritur ne vazo qelqi . Jo vetem i kaloi te tera shkallet e kualifikimit duke merituar titujt Profesor- doktor , u thirr dhe punoi pedagog i fakultetit , ku kontriboi ndjeshem ne krijimin e nje brezi specjalistesh frutikulturistesh edhe ne shkallet e larta te kualifikimit Ishte edhe antar i redeksive te organeve shkencore dhe komisoneve akademike .

Resmiu ka qene sponsor i vetvetes . E thirren ne Komitetin ekzekutiv dhe ne qendrat e tjera , sepse i duhej punes . Kokeulur , i apasionuar ne pune dhe ne lexim , i pa lodhur nga tereni i veshtire bujqesor , kerkus ndaj vetes dhe vartesve , me nerv te zhvilluar shkencor , ky ishte cami Resmi Osmani , qe u rrit dhe arriti gradat me te larta shkencor-teknike , ne Atdheun meme .


See the source image


Profesatura e Resmi Osmnit nuk eshte e shkruar ne karton . Ajo u gjend e shpalosur , ne te tere harten e pemtarise shqiptare te gjysmes se dyte te dhekullit 20 . Nuk mund te gjesh ne Shqiperi dru frutor , qe te mos kete te koncentruar mendjen dhe djersen e Profesor R. Osmanit . Po jap nje shifer sinjifikative , per rritjen e pemtarise ne gjysmen e dyte te shekullit 20 . Pemtaria nga 6 % te prodhimit bujqesor , arriti 19 % , me nje permiresim qint per qint te perberies varitore . Resmiu zoteron cilesine e vecante , qe kritikon ashper te tera gabimet e bashkepuntorve , pa ngjallur reaksion dhe as panik . Ne drejtorine e tij gjithnje kishte paqe , megjithse ne bujqesine shqiptare te kabineteve , kudo degjoheshin bubullima dhe shkrepetima pa zjarre reale.

See the source image

Vjen nga nje familje patriote. Gjyshi eshte deshmor i lirise , ndersa Babai eshte pushkatuar ne masakren e Filatit , ne 1945, kur ishte 32 vjec .

Resmiu mbetet qytetari model , qe ne jeten e vet 76 vjecare nuk i eshte vertetuar as nje kontravajtje morale , familjare , politike , teknike sado e vogel . Asnje !

Kurre nuk ka mbajtur shqetesime brenda vetes , por i ka ndare me koleget dhe komunitetin . Ka shkruar dhe vijon te jete aktiv ne te tera organet e shtypit periodik dhe ate shkencor .

Resmiu, biri i vuajtjeve dhe agronom , eshte nje baze e sigurte , per Resmiun shkrimtar . Talenti i shkrimtarit ishte brenda njomzakut , qe udhetonte i pikelluar ne karvanin cam nga Greqia drejt memes Shqiperi . Mbi kete talent u depozitua pervoja 57 vjecare e jeteses, se R. Osmanit ne Shqiperi , qe nuk ishte as e lehte dhe as e qete , por me tallaze dhe shterngata te nje komunizmi ekstremist .

See the source image

Brenda kesaj diktature , Resmiu diti ta ktheje arsimim partiak , ne kulture solide vetjake sa profesionale , aq dhe publicitare , qe ifluencuan ndjeshem ne zhvillimin e me tejshem te tij si prozator . Te ndalim pak te kjo e fundit . Mund te behesh tregimtar , romancier , novelist , por duhet te zoterosh tekniken e te berit proze dhe proza ka ngjyre . Resmiu ka qene i paisur me dhuntine e prozes tregimtare . Ne kete fushe akumuloi dhe shpertheu pas viteve 90 te shekullit te kaluar , kur liria e fjales mori rrugen e zhvillimit demokratik .


See the source image


Resmiu fillimisht shkroi 2 libra per dy kolege te shquar te prodhimit , Bedri Lumanin dhe Todo Gjermenin . Keto dy figura i perjetesoi , duke i vizatuar me ngjyra emocionale dhe mjedisore .

