Lamtumirë atdhetari i lirisë Selman FetajPas një smundje është ndarë nga jeta veprimtari Selman Fetaj nga Strellci i Epërm i Deçanit.

Selmani ishte dënuar në Burgun Ushtarak të ish-Jugoslavise me 1982 ne Lubjanë me 13 vjet burg, bashkë me Abedin Balaj dhe Hasan Kurtin.

Veprimtari Selman Fetaj ka jetuar e punuar në Suedi që nga vitet 1990-ttë!

“Burgjet politike, përndjekjet dhe mërgimi ishin fat i disa shqiptarëve që nuk u nënshtruan e nuk u ndalën kurrë duke punuar për atdheun e tyre, këtë rrugë të sakrificës e kishte zgjedhur atdhetari Selman Fetaj.

Ngushllime familjës, bashkëveprimtarëve dhe të gjithë atyre që e njohën e punuan me të”, ka shkruar deputeti Rasim Selmanaj, me rastin e ndarjes nga jeta të veprimtarit Fetaj.(Flori Bruqi)*****


Nga Neki Lulaj

Rezultate imazhesh për selmon fetaj

(Një burr energjik, stoik, guximtarei papёrkuluri ishte Selman Fetaj)Pas një smundje te rendë ne qytetin e Örebro ne një Spital shtetror të Suedis me 6 Janar 2020 është ndarë nga jeta në moshën 66 vjeçare veprimtari një burr energjik,stoik guximtar dhe i pa përkulur,Selman Isuf Fetaj nga fshati Strellc i Epërm i Deçanit.Selmmani, është i lindur me 26 shtator 1954 ne fshatin Strellc,ku kreu shkollën fillore kurse Gjimnazin „Vëllazërit Frashër“me sukses te shkëlqyeshëm e mbaroi në Deçan.Pas kryerjes se Gjimnazit u regjistru ne Fakultetin Juridik të Universitetit të Prishtinës dega Gazetari-Marrëdhenje Ndërkombëtare .Selmani , studimet deri ne vitin e katërt i kreu me sukses për çka shquhej si student i dalluar shumë i sjellshëm dhe organizator i mirë ne mësime ligjerata dhe ushtrime .Gjithëçka do te ja ndryshoi rrjedhat e jetës se tij e qe para përfundimit te semestrit te tetë studimet ne vitin e katërt ja nderperu një Ftesë nga APJ,i cili qe i detyruar te shkojë në Sherbim Ushatrak.Jeta studentore dhe ajo e ushtarake ishin krejtësisht te ndryshme,por me zgjuarsi dhe mençuri i përballoi te gjitha sfidat si ushtar shqiptarë . E kështu ne ditët e fundit kur duhej ta perfundonte sherbimin e rregullt ushtarak dhe duhej te kthehej ne gjirin e ngohët familjar në shtëpi, e ditët i numëronte me gishtat e njerës dorë,por edhe kur i kishte marrë nga prinderit edhe Rrobet civile. Një kurthë e pa parashikuar një thikë pas shpinde pa e me deshmitar genjështar spiun te shkinisë të cilët nuk i kishte parë kurrë me parë e me një inskenim fallso- fashist të pa pritur Selmani përfundoi ne burg.Selmani, ishte dënuar në Burgun Ushtarak të ish-Jugoslavise me 1982 ne Lubjanë me 13 vjet burg, bashkë me Abedin Balaj dhe Hasan Kurtin.

