Vendet e Quintit i bëjnë thirrje presidentit serb Aleksandar Vuçiqit për vetëpërmbajtje


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar  me ambasadorët e vendeve të Quintit – SHBA-në, Britaninë e Madhe, Francën, Italinë dhe Gjermaninë, si dhe me shefin e delegacionit të BE-së, të cilëve ua ka bërë me dije se Serbia gjendet në pozitë të vështirë.

Gjatë bisedës që është mbajtur me dyer të hapura, presidenti Serb ka diskutuar me ambasadorët për takimin e Berlinit ku kishin marrë pjesë liderët e Ballkanit Perëndimor, takimin me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini si dhe për ndërprerjen e dialogut me Prishtinën.


E në anën tjetër përfaqësuesit e vendeve të Quintit dhe të BE-së, i kanë bërë thirrje presidentit serb që të vetëpërmbahet dhe të vazhdojë me përgjegjësi për zgjidhjen serioze të problemeve në rajon, me qëllim të stabilizimit të plotë të situatës politike.

Vuçiq tha se Serbia do të sillet në mënyrë racionale dhe serioze, dhe se në momentin që Prishtina ta heq taksën do të rifillojnë bisedimet me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)