Per librin mbi Todo Gjermenin, me titullin kuptimplote “Lule ne gur“ kam shkruar nje persiatje , me te cilen pretendoj se kam bere vleresimin e duhur ne aspektin permbajtesor dhe artistik . Te dy librat jane permendore letrare te njerzve te shquar te punes .

Kisha shume vite , qe nuk kisha kontakte me Resmiun . Miku i perbashket A. Sh , me njoftoi se Resmiu , befasisht ka dale me dy romane historike , qe jane vleresuar shume mire nga opinioni letrar. Per shume pak kohe , shkroi dhe romanin e trete historik , duke kompletuar nje trillogji mbreterore shqiptare , nepermjet te te ciles ndricohej nje periudhe e rendesishme shqiptare , qe na identifikonte si komb me histori te lashte dhe dinjitoze . Pas pak kohe, botoi “Ditet e pasme te mbretit Gent “ , duke vijuar te romani me teme aktuale “ Koha e cudirave .


Gjithsej 5 romane , nga te cilet 4 me teme historike . Kur i lexova keto romane , perpara vetes pashe nje Resmi krejt tjeter . Mu cfaq nje historian i mirfillte , nje prozator i shquar , nje dijetar poliedrik , me te cilin , prej sot e tutje duhesh te krenohesh Shqiperia, natyrisht dhe une , si koleg i vjeter i tij dhe lexus i te tera ngjyrave te krijimtarive .

Kur lexon “Trillogjine “ perjeton tringellimin e armeve , trokun e kuajve , jeten e keshtjellave , tyezat e bisedave , fushat e betejes . Krijon besimin e plote se romancieri yne ka qene aty afer, ne mes te episodit ushtarak. Kjo eshte magjia e fjales , qe shume e rekllamojne , por pak mund ta aplikojne . Duhet te kemi nje gje parasysh : Le te mblidhen nje mije gazetare dhe te shkruajne ndryshe nga sa ka shkruar nje romancier i afirmuar ; te nje mije gazetaret deshtojne . Pse ndodh keshtu ? Eshte ceshtje jasht ketij shkrimi .

Pa e zgjatur shkrova persiatjen e dyte , qe e bera pjese te librit tim , qe kisha ne doreshkrim si dhe e botova ne shtypin e kohes . Me persiatjen time , nuk di ne se kam arritur te te sillja , perpara lexusve , madheshtine e kesaj vepre trishe historiko- letrare , qe as ka ekzistuar dhe veshtire se i gjendet shoqja ne radhet e romaneve historike shqiptare kohore . Kete nuk e kam shprehur une vetem , por shume shkrimtare dhe ushtarake shqiptare .

Me duhet te pohoj sinqerisht , se Resmiu mbetet nje shkrimtar me fantazi historike te pa shoqe . Ai ta sjell parahistorine , ne dhomen tende ku je dystuar ne kanapene e rehatshme dhe je duke ndjekur ne ekran fluturimet kozmike te NASA s . Eshte magjistar i tregimeve historike dhe jo vetem . Historia jone ka nevoje per ndricim . Rrjedhojen e kesaj mungese te ndricimit historik , vijojme ta vuajme , nje coptimin si Kurdet .

Pse i vleresoj me keto nota romanet dhe posacerisht keta , per te cilet shkruaj ? Une kam perjetuar periudhen kur ne Shqiperine moniste letersia kishte marre hov , por ende nuk po shkruhej nje roman i realizmit socialist . Ishin botuar disa romane skematike nga intelektualet e viteve 30 , por kjo konsiderohej e pa mjaftushme , per ta quajtur shtetin-komb , te stabilizuar dhe solid . Historia merr gjithmone romanet , si pike referimi , per vleresime te nje periudhe . Kujtoj si sot porosite , qe jepeshin nga Lidhja e Shkrimtarve , per te shkruar romanin e pare te realizmit socialist . U be dhe nje kongres shkrimtaresh . U mbyll , per shume kohe Dhimiter Shuteriqi , me detyren e te shkruarit te romanit te pare .

