Çka eshte Flamuri?

KOMBI SHQIPTAR KA VETEM NJE FLAMUR-KUQEZI

*Bajraku i tashem i Republikes se Kosoves,nuk eshte i yni,eshte bajrak qe na dhuruan te huajte si akullore pjeperi ne kornete,me gjashte yje qe numerojne;rom,shkije,egjiptian e dreqin e mallkuar...
*Shkyni dhe digjni leckat tjera qe perbuzin dhe fyejne Kombin tone
*"Dizajnereve" i´u thafshin duarte qe perpiqen te perbuzin Flamurin
*Kur e martuam ATDHEUN,djalin e vellaut, nje mik me afrua dhe me pyeti: Reshat,perse nuk e keni marrur edhe flamurin e Kosoves,se Ju jeni dergjur burgjeve per Flamur, i´a ktheva,se nuk eshte Flamur i Kombit tone dhe KY FLAMUR NUK KA HISTORI. Miku  iku dhe beri eeem...

Shkruan vetem per Ju: RESHAT BADALLAJ, shkrimtar*

Çka eshte Flamuri?

Flamuri eshte pelhure e holle dhe lehte me forma e ngjyra te ndryshme,qe vihen ne nje shtize dhe eshte simbol i nje shteti, i nje kombi... Do te perpicem me mish e me shpirte,se perse shqiptaret kudo qe jane neper festa dhe gazmende familjare ne catite e shtepive aty ku marrin fryme dhe flasin shqip, te marrin shtizen me flamurin kuqezi dhe jo lecka qe e perbuzin kombin tone te lavdishem. Beznat tjere jane percares dhe fyejne rende gjakun e kombit qe nga koha e Gjergjit bile edhe me heret.Pra,digjni,shkyeni pa gjynah se nuk eshte flamur i yni. Lexuesi ndoshta kuturu hutohet, kur lexon se eshte simbol i nje shteti... Mos harroni se ne jemi te ndare padrejtesisht. Pra,ketu humb hutia.
Flamuri i kuq me shkaben e zeze me dy krere eshte simboli me i shtrenjte dallues i shqiptareve,i kombit tone te shumevuajtur.Flamuri kombetar e udhehoqi shqiptarin ne lufte.Ai ishte krenaria e tij para te huajve.
Per origjinen e flamurit tone kombetar ka shpjegime te ndryshme. Ne nje artikull te gazetes "Mesuesi" me titull:"Pse flamuri yne ka shkaben me dy krere" thuhet :"Shqiponja me dy krere u perdor,me sa dime nga shekulli XIV si shenje e princerve feudale shqiptare... Nga sa mendohet,mundet qe keta princer shqiptare ta kene marre shkaben me dy krere nga bizantinet,prej te cilet kishin marre dhe titujt fisnike... si arhond,despote..."
Keto shprehje nuk i pergjigjen te vertetes historike. Duhet te kemi parasysh se perandoria bizantine ishte perandori fetare: qe kishte simbol kryqin dhe jo shqiponjen qe eshte simbol pagan. Sipas keti artikulli, qe e spjegon me se miri M. Koko, del se bijte e Shqiperise per mbrojtjen e lirise kane luftuar dhe rene nen hijen e nje flamuri te huaj greko-bizantin ortodoks. Dim qe per mitin se shqiponja "qenka" me origjine greko-bizantine,eshte pretenduar prej kohesh nga pseudohistorianet fqinj shoveniste. Mirepo te dhenat qe perligjin kete mit nuk gjendrojne se vertetes historike.
Le ti referohemi te dhenave te dokumentuara:Simbas studimeve te Fan Nolit dhe shkenctarit te degjuar kroat Milan Shuflait (1879-1931), del se shqiponja ka qene simbol i princerve shqiptare dukagjinas. Simbas dokumentave dalmate (te shkruara italisht), gjate viteve 687,688 dhe 695 (mbas eres sone) i gjejme ne lufte kunder mbretit Radosav
dhe Stefanit te Krocise.Muzeu arkeologjik i Zagrebit ka qene i pasuruar dhe me monedha me shkaben me dy krere te fisit Japod Ilirian te zbuluar ne Kroaci.Shovenistet serbe i kishin zhdukur keto monedha, por,fatmiresisht,keto monedha para zhdukjes ishin pershkruar me hollesi nga shkenctari i mirenjohur Simon Ljubic.
Per ekzistencen e hersheme te shkabes Iliriane na ndihmojne edhe zbulimet arkeologjike ne Bylys (Hekal), Orik (Pasha Liman), qe i takojne shekullit te trete para eres sone,kohe ne te cilen ka jetuar Pirroja. Sipas Pjeter Bogdanit 1685, ai eshte quajtur "MBRET I ARBËRIT TE POSHTEM"  qe ka jetuar 23 shekuj me pare. Edhe Frank BARDHI (1635)Epirin i stermocem e quan "Arberi".
