Kosova solidarizohet me Turqinë


Shefi i diplomacisë së Kosovës, Enver Hoxhaj i ka dërguar një telegram ngushëllimi homologut të tij turk Ahmet Davutoglu, pas tërmetit që ka goditur Turqinë Lindore.
Ministri Hoxhaj ka shprehur solidaritetin e popullit të Kosovës me popullin e Turqisë, duke i ofruar ndihmën e Qeverisë së Kosovës për menaxhimin e kësaj katastrofe natyrore.
“Populli i Kosovës bashkëndjenë me dhembjen e familjeve të viktimave dhe të lënduarve nga kjo katastrofë natyrore. Ky tërmet ka tronditur edhe popullin e Kosovës, i cili i bashkohet lutjeve të popullit të Turqisë”, thuhet në telegram.
Një tërmet i fuqisë prej 7.2 ballë të Rihterit ka goditur të dielën pasdite pjesën lindore të Turqisë, duke shkaktuar viktima të shumta në njerëz dhe dëme të konsiderueshme materiale.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)