Romani i pritshem u botua dhe kishte titullin : “Clirimtaret “, volumi i pare . Pritej dhe i dyti . Humba dy dite jete , qe lexova romanin e Shuteriqit . Nuk ishte roman , por disa reportazhe te montuara propogandistike , me ca personazhe , qe dhe po te perballeshe rrastesisht , ndryshoje rruge . Te dukej vetje i hedhur me parashute , ne nje humbetire me luane dhe tigra . Me sa di une , volumi i trete nuk dolli , por u botua nje roman axhitativ i Sh , Musarait me titull “ Belxhiku qe kendon vence “ . U ngarkuan nga Lidhja , shkrimtare te tjere me emer , por nuk paraqiten nje roman , qe i duhej kohes .

Ai qe botoi nje roman te permasave te pranushme ishte Sterio Spesse , autori i “Psese “, se dikurshme . Sterio i duhej regjimit dhe u gjet pa shume veshtiresi . Shkroi romanin “Ata nuk ishin vetem“ . Pastaj shkroi Petro Marko “ Hasta la vista “ , deri sa historia solli romancieret e famshem te kohes : Kadare , Jakov Xoxa , Fatos Kongoli , Dhimiter Xhuvani , Kasem Trebeshina, Vath Korreshi , Todor Laco dhe te tjere shkrimtare te burgut . Shqiperia u be e degjuar nga romancieret . Bashke me kosovaret dhe ata ne diaspore , lista e romancierve shqiptare , eshte e gjate dhe shume perjashtuse .

Kete histori te shkurter te romanit shqiptar e paraqita , per te treguar madheshtine letrare te R. Osmanit , por dhe per te frenuar disi entusiazmin e te rinjve , qe c’do panflet e emertojne roman dhe e botojne , pa asnje veshtiresi , me parate , qe u jep Babi, bizesmeni- kontrabandsit .

Romancieri eshte nje pasuri kombetare . Ai , qe shkruan roman duhet te marri persiper faktin , qe do te thinjet brenda nates . Eshte shume reale fjala e nje dituraku , sipas te cilit , shkrimtari e jeton jeten dy here . Heren e dyte , per personazhet e romanit. Nuk mund te beheni romancier pa u dirsur musteqet dhe brenda dites.

Resmi Osmani , eshte i lindur romancier , dhe romanin e pare e shkroi , kur u be 60 vjec . Nisuni nga fakti , qe romanin nuk e shkruani per te provuar veten , por per shoqerine , ku ka shume me te moshuar se ju dhe para se te lexojne romanin tuaj , kane perjetuar dhjetra romane ne kurris . Me qe ju ka shkrepur te shkruani romane , mbani ne dorshkrim dhe lexoni ato pas 10-15 vjetesh; pastaj ne dac botoini dhe me shkronja te arta .

Po qe se me lejojne organet , qe kete pune e kane ne dore , do tu sugjeroja : Ate pune kolosale , qe u be per te krijuar romanin e pare te socrealizmit , duhet ta bejne , per te ndaluar romanin aguridh , qe po vershon ne tregun amorf te librit . Mekanizmat gjenden , po t’i kerkosh . Lerni romancieret te ndricojne historine tone te lavdishme . Romanciert e pa pjekur , me kujtojne lidhjet e pa ligjshme qe behet me elektrikun .

Romani eshte gur kilometrik i historise . Romani eshte vete historia . Kini mjaft kohe , qe ju te vendosni gure te tille . Mbani parasysh pervojen e Kadarese . Romanin e pare e mbajti shume vite ne dorshkrim . Ju e kini te lehte ta mbani ne folderin e komjutrit . Nuk mund te na i paraqesni miljet si kilometra, as kilet per oke . Me kuptoni , nuk eshte kerkese kapricoze e brezit tim , as proteste . Eshte kerkese per rritjen e nivelit te jetes kulturale te Atdheut , qe ju e doni dhe e perbaltni me shume se une .

