Shpëtoni Shqipërinë nga Sorosi dhe Edi Rama !

Nga Flori Bruqi 
Paraditen e sotme, para Shtëpisë së Bardhë në Washington D.C. një grup shoqatash nga komuniteti shqiptar në Amerikë, protestuan kundër instalimit të diktaturës dhe shtetit monist në Shqipëri ku një parti e vetme, ajo socialiste, ka uzurpuar të gjithë institucionet, përfshirë dhe Drejtësinë. Protestojnë edhe për ndonjë zyrtar sporadik që po punon për kryeministrin në Shqipëri.Ata i kanë bërë thirrje presidentit amerikan  Donald Trump të shpëtojë Shqipërinë nga “spiralja e frikshme e kaosit ku është futur si dhe të mos lejojë segmente të Fondacionit  George Soros që të rikthejë komunizmin në Shqipëri.”


Imazh i ngjashëm

Zhvillimi i votimeve nga kryeministri pa dekret dhe me një parti si në kohën e komunizmit, ka alarmuar shqiptarët e Amerikës. Nuk mund të konceptohet në demokraci të mbështetësh një qeveri e cila uzurpon të gjitha pushtetet derisa arrin të zhvillojë votime pa opozitën përballë.

Rezultate imazhesh për george soros dhe edi rama

George Soros, PS dhe Edi Rama peng të spekulantit të tregjeve


Nuk ka më asnjë mëdyshje se Partia Socialiste dhe qeveria e saj është e mbërthyer kokë e këmbë nga George Soros. Pas deklaratës së pak kohëve më parë të këshilltarit të tij, që tregonte se Rama ishte pinjoll i miliarderit, tani dalin në dritë të tjera fakte. Wikileaks ditët e fundit ka publikuar një numër të madh mesazhesh elektronike të shkëmbyera mes George Soros dhe kandidates për Presidente në SHBA, Hillary Clinton, e cila në atë kohë ishte Sekretare e Shtetit. Imazh i ngjashëm

Sipas këtyre e-maileve që po i publikon gazeta, Soros tregon lobimet që ka bërë te SHBA dhe BE për Partinë Socialiste si dhe asistencën që ka dhënë gjatë zgjedhjeve të 2009 dhe të 2011. Ai ka treguar se sa thellë i ka shtrirë kthetrat në PS dhe duket s e kjo është arsyeja që sot ai bën ligjin aty. “Fondacioni Shoqëria e Hapur (OSF) ka bërë përpjekje të vazhdueshme për të nxitur politik-bërësit amerikanë dhe të BE që t’i kushtojnë vëmendje krizës politike të viteve 2009 deri 2012, kur partia opozitare socialiste e Edi Rama bojkotoi parlamentin. Ajo që në fillim ishte konsulencë për krizën, u bë më tej një fushatë, teksa tensionet politike vazhduan gjatë asaj periudhe. OSF ishte aktive në tri pika: në situatën pas zgjedhjeve të 2009, kur opozita e atëhershme pretendoi për manipulime, bojkotoi parlamentin dhe nisi grevën e urisë; në vitin 2011, pas zgjedhjeve lokale dhe rezultateve të kontestuara për Tiranën; pas dhunës në demonstratën e vitit 2012”, thuhet në dokument, ku përshkruhet aktiviteti i këtij fondacionit.