Selmani, mbajti vujatjen e denimit pa u përkulur fare por në shpirtin e tij do te lindte urrejtja edhe ma e madhe për at sistem dhe për ata njerëz qe e privuan pa fakte nga liria.Pas vuajtjës se denimit kthehët ne Kosovë dhe kontakton me miq e ish kolegë te studimeve, kisha kontakte te vazhdueshme me te dhe ne banesën time ne Vushtrri i cili pa hezitim mi ka treguar te gjitha vuajtjat dhe persekutimet shtazarake gjatë kohës se burgut te cilat ishin shnjerzore dhe fashiste çka mundet me përjetue as kafsha por i perjeton një i burgosur shqiptarë ne kazamatet e ish Armates jugosllave. Dhe mes tjerash nga vitet 90-ta kishte vendos te mergonte ne Suedi.Burgjet politike, përndjekjet e te rive dhe mërgimi ishin fat i qindrra shqiptarëve që nuk u nënshtruan e nuk u ndalën kurrë duke punuar, kontribuar dhe sakrifikuar për atdheun e tyre, te dashur këtë rrugë të sakrificës e kishte zgjedhur atdhetari Selman Fetaj .I cili fillimisht ishte strehuar ne qyteti Örebro te Suedis,ku pas një kohe të shkurtër hapi Shkollën shqipe për nxenësit mergimtarë te cilën punë e ushtroi disa vite rresht.Ne anën tjetër u Regjistru ne shkollat suedeze të cilat i përfundoi me sukses te shkëlqyeshme dhe fitoi titullin Përkthyes Shtetror një herit ishte i punësuar si nepunës Zyrtar ne Komunë e Örebros, te cilën punë e kreu deri ne ditët e fundit te jetës se tijIshte prijjetar dhe Organizatorë i shkëlqyer në te gjitha Ndihmat karrshi Kosovës,dhe gjerat tjera qe i ka kërku atdheu. Ai ishte gjithëmonë shembull ishte i pari por kishte autoritet te madh edhe të mërgimtaret tjerë shqiptarë. Selmani shpesh thonte“Ne kemi deviju një herë dy herë nuk guxojmë te devijojmë se na mallkon Kodi i atdheut“Miq te dashur …E kam shumë të vështirë ne këto çaste pikëllimi ti vjeli fjalët nga sinorët e thellësisë së shpirtit e të ja u them këtu sot para jush për me të dashurin dhe me të respektuarin me të urtin tim të shtrenjëtit Selman Fetaj.Selman Fetaj ishte dhe mbeti një burr krenar , energjik e stoik, guximtare dhe e papёrkulur. Me vendosmëni të pashoqe, u ba shembull qëndrese dhe u përballi vuejtjeve, survejimeve dhe sakrificave. Sigurisht nji viktimë ndër mija viktimash të shumta shqiptarësh, por sigurisht një hero midis herojve si shumё bashkëmoshatarë te tjerë të burgosur , mes tё cilave Selman Fetaj , spikaste me shpirtin e tij tё pamposhtun, si një bir i Kosovës martireBashkëshortja vëllau fëmijët e tij, e gjithë familja Fetaj, ruejnë respektin, nderimin dhe kujtimin e tijj, si njeri të dashtur dhe i sakrifikuem, si prind dhe baba,e gjysh i shembullor, që do tё mbetet e paharrueme në historinё e kёsaj familje dhe e mbarë fshatit Strellc.Ne u shprehim bashkëshortës,vellaut,fëmijëve, dhe gjithё familjes të Selman Fetaj, ngushёllimet ma të ndieme e ma të thella..Pushoftë në Paqë! –


****

Në Deçan është mbajt Mbledhje Komemorative kushtuar Selman (Isuf) Fetaj

Me organizim te Komunës se Deçanit, është mbajt Mbledhje Komemorative, ku është kujtuar veprimtaria politik e patrioti të vërtet shqiptarë, ishte pjesëmarrës i demonstratave të vitit 1981, i cili ishte dënuar më Burgun Ushtarak të ish-Jugosllavisë me 1982 në Lubjanë me 13 vjet, Selman (Isuf) Fetaj nga Strellci i Epërm i cili pas një sëmundje të rend u nda nga jeta me 06 Janar 2020 në Suedi atje ku jetoi me familjen e tije që nga vitet e 90-ta. E kaluara e Selmanit, na kujton rrugën e zorshme, në të cilën kemi kaluar deri te liria e shtetit, e për të kujtuar këtë rrugëtim foli miku dhe shoku i Selmanit, Aktori Niman Muçaj. 

Përtej dhimbjes ne jemi krenarë e të tille do të qëndrojmë që patëm burra sikurse Selman Fetaj,të cilit nuk i mungoi atdhedashuria për asnjë moment përkundër sfidave nëpër te cilat kaloi, tha ndër të tjera i pari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, nën përkujdesjen e të cilit u mbajt ky Komemoracion. Në emër të bashkvendaësve foli Deputeti Shkumbin Demalijaj, në emër të burgosurve politik për Selmanin ka folë Shefik Sadiku. 

Ndërsa të pranishmit e këtij komemoracioni i ka falënderuar vajza e Selmanit Rajmonda. Ndërsa Kryeministri i Republikës se Kosovës Ramush Haradinaj, familjen Fetaj i ka ngushëlluar me anë te një telegram ngushëllimi. Nga sot Selman(Isuf) Fetaj do të pushoi përjetësisht në Varrezat e vendlindjes së tij në fshatin Strellc i Epër.

Flori Bruqi 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)