Kete opinion disi te gjate per romanin dhe romancieret , e bera, per te dale te analiza e dy krijesave te Resmiut : “ Leter te pa njohures “ dhe “ Kuklla e pallatit te mermerte “.

C’perfaqeson kjo leter ( Esse ) ? Kjo leter eshte vetem 15 faqe kompjuterike . Eshte gjini letrare e njohur dhe keshtu eshte percaktuar dhe nga vete autori . Ne optiken time , kjo leter rreh probleme sa dhe nje roman klasik . Do te sqaroj pak momente nga kjo “Leter “ filozofike . Fillohet si c’do leter : E nderuar Zonje !

Une si lexus gjykoj se kjo zonje mund te jete pushtetare e larte , por mbetet Zonje . Nuk behet as Nene as Moter . Eshte Zonje dhe e tille mbetet deri ne fund te shkrimit . Shkrimtari ruan krenarine e tij dhe te shtetit , te cilit i perket . Kuvendohet ne kufijte e dinjitetit, qe ju jep detyra shoqerisht e percaketuar qarte .

Mandej fillon pjesa e dyte , jo me pak e rendesishme. Gjithcka vertitet rreth nje metafore te madhe , ku zonja perfaqeson konservatorizmin dhe anarshine e ketij tranzicioni te lodhshem shqiptar . Resmi Osmani prezantohet si romancier dhe i kerkon leje te ulet ne stolin e romancierve te vendit . Resmiu nuk i lutet zonjes ta pranoi ne pallatin e saj me nderhyrje , per t’u bere faktor ne demokracine , qe po ndertohet .

Me posht autori i paraqet “Zonjes” , programin e romancierit , per kulturen , letersine , politiken, ekonomine, tranzicionin . “Zonja” e nderuar ,kurre nuk ka marre nje leter te tille permbajtesore dhe programore . Pergjigjen e letres nuk e kemi pare dhe as do ta shofim. “Zonja “ ka shume gjynahe ne rrugen e reabilitimit te kultures , te letersise , pa bere fjale per ekonomine dhe mirqenien. Romancieri i premton “Zonjes “ , se do te jete i perkushtuar per ceshtjen e letersise kohore dhe te jetes se shendeteshme kapitaliste shqiptare . Te themi dy fjale per stilin dhe gjuhesine . Kjo esse , e kontrolluar me tendence nga une , nuk permban as nje fraze parazitare, as nje fjale jasht fjalorit dhe as nje konstrukt jasht drejtshkrimit . Eshte proze natyrale romanciere e mirfillte , ne ngjashmeri me prozen poetike klasike, por pa ritmin e saj .

Me besoni , kurre nuk e besoja se do te lexoja , ne shqip , nje ese kaq te koncentruar dhe filozofike , per te tera problemet sociale dhe kulturore , qe perjeton sot shoqeria shqiptare . Resmi Osmani eshte angazhuar me te tere qenien e vet , per vendosjen e nje jete normale, ne Shqiperine zyrtare , ku ka mbeshtetur koken dhe pret nje realitet te ri , Cameria shqiptare .

Ne se veprat e Resmiut nuk jane publikuar sa duhet dhe nuk jane bere pjese e programeve mesimore shteterore , kjo eshte ceshtje e politikes bilaterale , per te mos dyshuar , qe kjo njeanshmeri ka ngjyre te indiferentizmi korruptiv . Po shtroj dy pyetje te theshta . A vleresohet roli i romancierit institucionalisht , si informatori me i sakte i te tera shtresave popullore ? Cili eshte vendi , qe i ke rezervuar , ti si shtet , romancierit Osmani ?

E vleresuar ne te tera dimensionet , jeta e Resmiut eshte nje ushtrim matematik , qe as gje nuk mund t’i heqesh as t’i shtosh . Te supozojme se Resmiu do te konkorunte per president , ne nje shtet presidencial , konkurent i tij do te terhiqej , qysh ne debatin e pare , duke qene i varfer ne te tera dimensinet e mundshme te kritikushme. Resmiu eshte i pa konkurushem si njeri , si familjar , si shkencetar , si diturak , dhe si politikan .

