“…NE DESHMINE E FLORI BRUQIT RREZOHET FYTYRA E ZEZE E KRIMIT TE PANDESHKUAR…!”

Image result for zef pergega


ZEF PERGEGA

Shkrimtari shqiptar Flori Bruqi nuk eshte vetem nje deshmues rastesor i“krimeve te pandeshkuara” te kohes se prangave dhe te genocidit te tmerrshem njerezor, i mbuluar dhe i fshehur tinezisht e djallezisht nga fraku prendimor, por ai eshte nje harkatar muskuloz qe me shigjeten e tij qellon ashper e ne shenje mbi shpirtin e lig. Shpirt qe ka kapluar syte e djallit dhe eshte ulur kudo sidomos ne ulesen e padrejte te njeriut te forte, tradhetar dhe antishqiptar.Me ato c’fare kam lexuar me krijojne bindjen se Bruqi me hapin e tij u tregon shetitoreve te Prishtines dhe kalimtareve te heshtur ne boten e tyre, here-here indiferente e dikush i permbytyr ne dyfin e alkolit dhe gjinjeve jashte te nates, ngase shpejt bre bac e harruan kengen e lirise e aq me keq si uje i holluar roze, gjaku i deshmoreve po ju duket, e nje lyps ushtar i UCK-se shtrine doren me lot ne sy…se jeta e pandeshkushmerise eshte jeta e tiraneve, krimineleve…te cilet kane marre me force te drejten e qytetarise ngase cdo dite ne kalendarin e vitit shenon alarmin e shterrjes se revoltes.

Shkrimtari Bruqi eshte nje cekic i rende mbi koken e shemtuar te kohes se lige qe e lame pas, por qe plaget e pandeshkueshmerise se saj na ndjekin pas e po na degjenerojne udhen dhe shpresen.

Ai ka plotesisht te drejten e Zotit, kur konstaton se edhe ne boten e lire, madje edhe ne katedra te larta, te cilat paguhen per te mbrojtur drejtesine dhe lirine e tjetrit e shkelmojne ate me sjellje autoritari dhe pa guxuar te kerkojne falje e pa u ndeshkuar, duke parapelqyer me pare te fusin duart ne serat e droges dhe krimit…aty ku i dhjamur eshte ceku i shperblimit!

Botaka nevoje per shkundje, mbasi kesaj peme jane krimbur rrenjet dhe frytet, jo me revolucione permbyse, por me shtrydhjen e cibaneve te qelbit, te cilet kane prekur rende frymemarrjen e lire te institucioneve te drejtesise edhe ne boten e lire, ndaj se krimi i pandeshkueshem eshte i lire dhe ndikues ne jeten personalee ne voten e qytetarit burg! Bruqi eshte nje ze, eshte nje klithme qe i bie malit e nuk bezan, eshte nje dige qezemerimin e lumit don ta ktheje ne drite…

Ne jeten time ne pergjithesi dhe ate mergimtare ne vecanti nuk me eshte dhene rasti qe pertej vuajtjeve dhe dhimbjes qe kam per humbjen e indentitetit te kultures, trdites e gjuhes shqipe ne Amerike, te provoj emocione nderimi mbasi berthama e nencmimit ka nje prapavije genocide te fshehte nga strukturat e ngritura nga shteti shqiptar, te cilat marrin orjentime nga trupi diplomatik, nga Athina e Beogradi per idete dhe praktikat e tyre ne dem te kombit tone, gropcelula nga shqiptaret e Amerikes u bejne sherbime falas dhe me pagese, por qe mberritja e librit te Flori Bruqit “Deshmi e krimit te pandeshkuar!” me beri te ndjehem krenar te pakten mes njerezeve te letrave dhe i vlersuar qofte per to fjale te theshta prej zemre se tij: ”Mikut tim…Zef Pergeges!”


Patriotizmi jo real shqiptar mendon se bashkimi kombetar vjen vetem duke tund flamurin dhe duke shqyer mikrofonin neper aktivitete me fjale patetike se kush te dale me i dijshem dhe me i zoti ne syte e te tjereve pa bere kurre nje veper atdhetare vetem duke i sherbyer me pervujteri tradhetareve.

 Por shkrimtari brilat shqiptar Flori Bruqi mendon se bashkimi kombetar vjen duke pastruar shoqerine nga droga e krimi per te qene sherbetore besnike te kujteseskombetare, te kontributeve te heronjeve e martireve qe dija te prije dhe kurre suxhuket e matufet te drejtojne shtetin dhe diplomacine.

 Bruqi me krijimtarine e tij eshte nje kronikan skrupuloz, i cili me penen e tij i rrezon mitet dhe legjendat prej balte te ngritura ne histori nga arkitektura sllave per token tone.

 Por njehresh ai eshte nje kineast i mrekullueshem qe ngjarjet dhe faktet e tragjizmit, te cilat luheshin me zjarr e hekur ne korriz te kosovarit, nuk i shikon nga llogorja me flamur te bardhe, por ai ka filmuar lakuriqsisne e krimit sllav pa bere shume komente e ilustrime por ashtu cubullak sic jane e sic vijne ne sekuencat e krimit politik e paramilitar.

