Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine ; : Merrni urgjent masa, pritet përplasje e fuqishme

Janu 00000 1000x600 600x360

Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine, ka bërë një paralajmërim të frikshëm, duke tmerruar botën. Në një video të publikuar në Youtube, ai ka paralajmëruar se ka një mundësi shumë të madhe për përplasjen e një meteori në Tokë.“Duhet të sigurohemi që njerëzit e kuptojnë se kjo nuk është Hollivud. Nuk është film. Duhet ta mbrojmë planetin e vetëm për momentin që ka jetë dhe ky planet është Toka”, ka thënë Bridenstine.

Bridenstine i është referuar një meteori të madh që hyri në atmosferën e Tokës dhe shpërtheu afër Chelyabinsk në Rusi më 2013. Meteori ishte i madh rreth 20 metra  në diametër dhe udhëtonte 64.000 (mijë) km/h.


“Kur hyri në atmosferën e Tokës, ishte më i ndritshëm sesa Dielli. Njerëzit mund ta ndjenin nxehtësinë e këtij objekti nga një largësi prej 62km… Kur shpërtheu, kishte energji 30 herë më të madhe se bomba atomike në Hiroshima… Dëmtoi ndërtesa në gjashtë qytete”, është shprehur Jim  Bridenstine.

“Do të doja t’ju thosha se kjo është diçka shumë e rrallë, por nuk është”, ka shtuar ai. Jim Bridenstine ka deklaruar se meteorët hyjnë në atmosferën e Tokës çdo ditë, por një meteor kaq i madh sa ky në Chelyabinsk hyn vetëm një herë në 60 vjet.

“E dimë se dinozaurët nuk kishin program hapësinor, por ne kemi, dhe duhet ta përdorim urgjentisht”, ka përfunduar zyrtari i NASA-së Jim Bridenstine.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)