Resmiu u perfshi konkretisht ne politiken postkomuniste , duke dashur , qe ta cfrytezonte kete tribune , ne dobi te se drejtes dhe te arsyes . Punoi dhe ne funksionin e nderuar te Sekretarit te shtetit , ne Qeverrine e stabilitetit . Politiken e vezhgon intensivisht nga pozitat e shkrimtarit . Tregimet e shkurtara me teme aktuale , jane rreth 70 , duke qene shifer ne rritje .

Resmiu , mbetet nje romancier i shquar i kohes se sotme . Jane disa tregime , me vleren e romanit , ku ai pershkruan ne te tera dimensionet jeten sociale te tranzicionit shqiptar lidhur kjo me emigracionin biblik dhe zhvillimet e nxehta nderkombetare . Brenda ketij grupi krijus do te paraqes pak konsiderata , per tregimin-roman, “Kuklla e pallatit te mermerte“. Eshte vetem 32 faqe , por ezauron te tere jeten e nje familje borgjeze te re shqiptare , ku deperton krimmi i organizuar .

See the source image


Ngjarjet zhvillohen brenda dhe jasht vendit , ne Europe dhe me gjere . Shqiperia ka vendin e duhur ne politiken globaliste . Romancieri , ne kete veper na pershkruan skenat delikate erotike dhe te seksit , qe fillojne nga bisedat ne shkolla dhe mbarojne ne industrine globale te seksit profesionist . Ne te tera skenat , personazhet flasin dhe veprojne lirshem . Lexusi gjykon se kjo ndjenje sublime njerezore edhe mund te cperdorohet dhe te kriminalizohet , duke shkaketuar shume here viktima , ne vend qe te sillte pasardhes te shendetshem fizikisht , moralisht . Autori na orienton te bejme dallimet midis seksit si defrim njerezor , atij riprodhus dhe industrise se seksit .

Proza eshte disi e pa afte , per te pershkruar emocionet , prandaj ka lindur poezia . Proza e Osmanit e kapercen kete mangesi . Seksi ne vetvete permbledh shume emocione dhe ku marrin pjese shumica e aparateve te organizmit te gjalle . Jane dy organizma, qe imitojne bashkimin shperthys te qelizave , qe i kane prodhuar vete keta protogoniste seksuale .

Seksi merr rruge vete , por rrjedhojat dhe manipulimi njerezor , e ka futur ne labirintin e industrise se seksit . Te tera keto faza te seksit , proza e Resmi Osmanit , ja ka dale te na i pershkruaj realisht . Pershkrimet dhe perkufizimet , i kryen pa asnje sforcim ; me nje natyralitet , qe rrjedh si uji i burimit malor . Nuk ka as nje ekzagjerim dhe as nje banalitet .

Librin e Resmiut mund ta lexosh me pjestaret e familjes , me shoket dhe me partneret seksuale te c’do ngjyre . Eshte etalon i perjetshem se si mund te shkruhet per seksin , qe ka qene tabu , per letersine e socrealizmit . Resmiu si realist i pa korigjushem, skenave te seksit u jep aq vend sa ze vete seksi ne jeten reale. Ky eshte fenomeni shoqeror dhe ai letrar, qe nuk duhet te anashklohet .

Piksepari autor Resmiu na pershkruan mjediset e Shkolles se mesme , Pallatit te mermerte , studjot , apartamentet lluksoze , baret e nates , Romen e artit dhe te dashurise , Marsejen , Parizin , deri te “Pensioni familjar “ ne Royal . OK. Keto jane mjedise ku jetojne njerez dhe zhvillohen te tera llojet e seksit , perfshire ate si biznes, si dhe ate te dhunshem. Me gjith keto pershkrime natyrale , asnj lexus nuk e perqendron vemendjen te skenat , por te fati i personazheve , qe i do ose i meshiron , sepse autori ua ka afruar natyrshem , me te mirat dhe te metat e tyre .