Mbështetja në zgjedhje

Në e-mailin e publikuar nga Wikileaks, tregohet dhe si u asistua PS në zgjedhje dhe roli që pati më pas Soros në ardhjen e saj në pushtet. Aty tregohet se lobimi ka qenë shumë i fortë, deri te shtetet anëtare të NATO. “Konsulenca dhe avokatura jonë përfshinte takime me komisionerë dhe liderë të BE, prej cikleve të rregullta të konsulencës vjetore, deri te Parlamenti Evropian, shtetet anëtare dhe NATO. OSF porositi një raport mbi Shqipërinë nga analistët e politikave të jashtme në FRIDE dhe një mbi zgjedhjet nga European Stability Initiative. Patën gjithashtu një përpjekje (të dështuar) për ngritjen e një grupi kontakti me njerëz të njohur për mbrojtjen e çështjes së Shqipërisë, ku përfshiheshin OSF-DC, OSEPI, George Soros dhe Ivan Krastev”, thuhet aty. Më tej theksohet se falë përpjekjeve të Soros u arrit dhe pushteti në 2013. “Zgjedhjet që pasuan dhe periudha aktuale e një stabiliteti relativ erdhën si rezultat i qasjes së shumëfishtë nga OSF. Shqipëria është tashmë në binarë për aprovimin e statusit të vendit kandidat nga Këshilli i Evropës në qershor 2014”, theksohet më tej.
Wikileaks zbardh e-mailet e George Soros, PS dhe Edi Rama peng të spekulantit të tregjeve
Dëmet e sjella

George Soros i ka rrëfyer Clinton se ai ka bërë një fushatë të hapur për Partinë Socialiste në arenën ndërkombëtare, por që në disa raste ka sjellë dhe pasoja. “Ka një grup konsulentësh të vjetër me akses të nivelit të lartë, u mobilizuan në kohën e duhur për të pasur një impakt. OSF ka qenë shpeshherë në anën e opozitës. Kjo ishte pozita e duhur nga pikëpamja e të drejtave dhe qëndrimit demokratik, por afrimi i OSF me Partinë Socialiste të vendit ka dëmtuar kredibilitetin tonë si me Tiranën ashtu dhe me Brukselin. Por në fund, qëndrimi ynë konsistent dhe aktiviteti në terren (përmirësimi i komunikimeve brenda Partisë Socialiste dhe sjellja e vazhdueshme antagonistë e demokratëve) ndihmuan në ndryshimin e politikave”, thuhet në e-mailet e zbardhura.(Floripress)***


“Judicial Watch” ka siguruar një material prej 32 faqesh i cili tregon të dhëna se administrata e Presidentit Barak Obama i dërgoi fondet e taksapaguesve të SHBA-së tek një grup i mbështetur nga miliarderi Xhorxh Soros, i cili i përdori paratë për të financuar aktivitetet politike të së majtës në Shqipëri, duke përfshirë edhe punën me qeverinë socialiste për të nxitur edhe më shumë reformën në drejtësi.

Të dhënat gjithashtu detajojnë mënyrën sesi aktivitetet e Soros ndihmuan Departamentin e Shtetit që të rishikojnë aplikimet për grante nga grupe të tjera të fondeve nga taksapaguesit.

Të dhënat u gjetën në një padi të 26 majit 2017, i Aktit për Lirinë e Informacionit (FOIA) kundër Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), pasi të dy nuk arritën t’u përgjigjen më 31 mars 2017 kërkesave të parashtruara.

Dokumentet e reja tregojnë se fondet e USAID-it u kaluan përmes projektit të Shoqërisë Civile të Agjencisë për të mbështetur fondacionet e krahut të majtë në Shqipëri, veçanërisht përpjekjet e operacionit Soros për t’i dhënë qeverisë socialiste kontroll më të madh mbi drejtësinë. Thuhet se USAID ka dhënë 9 milionë dollarë në vitin 2016 në fushatën “Drejtësia për të gjithë”, e cila mbikëqyret nga “East West Management Institute” i Sorosit.

Në mars të vitit 2017, një grup prej gjashtë senatorësh amerikanë të udhëhequr nga Mike Lee, i dërguan një letër Sekretarit të Shtetit të atëhershëm Rex Tillerson, duke i kërkuar që të hetojë akuzat se qeveria amerikane po përdorte fondet e taksapaguesve amerikanë për të ndihmuar Sorosin në Shqipëri.

