Nga Zef Pergega : Letër nga Detroidi

KURVERIA MEDIATIKE ME E RREZIKSHME SE AJO POLITIKE…
Zef PERGEGA
Keto dy kurva jene sjellur keq kundra njera- tjetres. Me te rrezikshme se kuvat e perandorise se Venedikut…po kerrleshen ne syte e botes!
Ne fillim kurva plake politike ia mesoi stilet asaj mediatike dhe kjo e fundit po mendon se mund ta nxjerre nga skena e fitimeve qe vjen nga prostitucioni i lashte i saj. Vertete eshte rrudhur, por celesat e haremit, rekrutimet dhe provat mbi kurvat mediatike e ka plaka politike. Keta mediatiket genjehen lehte si kurvat e hoteleve qe kalojne naten e veten sa bezdisin punonjeset e hotelit te pastrojne carcafet. Kurva politike e rriti kurven mediatike. C’fare beri?! Padronet mediatike i zgjodhi nga nenbunkeri e bosave te bllokut, i shkolloi, i mjeshtroi, disa i perdori sekualisht qe kur te ngrinin bishtin tu thonin: “Ik ore b..q!” Padronet qe u zgjodhen duhej te vinin nga familjet komuniste , muslimane dhe me pseudonime. Ky ishte kushti i pare ndersa kushti i dyte te ishin gjysem te talentuar dhe gjysma do tu vinte nga kurverimi i fjales.
Ne kuptimin e plote te fjales studio dhe zyrat u kthyen ne hareme saqe kushtet per kere harem i plotesuan me te mira se ne motelet e botes. Keta gjysem sa gjysma e mediokreve krijuan komisione per te patur femra mendjeleta, kerthize e gjokse jashte me te pasme si gjyle topash ne kashte! Ne keto sudio agjenturat e huaj instruktuan skenariste e regjizore per te realizuar me “zog jashte” programe televizive dhe kurva mediatike doli pa breke.
100 televizone u krijuan ne Tirane e ne rrethina per ti thene botes se kaq e vogel eshte Shqiperia. Kjo kurveri krijoi pak a shume njeriun e ri majmun te fjales, disa pseudoanaliste qoftesh Tirane qe nuk hahen as me gjize. Pse lejohen celularet ne emisionet televizive?!. Ata vetem i pergjigjen pytjes se pare qe eshte e pergjithshme dhe pytjes se dyte i duhet ta lexojne ne celurare. Nga ju vjen pergjigjia ketyre protitutave mediatike?! Sigurisht nga padronja e shtepise publike te Shqiperise qe eshte ajo politike. Ajo mban gjalle kurven e re ate mediatike. Por kjo nga se eshte rritur shume me zog jashte po i ben rende deges se thate te politikes dhe me cdo mjet po kerkon te ia zhyse tapen sa me pare qe kur ta prangosin plaken te mos kete mundesi publiku ta mesoje te verteten se ku e mesoi zanatin…te dyja kerkojne kokat e njera tjetres ne tepsi. C’fate do te beje strategu i Haremit? Do ti shese apo do te organizoje ndeshjen Xhudo?!
…Ja pse e ka fajin Edi qe na shane gazetaret keta majmune te shitur tek agjenturat e huja greko-serbe. I keni pare kur japin lajme ne serbisht e rrogen e marrin ne televizionet e Tiranes. Ne Amerike ka nje liste me keta mostra, te cilet kane akses edhe ne mediat serbokomuniste dhe agjenturore ne komunitetin e shqiptareve te amerike. Sponsizohen rende ne tre drejtime, por ne dyet e kishave lypin si lypsare...Kjo pjelle e femijeve te bllokut qe ka kapur majat e mediave dhe te diplomacise. Ata kane kapur edhe syte e djallit. Vetem ne gjakun e vet do te mbyten sic jane mbytur te paret e tyre. 
Dkur me keta gazetare qe jane bere bos dhe korba te fjales se lire e pinin kafen te gjithe pothuajse tek Fideli. Mese shumti aty si djathtas si majtas i benim shkrimet. Disa arriten ti gjejne e zbulojne syte e djallit dhe ato i kane vilat tek Tegu. Nuk me bejne pershtypje vilat se shoh perdite ne Amerike, por me ben pershtypje vasaliteti dhe partneriteti i mediave me politiken dhe klanet mafioze. Media ne Shqiperi nuk eshte rivale, por skllave. Gjysem gazetaret qe nuk i pirdhte njeri moren ne dore mediat. Agjenturat e huaja kane bere kerdine per ta kapur kete pushtet dhe e kane ne dore. Ju kujtoni se keto e me shume nuk i dine ne Amerike dhe ne shtepine e Bardhe?! A e dini ju se nje lobist shqiptar ne Amerike, per te cilin ngrihet ne kembe kongresi Amerikan ka me fuqi se gjithe politika shqiptare?!. Kam patur rastin te shkoi ne Shtepine e Bardhe me kete njeri dhe e shikoja me vemendje si e respektonin sikur te ishte presidenti i vendit tim. Por te takosh Blendin, Sokolin apo Gellcin e Zi eshte nje tmerr se ato e kane devizen te mos takohen me shqiptaro-amerikanet. Shikoni ne Shqiperi jane100 televizione dhe 60 gazeta asnje program per diasporen dhe asnje faqe shtypi per 1.150 mije shqiptare ne Amerike. Shqiperine e kemi prej shqiptareve te Amerikes!