Si lexus i perjetshem dhe mik , e falnderoj Resmiun , per kete menyre orgjinale dhe artistike , qe na paraqit jeten reale te rinise se sotme shqiptare , me shume tallaze dhe prita , qe jo ne pak rraste , kane kushtuar jete shqiptaresh te rinj , te pasur dhe shpesh te arsimuar . Gjuha jone ka aftesi te shkelqyera , per te kryer biseda erotike dhe skena seksi , nga me ekstremet . Keto jane cfaqur ne kenget , prallat dhe anekdotat popullore , sikurse ka mundur te na i paraqisi dhe romancieri yne. Proza e tabllove seksuale qe paraqet Resmiu , ndryshojne rrenjesisht nga tollovite seksuale te klubeve me lishence .

Ketu dua te shtoj , se ne vitet e demokracise , ne cperdorim te lirise se fjales jane shkruar libra , novela , tregime , romane , me permbajtje erotike dhe skena seksi , jasht c’do parafytyrimi realist . Mbase kjo ka ardhur nga fakti , qe nuk lejohej, per nje kohe te gjate , te shkruhej per kete teme jetesore . Ne fakt romancieret dhe publicistet e vertete, ne veprat e tyre te asaj kohe , i kane zhvilluar me sukses keto episode .

Me jepet rrasti te paraqes pak konsiderata , nga letersia e viteve te tranzicionit , per seksin dhe seksualitetin .

Letraret dhe publicistet e rinj kane nxituar te na japin libra te botuara ne shqip , ku erotika dhe seksi jane e tere bota , pa asnje dimension . Banaliteti dhe ekzagjerimi kane shenuar kulme te pa imagjinushme . Kane arritur deri aty sa te pretendojne , qe shqiptaret, perpara atyre , nuk kane njohur as erotiken reale as seksin. Jam skandalizuar , kur kam lezuar disa libra letrare dhe vecanerisht publicitare , te ketij formati , qe nuk ka pak ne tregun e librit aktual shqiptar. Jane banale dhe te pa pranushem nga njerez normale dhe te pa droguar. Trajtimi i temes seks kerkon tjeter elegance shprehese dhe konceptuale , pa qene nevoja e perdorimit as te filozofise te c’do ngjyre , kerkon perkufizim te mirfillte letrar , sic e ka trajtuar Resmiu ne vepren , per te cilen flasim .

Une mendoj se tollovia aktuale, behet nje nga shkaqet e krimeve familjare dhe atyre ne rruge . Shqiptaret kane qene lufterare , por jo kriminele dhe aq me pak perdhunus . Te tille kane qene dhe jane edhe ne rolin e mercenarit . Jeta e ushtarit te ben sentimental . Disa moderne na i paraqitin ushtarin , sikur nuk mban ne dore kallashnikovin , ose antitankun .

Komuniteti cam i transplantuar , ne trupin shqiptar , ne vitet 1944/45, ka vijuar jeten korrekte me perkushtim ndaj punes, prones dhe shoqerise . Kudo , qe kam punuar kam pas bashkepunuar me komunitetin cam . Kam shkruar per ta si njerez me pervoje jetesore , qe e vene ate ne sherbim te ecjes perpara te shoqerise .

Kush mund ta parafytyronte se midis muhaxhireve te sfilitur rrugeve te persekutimit zerviste do te dilnin shkencetare potenciale dhe dijetare , qe do te beheshin te famshem , per Atdheun e madh , Shqiperi . Ne ate vargan te gjate ka pasur shume njerez te shquar , te lindur ne krahinen shqiptare te Camerise . Nuk jam une , qe i klasifikoj , por ne kete shkrim dhe ata para ardhes, kam hedhur idene se Profesor Resmi Osmani , eshte intelektuali me produktiv dhe i gjithanshem , qe ka lindur ne Cameri . Eshte specialist i kalibruar me precizion te larte . Eshte fenomen historik ne realitetin letrar shqiptar dhe ate cam te marre vecmas .

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)