“Fondacioni Shoqërisë së Hapur – Shqipëri dhe ekspertët e saj, me financim nga USAID, kanë krijuar dokumentin e diskutueshëm Strategjik për Reformën shqiptare në Gjyqësore. Disa liderë besojnë se këto ‘reforma’ kanë për qëllim t’i japin Kryeministrit dhe qeverisë së qendrës së majtë kontroll të plotë mbi gjyqësorin”, thuhet në letër. Në parlamentin shqiptar, liderët e opozitës e kanë quajtur Strategjinë “një reformë e sponsorizuar nga Soros”.

Të dhënat e reja të publikuara nga “Watch Judicial” përfshijnë një memorandum të vitit 2016 nga Ambasada Amerikane në Tiranë, i cili zbulon se ajo “sponsorizoi” një sondazh së bashku me “Fondacionin e Shoqërisë së Hapur” të Sorosit për të matur “njohuritë, mbështetjen dhe pritjet e qytetarëve shqiptarë për reformën e drejtësisë”.

Sondazhi i grupit Soros raportoi se “91% e të anketuarve ose ‘mbështesin plotësisht’ ose ‘e mbështesin disi’ nevojën për reformën në drejtësi”. Por sondazhi nuk specifikon llojin e reformës që grupi Soros po kërkon.
Gjithashtu, të dhënat që datojnë në shkurt 2017 tregojnë se Departamenti i Shtetit ka përdorur fonde të tatimpaguesve për të bashkëfinancuar një sondazh të dytë me “Fondacionin e Shoqërisë së Hapur” mbi reformat në drejtësi, që në thelb do të ngurtësonin kontrollin e majtë të qeverisë shqiptare.

Raporti vë në dukje se Seksioni i Marrëdhënieve Publike të ambasadës amerikane dhe “Fondacioni i Shoqërisë së Hapur” i siguruan fonde një organizate lokale për të kryer një sondazh të opinionit publik mbi qëndrimet ndaj përpjekjeve të Reformës në Drejtësi.

Dokumentet gjithashtu tregojnë se Departamenti i Shtetit i dha organizatës Soros të dhëna të drejtpërdrejta për rishikimet e veta të financimit të programeve në Shqipëri. Po kështu më 10 shkurt 2017, raporti “Angazhimi me Fondacionin e Shoqërisë së Hapur për Shqipërinë” thekson se “si një nga ofruesit më të mëdhenj të ndihmës në Shqipëri, shpesh nga përfaqësuesit e Fondacionit të Shoqërisë së Hapur kërkohet të marrin pjesë në shqyrtimet teknike të aplikimit që ne marrim për financim”.

Ambasadori i SHBA në Shqipëri, Donald Lu, i administratës së Obamës, ka qenë i lidhur ngushtë me Sorosin dhe qeverinë socialiste në Shqipëri. Në maj 2017, Lu ndihmoi të minojë planet e partive opozitare shqiptare për të protestuar ndaj zgjedhjeve të ardhshme parlamentare duke deklaruar se SHBA do të pranonin rezultatet e zgjedhjeve edhe në qoftë se partitë e opozitës refuzonin të merrnin pjesë. Lu është përshkruar në shtypin e SHBA si “një forcë shtytëse prapa e reformës në drejtësinë e Shqipërisë”.

Rezultate imazhesh për george soros dhe edi rama

“Administrata e Obamës kaloi në heshtje të paktën 9 milionë dollarë të taksapaguesve amerikanë në bashkëpunim të drejtpërdrejtë me mbështetjen e miliarderit të krahut të majtë George Soros për qeverinë socialiste në Shqipëri. Është mizore që Departamenti i Shtetit lejoi veprimtarinë Soros që të ndihmonte grupe të tjera me fondet e drejtpërdrejta të taksapaguesve amerikanë”, tha presidenti i “Judicial Watch”, Tom Fitton.

“George Soros është një miliarder, dhe ai nuk duhet të marrë mbështetjen e taksapaguesve për të avancuar axhendën e tij radikale të majtë, duke minuar lirinë si këtu brenda SHBA, ashtu edhe jashtë vendit”.
Për raste të ngjashme, “Judicial Watch” kërkon informacion në lidhje me aktivitetet e Soros në Maqedoni, Rumani dhe Kolumbi.Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)