Shikoni emisionet e mamaqeve, taqove, arditeve satelite te pleqeve te byrose politike qe I gezohen tani ne perendim te jetes skenave pornografike, duke e degjeneruar ne kulm finesen e femres shqiptare vetem per nje page jevgjish. Se padronet nese nuk ua ve zogun e rruar ne pjate te nxjerrin jashte!
A do ti vije dita kesaj ndyresire qe i vjen era kalbesire me keq se kanalit te Lanes? Vone?! Po po vone se shpirti i revoltes se shqiptarit ka vdekur. Po te ndodhte kjo ne boten e lire njerezit do ti kishin hedhur padronet e mendiave bashke me kurvat e tyre ne kazanin e plehrave. Kazan?! Ashtu tha kryeministri me shaka?!. Po ta kishte me te vertete ata shkonin pas vendit ku ruhet terbimi i luaneve!
Mediat shqiptare jane te kapura nga islamizmi politik. Ai eshte kuleta qe i mban gjalle bashke me kurverine. I deh mes gjinjeve te zogjve te perfumosur me ilaqe seksualisht te ndezura.
Sa kushton minarja e Sokol Balles?!
Ne SHBA ekziston mendimi elitar dhe mediatik se Shqiperia eshte nje trashegimtare e denje e fosileve osmane te mbetura ne vendin tone edhe pas largimit te batalionit ushtarak ne vitin 1922 nga Shkodra. Ne qarqe te pergjithshme ky sindrom dawn ka ardhur dhe eshte ngulitur fort nga propaganda serbosllave e komuniste qe prej titos dhe titoviqeve antishqiptar. Qe edhe sot jane shume…ne linje me kete ka qene edhe trupi diplomatic mjekrrosh qe ka punuar me se shumti kundra Shqiperise, qe te gjithe musliman. Trupi diplomatic ne bote qe perfaqeson Shqiperine dhe Kosoven i ngjane ekipit te xhamise se Teheranit dhe perberjes otomane fanatike te parlamentit shqiptar. A do te shembet bota e krimit te saj?! 
Ne Shqiperi eshte ngritur ne nivelin me te larte antiamerikanizmi shteror dhe intelektual. Ky eshte nja kanibalizem i vertete kunder dashurise qe ka populli I thjeshte per popullin dhe Shtepine Bardhe. Zoti te bekofte Amerike! Skandali me I madhe eshte fondi qidra milionesh dollaresh per formimin e celuala sllavokomuniste shqiptare ne te gjithe Shtetet e Bashkuara te Amerikes, mbajtja e njerezve te duhur te kesaj propogante anti shqiptare per me shume se 15 vjet ne Amerike. Te gjitha keto fonde merren nga tasksa paguesit shqiptar me pretendimin se keto shkojne per te mbajtur gjalle gjuhen dhe traditen shqiptare ne boten e lire e ne fakt mbahet gjalle mafia kundra ketyre vlerave.
Amerikanet mendonje se vetem nje grusht njerez nga shqiptaret e Malesise se Madhe ne Mal te Zi jane puro katolike, per shkakun e vertete se keta jane etaloni me i ndritur i ceshtjes kombetare. Dhe kane te drejte se pushteti ne Shqiperi mbetet si ne zorret e Zogut dhe te Enverit musliman fanatic dhe aspak tolerant. Per ta paraqitur Shqiperine muslimane nje rol te paguar negativisht luan edhe kurveria mediatike e Tiranes, e cila tashme eshte plotesisht partnere e zhdukjes se vlerave kombetare. Kurre nje figure kombetare nuk e brojti ne syte e botes?! Te gjitheve na kujtohen ngjarjet e 1997. Pse ndodhen ato?! Vetem se islamizmi politik dhe ai agjenturor kishte hyre deri ne palce te Shqiperise?! Dhe tani ishte rikthyer perseri duke zene aorten e saj kryesore. Po ti hidhni tani nje sy kronikave televizive qe jepnin te huajt dallon gazetarin ne ballkonin e hotel “Tiranes” dhe minarja ne krahun e tij te djathte, per te treguar kete islamizem qe po e qelb Shqiperine per me shume se 500 vjet. Kopilizmi eshte aty…!
Shikoni pak siglen e emisionit “Top Story” te Sokol Balles! Shikoni se ajo mbyllet me minaren e Tiranes, nderkohe qe jo larg eshte katedralja katolike e Shen Palit, prej te cilit kemi gjurmen historike dhe fytyren perendimore dhe jo lag sheshit katedrelen ortodokse. Sa million dollare paguan islamizmi politik per kete sigel?!Detroit 29 tetor 2017

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)