Kasaphana eshte aty ne brinje, ne mal, ne shesh, ne familje ne pranga e ne burgje, si llave zifti mbi shpirtera te etur per liri e per pragun e token qe trashegim ua lane te paret…eshte aty ne shpirtin e revoltes studentore e intelektuale mbi zerin e fjales se lire…

Flori eshte bir gurit te guximit. Kujteses kombetrae i duhen heronje te fjales se vertete. E ai e ka shenjteruar ate duke i dhene syve te saj drite e vision…

Ne librin e tij ai pershkuan skena e ndodhi te paimagjinueshme per mendjen njerezore, cuditerisht te pabesueshme edhe per ata qe duhet ti besojne sic eshte rraca perendimore.

Varre masive, femije te prere gjymtyresh dhe te hedhur ne vorben e ushqimit, nena me bark te care me foshnje palindur e therur me bajonete…tmerre pafun si ne prehistori para nje bote qe quhet e lire e qe luan poker me ftkeqesine e kombeve te vegjel.

Na kujtohet te gjithve cfare ndodhi ne disa shtete prendimore si ne Angli…e ne France nga terrorizmi islamik e bota u ngrit ne kembe edhe Amerika edhe pse francezet jane antiamerikanet me te shfaqur qe kemi pare (mjafton te shkosh ne aeroportin e Parisit e njeriu me pasaporte amerikane ndjehet ne nje poshterim te vertete te dinjitetit te tij si njeri)

I duhet rritur ndera Bruqit, i cili eshte njehere me forcen e argumentit ne kete liber nuk harron, por ne rend te pare thekson rolin e SHBA ne ushtrimin e te drejtave nderkombetare per ta shpetuar popullin e Kosoves, sic ne fakt e shpetoi nga kthetrat e arushes se zeze. Libri i Bruqit eshte bisturia dhe autopsia e krimit bashke me autoret e saj ne popullin e Kosoves dhe pa i trembur syri ka mbledhur faktet ne me shume se 200 burime autoktone, duke ia percjellur kohes qe ti lidhe kohet per brezat si deshmi realiteti per te mos harruar.

Nje merite te padskutueshme ka Flori mbasi sherbesen e shenjte ndaj kujteses kombetare kerkon ta udheheqe e ta celebroje vete, duke i shkruar librat me doren e vete pa ia marre doren askujt ne menyre qe kur te vije koha e ftohur nga harresa te tjeret sidomoss te huajt te mos vendosin mbi fatin e historise tone. Ai ne kete linje nuk harron te evidentoje mendimin elitar te shume figurave kombetare si ato ne Kosove e Shqiperi, ku duhet ti mbaje syte gjenerata e te lutet si para shenjteve pa celur agimi i dites se re, per te kuptuar nga vijme, kush jemi e kah duhet te shkojme.

E mbara buron prej zerit te tyre. Ata jane princat e bardhe te vetedijes kombetare. Te mos i nencmojme, bucet zeri I autorit, ndaj kemi mbetur nen qylimin e pluhurosut sulltanor. Te mencuri duhet ti ndjekim: “Mosi godit ne menyre te vdekshme!”


Shikoni nje fakt rrenqethes. Kur shqiptareri ia moren token nga reforma agrare nuk u vra asnjeri, por kur ia kthyen u vrane 8. 500 vete. Ne Kosove jane vetevraree 1020 vete pas vitit 1998 ndesa nga viti 1945-1990 u vetevrane vetem 10 prej tyre….

Porf .E. Ymeri citon se mediokriteti eshte nje toke pjellore per lulezimin e djallesise dhe genjeshtres, hajduterise, hipokrizise e mediokritetit, karrierizmit dhe mashtrimit, grabitjes se pasurise se tjetrit…tradhetise!”

O sa fjale te zeza mbi gjethet e pemes te shpirtit te shqiptarit dhe kosovarit kane rene duke e fashitur per vdekje…por pa kaluar derrasen e kraharotit te poetit Flori Bruqi me shoke shume! Po rrezohet nje xhami ne Beograd, por po kerkohet legjimiteti ikishes serbe ne oborr te Prishtines ku eshte dija universiteti!

Po Flori Bruqi nuk mund te mos denoncoje tradhetine e atyre qe shkojne ne tribunale nderkombetare “ne emer te poullit” kur ai eshte ne gjume. S’ka atdhetarizem nen kembet e nenshtrimit! Ky eshte zeri deshmues i Flori Bruqit.

 Enderra e princit te polifonise Lefter Cipa eshte ajo sa hap krahet shqiponja e ajo eshte toka ime thote Fliori Bruqi. Prof. Ymerit i shkon pershtat te sjelle vargjet e kengetares Marie Lalcajt dhe Pellumb Vincajt per te permbush idene e librit te Flori Bruqit

Na ndane zjarri e na ndane pragu
Na bashkon gjuha dhe gjaku
Trojet therrasin me nje za
Pa u bashku s’durohet ma
Ka ardh koha qe kem dashte
Kenge e zemra me i ba bashke!

E Flori me kete liber eshte kenga, zjarri, gjuha dhe gjaku i bashkimit eshte flamuri edhe nuri, per te cilin me te drejte prof Eshref Ymeri shkruan:

“Flori Bruqi eshte nje figure e shquar me pergatitje enciklopedike, si nje intelektual erodit, i cili e ka kryer e do te vazhdoje ta kryej detyren e shenjteruar para kombit shqiptar!”

Me nje njeri si Flori Bruqi fytyra e krimbitte pandeshkuar bie nga froni i perandorit…!

Detroit, 31 tetor 2017

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)

Legjenda e Mujit dhe Halilit