Princi arber Gjon Muzaka ne dhjaten e tij, shkruan ne Napoli me 1510;qe u le bijeve te tij,shkruan se dera e tij ka patur si trashgimtar si embleme shqiponjen dhe se te paret e tij kane qene dukagjinassit, qe mbahen mend brez pas brezi ne truallin tone.Simbas Marin Barletit:"Skenderbeu mbante flamuj te kuq te qendisur me shqiponjen e zeze me dy krere dhe se ky ishte flamuri i fisit te tij". Sikurse dihet historikisht,familja e Gjon Kastriotit nuk ka qene asnjehere ne sherbim te Bizantit,qe mund te pretendohet se e kane marre andej shqiponjen.Kjo familje ka sunduar ne nje kohe kur Bizanti ndodhej ne shtratin e vdekjes.
Dihet boterisht perkrenarja e Skenderbeut me simbolin aq te njohur te dhise me brire. Vete Gjergj Kastrioti kishte shpallur veten pasardhes te Pirros  se Epirit (Georgius Castriotus Rex Epiratium). Sipas Pitarkut,Pirroja e kishte perkrenaren me bri cjapi,ndersa Flori (shek i II),shpjegon se perkrenarja me brire ka qene dhe para Pirros dhe e fakton me profilin e kokes se Aleksandrit te madh ne monedhat maqedonase.
Deri sa Skenderbeu e shpallte veten pasardhes se Pirros,i ketij mbreti te Arberise se Poshtme,nga edhe i cili kishte marrur simbolin dhe perkrenaren me bri dhije,ka mundesi qe Gjergj Kastrioti te kete trashiguar stemen ose flamurin e Pirros,mbasi Skenderbeu i njihte shqiptaret pasardhes te epiroteve.
Te dhenat historike qe perputhen plotesisht me ato arkeologjike e hodhin posht pretendimin se shqiponja dykrenare ka origjine greko-bizantine. Ajo i ka rrenjet e thella deri te parardhsit e tyre Iliriane. Ate e gjejme te gdhendur dhe ne nje shkemb ne Azine e Vogel, ne afersi te vendebanimeve te fiseve pellazge,veqanrisht numizmatika e hershme si monedhat me shqiponje me mbishkrimin "Mollosia" te zbuluar ne kryeseline e Pellazgeve ne Dodone ne afersi te Janines,qofte edhe ato te Gradishtit ne Mallakaster etj
Te gjitha keto te dhena arkeologjike,faktojne se shqiponjen tone e kemi trashiguar nga parardhsit tane Ilire dhe nga eterit e tyre pellazge,qofte edhe ne monedhat e Aleksandrit Mollosit ashtu edhe ne ato te Pirros se Epirit,duke shtuar edhe shqiponjat e vizatuara ne vazot etruske mbi mburrojat e luftetareve...
Shenjat dhe simbolet zyrtare duhet te perfaqesojne kombin si nje tersi.Duke patur parasysh se flamuri yne kombetar eshte nje simbol mjafte i larget ne kohe,ai duhet te jete i pandrysheshem,domethene me shqiponjen ate te Skenderbeut...
Flamurin kuqezi e kane mberthyer pllembete Gjergj Kastriotit-Skenderbeut,Ismail Qemalit, Adem Jasharit....
Nderkaq, flamurin si akollore pjeperi cilet pellembe e kane mberdhyere duarte e te huajve. Pra, kjo vlene edhe pergjigjja per mikun se perse ne shtepine tone valone vetem flamuri kuqezi, sepse ka nje histori shume te larget. Nderkaq, ky bajraku qe na falen te huajt nuk ka histori. Neqoftese ju shkon fiqiri se ka histori,ahere shkruani te shohim e te lexojme. "dizajnereve" i ´u thafshin gishtat dhe atyre qe propagandojne kunder flamurit kuqezi...

P.S. Autori lidhur me flamurin ka patur polemike me kryeministrin e atehershem maqedonas, Branko Cervenkovski , per heqjen e flamurit ne Gostivar. Faksimili ne librin e trete:"Verrini neper luftera"
 
* RESHAT BADALLAJ ka botuar librat:
"Fakte"," Mehe (Rame) Uka", "Verrini neper luftera" dhe "Lufta e Grishes,Arratisja, Gjarperinjt e Gjakut dhe Fitorja e Arberit"
Librin e peste ka kohe qe e ka perfunduar, vetem duhet te dergohet per botim per te pare driten...

VIEW SLIDE SHOWDOWNLOAD ALL
ADD MORE PHOTOS
This online album has 3 photos and will be available on SkyDrive until 11/25/2011.


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)