Mendimet e shëndosha ndikojne ne pamjen , energjine dhe gjendjen tone te pergjithshme shendetesore.Nga  Xhuli Spahiu 


Ne librin "Dizajno Jeten Tende", kam perfshi mendimet automatike negative te cilat i pershkruaj si "zerat e vegjel qe gjenden ne koken tuaj dhe te gjitha brengat qe ju preukupojn ne jte ju thone qe nuk jeni te mire sa duhet". Fatmiresisht ne ta mund te ndikohet:
Foto: ....“Jeta është një ëndërr e bukur”.....

Ne çdo ditë thithim ajër dhe themi edhe një ditë tjetër. Jeta kurrë nuk do të mjaftojë, për të shijuar gjithë aventurat, garat, ethet, emocionet e saj.Është një udhëtim gjatë të cilit has shumë personazhe. Edhe pse të ndryshëm, pa këto personazhe jeta nuk do të kishte kuptim.Këndvështrimi ynë është shumëdimensional, dhe thuajse githmonë bëjmë krahasime midis njëri-tjetrit. Këto mënyra konceptimi, janë pjesë e jona dhe nuk na ndahen lehtë. Kërkojmë si në një mirazh të depërtojmë, të eksplorojmë gjithshka është në ndryshim. Transformimet janë ato që na dallojnë nga njëra etapë në tjetrën, edhe pse nuk e dimë çfarë është ajo që ne kërkojmë. Ne të gjithë rendim, në mënyrë që të fitojmë një betejë. Nëse nuk luftojmë arena e sfidave, i ngjan një sheshi ku nuk ndodh asgjë interesante.Kur asgjë nuk përparon monotonia zbret shkallët e saj. E mërzitshme dhe e izoluar në pamundësi, ndjehesh shpesh në rrethin ku vërtitesh. Nuk dallon më transformimin e vërtetë, atë për të cilin përpiqesh. Ndërsa barrierat zhduken, vetëm atëherë kur në drejtim të kësaj rruge të mundimshme, luftohet. Me këtë lajkmotiv, nëse insiston projektet e tua marrin jetë dhe gjithshka lexohet në çdo detaj.Gjurmët që mbeten nga ky rrugëtim, janë si një gur kilometrik, tek i cili edhe të tjerë, do të dinë të mbështeten në të ardhmen.
Gjithcka ose asgje- kjo perfshin te menduarit bardh e zi, i cili ju ben te besoni se si gjithcka eshte ose absolutisht mire ose absolutisht keq. Kuptoni se si nje deshtim nuk do thote qe duheni te hiqni dore. 


Cdokujt mund ti ndodhe ndonje gabim, por fatmiresisht shume gjera ne jete nuk varen nga nje vendim i gabuar.Perdorimi i negociatave dhe i pergjithesimeve- nese mendoni ose thoni fjali si "kurre nuk do te kem at qe e deshiroj", viheni ne poziten ku nuk keni kontroll ndaj veprave tuaja. Kurre mos thoni kurre, ndalojani vetes perdorimin e pergjithesimeve.

Foto: ''Kurrë mos i nënvlerëso ndjenjat që dikush të tregon...
sepse asnjëherë nuk e di se sa guxim i është dashur për të të hapur zemrën e tij.''
Fokusimi ne gjerat negative- nese shpesh e lodhni veten me mundesite negative, ne vend qe te mendoni pozitivisht, shume me pare do te hiqni dore se sa te vazhdoni. Perpiquni ne gjithcka te gjeni anen pozitive, dhe ne kete menyre te ngrini disponimin.

Foto: JETO
 Jeto dhe mos ju ul veshtiresive.
 Jeto dhe beji balle cdo dhimbjeje.
 Jeto per te treguar qe Njerezit
 nuk jane krijesa te pavlera, 

 Jeto dhe tregoi botes 
 gjithesise 
 qe shpirti eshte ai qe kemi
 me te vlefshem se trupin. 

 Jeta eshte prove durimi ndaj
 njerezve, eshte vetem fillim. 
 Prandaj mos e ndalni turrin
 qe ne fillim. 
 Jeta eshte lufte, 
 eshte lufte mbijetese, 
 Lufte per ekzistence. 
   Xhuli Spahiu
Te menduarit me ndjenja- kur supozoni se keni te drejte ne lidhje me dicka, mos e vini ne dyshim vazhdimisht. Perpiquni te mendoni me logjike ne vend te ndjenjave. Kerkoni deshmi qe do ta mbeshtesin qendrimin tuaj.

Foto: Buzëqesh si do që të jesh.. Sado dhimbje në shpirt të kesh.. Bëhu e fortë, duro, mos lejo që lotët të ta prishin atë bukuri.. Dhe kurrë mos harro se ZOTI të ndihmon, është gjithmonë me ty...
Faji- perdorimi i fjaleve si "nevojitet" ose "duhet" manifeston ndjenjen e fajit dhe i lejon te kontrolloje sjelljen tuaj. Largojeni ndjenjen e fajit, beni cka duhet por jo me cmimin e shendetit tuaj ose arsyes se shendoshe.
Etiktimi- nese ja ngjisni vetes etiketen (si per shembull "une jam humbes"). Ia merni vetes kontrollin ndaj asaj qe beni, ndersa edhe te filloni tu besoni ketyre mendimeve negative. Ky qendrim do te thote qe keni tendence per te hequr dore lehte.

Foto: Nga sakrificat dhe sfidat e jetes duhet te dim se si te mbrohemi dhe qe te mund te arrim dhe te mund te dalim triumfues ne qeshtjet te cilat na preukupojn, pra lufto sfidad dhe ti do jesh fitimtar ne qdo pikpamje;
Parashikimi i se ardhmes- parashikimi i me te keqes edhe nese e dini se cka do te ndodhe sakte keto mendime jane shume te shpeshta dhe mund tju rrembejne shume shpejt. Problemi me keto mendime eshte qe ndikojne fuqishem ne mendje dhe mund te duket qe gjerat jane me te vertete ashtu.nese lejoni qe tju dominoje stresi, kjo mund te ndikoje negativisht ne sistemin e imunitetit dhe te rrite shanset per tu semure. Stresi kronik lidhet me shume semundje.

Foto: T'i japësh besimin dikujt që nuk e meriton dhe ti falesh gjithqka nga vetja, është njësoj sikur ti japësh fuqinë për të të shkatërruar
Leximi i mendjes- kur konsideroni se e dini cka mendojne njerzit e tjere per ju. E verteta eshte qe ne fakt nuk keni lidhje se cfare mendojne njerzit. Nese ju shikon dikush, kjo domosdo nuk do te thote se edhe ju gjykon.

Foto: liria esht thellbi i shpirtit dhe i mendjes , aty ku s ka liri mendja dhe shpirti thahen si bima pa uje ..
Fajesimi i te tjereve- eshte joproduktive te fajesoni te tjeret dhe ikni nga pergjegjesia per deshtimet ose sukseset tuaja. Kur filloni fjaline me "ky eshte faji yt", menyra e tille e te menduarit mund tua shkaterroje jeten. Mendimet negative ju bejne viktime, por fakti eshte qe ne shumicen e rasteve pikerisht ju jeni ata qe korrni ate qe mbillni ne jete.Pra pse te mos largohemi nga gjerat negative qe na sjellin shkatrrim dhe te fokusohemi ne gjerat pozitive kur edhe mund ta bejme keshtu qe mendoni pozitivisht shkoni gjithmon me mendimet pozitive per nje jete me te mire e me te shendeosh ..

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)