Arrestime politike, hakmarrje në emër të pushtetit monarkik të kryeministrit Edi Rama.Nga Jakup Gjoça


Arrestimi i ish ministrit KSERA bie ere, ezhte analog sikurse gjyqi ndaj Nexhmije Hoxhes, qe u gjykua per shpedorim kafeje ne ceremonite mortore te Enver Hoxhes, duke diskretituar qellimisht denimin politik te diktatures!
Edhe sot, asnje shqiptar nuk mund te bindet se Prokuroria as zbaton ligjin duke arrestuar ish ministrin Ksera per shperdorim 30 milione leke, ne baze te denoncimit te KLSH.
Dhe as me arrestimin e ish ministrit KSERA do filloje reforma e Drejtesise.
– Se pari, korrupsioni fillohet duke hetuar, arrestuar, gjykuar, denuar korrupsionin e ministrave aktuale.
– Asnjeherw deri me sot, asnje qeveri shqiptare nuk eshte akuzuar kaq shume, perdite, per korrupsion me miliona euro, sic ndodh me qeverine Rama, te ministrave te tij.
-Ambasadori Amerikan Donald Lu per here te pare publikisht denoncoi qe ka ministra te korruptuar, ndersa kryeministri Rama nuk e ka pergenjeshtruar akuzen, por qeveris ende me ministra te korruptuar.
– Prokuroria, e kapur nga kryeministri, sepse LLALLA trembet se mos kryeministri Rama i nderpret mandatin, nuk heton asnje minister te korruptuar.
– Deputetet socialiste pardje i kerkuan kryeministrit Rama te reagojne ndaj ministrave te korruptuar.
-Dhjetera tendera, koncensione te qeverise Rama jane denoncuar per korrupsion me pasoja qindra milione euro dhe prokuroria vetem sa ka filluar hetimin, pa arrestime.
-KLSH zyrtarisht ka dorrezuar kallzim penal per korrupsion ndaj ministrave aktuale, por prokuroria nuk heton.
-KLSH zyrtarisht ka bere kallzim penal ndaj kryetarit te bashkise Pogradec Artan Shkembi ne 2012 por Rama e emeroi ne Kryeministri.
-KLSH ka denoncuar penalisht shume kryebashkiake aktuale dhe ish kryebashkiake socialiste, por prokuroria nuk heton.
-Prokuroria nuk e coi ne apelim pafajwsine e ish Guvernatorit Fullani, duke deshmuar qe Prokuroria ezhtw pale me korrupsionin sepse keshtu i shkon shtat kryeministrit Rama.
-Prokuroria hetoi korrupsionin e rimbursimit te ilaceve, por ministri i Shendetesise nuk e hetuan.
– Prokuroria nuk guxoi te hetoje as zvdrejtorin e Pergjithshem te Fondit te Sigurimit Te Ilaceve Sokol Skura, sepse ai ezhte i emeruari i deputerit Taulant Balla, edhe pse Sokol Skura u akuzua se farmaci te familjes se tij u perfshine ne korrupsion. Ende as per kete akuzw nuk ka transparence.
nderkohe qe drejori i Pergjithshwm Astrit Beci dha doreheqjen.
Prandaj, te arrestosh ish ministrin per abuzime qindarka leke,
por Prokuroria nuk heton korrupsionin e ministrave aktuale, qe vjedhin qindra milione euro me koncensione dhe tendera korruptive,
ezhte drejtperdrejte
– Lufte Politike
– Hakmarrje ndaj kundershtareve politike
-Deshmi qe Gjyqesori eshte kamzhiku i kryeministri Rama ndaj kundershtareve politike
per te konsoliduar Pushtetin Absolut Monark te tij
duke vrare perfundimisht
procesin demokratik ne Shqiperi.
– BASHKIMI EUROPIAN kerkon nga Shqiperia te luftoje korrupsionin
por sw pari
korrupsionin qeveritar aktual.
Ndaj BE ka nje nder 5 kushtet e hapjes se negociatave te Shqiperise per pranim te anetaresise se plote ne BE eshte lufta ndaj KORRUPSIONIT QEVERITAR AKTUAL.
Ndaj kryeministri Edi Rama duke arrestuar, denuar, vetem kundershtaret e tij politike, por nuk denon ministrat e tij te korruptuar
pengon drejtperdrejt
edhe integrimin e Shqiperise ne BE.
-PA FUTUR NE BURG, SE PARI, MINISTRAT AKTUALE TE KORRUPTUAR
nuk ka lufte kunder korrupsionit
nuk ka integrim te Shqiperise ne BE
nuk ka demokraci
nuk ka DREJTESI

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)