Zeqir Lushaj:Fola me Princin,Lekë Dukagjini! –poezi


Zeqir Lushaj
- poezi
- Besojeni këtë intervistë…,paçka se,isha në andërr!
…!
Në një gjumë të thellë,
(Andërr…,natë dimni),
Në Shtek të Dashit,
(Të Shtyllës së Grisë),
U ndodha,kambëkryq,
Me princin,Lek Dukagjini!
1.
E pyta,pak me salltanet:
-Ku je,Figurë?
M’u përgjigj,prerë:
-Ju,“-kah po i kullotni”?
Unë,këtu jam,qyshkurë!
2.
Meqenëse u takuam,
(Qoftë e bekuar kjo ditë!),
A pranoni,Princ i nderuar,
Te ju marr,nje intervistë?
Ju ra mustaqeve,me pëllëmbë
Hijerandë-serioz,foli:
-Eeeu! Megjithë qejf,
Qysh jo,he burrë?
Nuk i shmangem kurrkujt,
…Kalemxhinjve-ma:-kurrë!
3.
I kallxova se:
-Në monizëm,
E kemi sha Kanunin Tand!
Përgjigje:
-Mos folni keq për Kohët,
Se,bani ma shumë dam!
4.
I thashë:
-E shembëm Komunizmin,
Se ishte shumë i keq!
M’u përgjigj:
-Edhe të keqen,legjitime,
Lereni në punë të vet.
5.
E pyeta:
-A mund të jemi,(ne),
Ish-komunistët,demokratë?
Tha:
-Mirë…,qe po mundohi,
Por,nuk ju ka shumë grat!
6.
Kur i thashë:
-Me politikë,po merren,
Përditë,edhe granija!
M’u përgjigj,serioz:
-Nuk ecen,në gra,
E shkretë-Mbretnia!
7.
Ju ankova:
-Kemi ligje të mira,
Por nuk zbatohen!
Më tha,me bindje:
-I keni marrë nga t’huajt,
…Nuk asimilohen!
8.
E pyeta:
-Pse Kanuni Jot,
Mbijeton,tash 500 vjet?
Hazerxhevap:
-Asht prodhim i vendit,
Asht,nga trolli i vet!
9.
I thashë:
-Kemi hall se,
Duam të hyjmë në Europë!
-Mjedis saj,na fali Zoti,
Nuk lue (jo),kjo Tokë!
10.
Po-po,-more zotni Lekë,
Por,mbetëm të izoluem?
-Për të qenë vetvetja,
Nëpër shekuj luftuem!
11.
Pak,me kuj,-i thashë:
-Ky,po më duket,
Si koncept komunist!
Me shikoi mrrolshëm:
-Edhe Ti,e paske hangër…!
Dhe ma bani me gisht.
12.
I thashë se:
Kur vdiq Skenderbeu,
Thonë,aq shumë ke qa’!
Shpejt ma priti:
-Gjergj,-ishte Një,
…Ai nuk vjen ma!
13.
E njoftova:
-Një shkrimtar i huaj,
E akuzon Prijësin tonë,
Për hakmarrje dhe zullum!
M’u përgjigj:
-Me luejt derën në thinxa,
Nuk duhet punë-shumë!
14.
I ndëruar Princ:
-Pse,e ke lanë,
Gjakun për gjak?!
…!:
-Aaa!…Ashti i Kanunit,
Tjetër rrugë nuk pat.
15.
Shumë,thonë se:
Femrën,e keni poshtnue!
-Gjykojnë gabim.
(Mos i shtini mish dhije),
E kam mbrojt e nderue!
16.
I thashë se:
-Dënimin me vdekje,
Ne,e kemi hjek!
Tundi kokën:
-E keni hjek në letra,
Duhet hjek në jetë!
E pyeta,me shqetësim:
-Si hiqet në jetë,
I nderuar Princ?
E rrudhi ballin:
-Kush vret,duhet të vritet,
Dhe,s’ka ma,–Hiç !
17.
I kallxova se:
-Europa,sot,
I ban ndryshe hesapet.
I kërciti dhambët:
-Ata që na kanë vra,
Po na i pleqnojnë gjaqet?!
18.
I tregova se:
-Kur vdiq Komandanti,
U shkrehem së qari,
Dhe…,mbas 5 vjetësh,
E nxorrëm nga varri!
-Uuuf,bani! Uli kokën,
Dhe…,foli duke tërrfatë:
-Faqe e zezë!
Nuk asht shqiptar,ky bidat!
Madje-madje,po deshët me e ditë,
Me Djalin e Hoxhës,get,jeni koritë!
19.
Kur i kallxova se,
Cilin,sot,kemi të parë!
(Qeshi me të madhe):
-Edhe Ba-Mir,edhe Top?
Kurrë nuk kam ndie,
Për t’madhin Zot!
20.
Në fund,i thashë:
-Për këtë intervistë me Ju,
Kushedi,ç’ka do t’më thonë?
Më shikoi vëngër:
-Tash 5 shekuj…!
Dhe,druheni me folë?
21.
Droe,kanë me më thanë:
-Si të besojmë,andërr,
Kur,nuk të besojmë çue?
Buzëqeshi,hijshëm:
-Për sa folëm sonte,
…Leni mbi Mue!!
22.
E falenderova shumë.
U bana gati që të ik…!
Ma bani me shenj:
-Prit…!
Edhe një dekik!
E ngriti kokën,
Më shikoi drejt-ndërsy:
-More lum zotnia;
Prej kah’,t’patëm,Ty?
(Buzëqesha,pak me ngurrim,
“A mos ish pyetje-vërejtje,
Për mosprezentim!”)
-…Jam,prej midis Krasniqes,
Ma e para shtëpi,te Kisha,
…Katundi Gri!
E nguli shikimin,
Ma hoqi drojtjen:
-Eeeuu…!
Po e çove ma gjatë,
Kie me m’dalë kushëri…!
23.
Brofi në kambë,
Ma shtërngoi dorën,
Duke më afrue ngat:
-Qofsh me nder,zotni:
Po ndahemi,
Per t’u takuar prapë!
…!
24.
Mendoj,i përgjumur:
-Me Lekën e para 500 vjetëve,
U mora vesh…,edhe fjetë!
…Po,me bashkëkohësit,
Në Milenumin e Tretë?!
…?!
…? (Pikë-pyetje),
…! (Pikë-çudi ):
-Gjithkush paska,kandarin e tij .
./.
Shënim:Vjersha “Fola me princin Lek Dukagjini”,është nxjerrë nga libri me titull “Piedestali”,që autori Zeqir Lushaj,po e përgatit për botim.
NJ,USA,2011

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)