Premiera e filmit “Kthimi” të Kastriot Abdyllit nesër në Shkup
Nesër më 18 prill, në rrjetin e kinemave Cineplexx në “City Mall” në Shkup, do të shfaqet premiera solemne e filmit “Kthimi” të regjisorit Kastriot Abdylit, ndërsa nga e nesërmja, 19 prill, filmi do të jetë në repertor të rregullt në këtë kinema.


Kastriot Abdylli

“Kthimi” është koproduksioni i parë mes Maqedonisë dhe Kosovës, realizuar nga “Dardania Film” Shkup dhe “Shkupi Film” Prishtinë.

Hazir Haziri, Labinot Lajçi, and Shkelqim Islami in The Return (2017)

Ngjarja e filmit zhvillohet në një fshat shqiptar të Maqedonisë. Iliri, një i ri nga ky vend, i cili ka emigruar në Francë, ka vendosur të martohet me të dashurën e vet franceze, Sabine. Për shkak të çështjeve ligjore (Iliri ka hyrë në Francë me një vizë të rreme) ai duhet të kthehet në fshatin e tij të lindjes për t'u martuar.-1:24Kjo duket si një mundësi e mirë për Ilirin për ta parë familjen e tij dhe shokët pas shtatë vjet mungese, si dhe për Sabine që të mësojë më shumë për rrënjët e tij. Sidoqoftë, vizita e tyre e papritur bëhet e tharët kur babai i Ilirit, një burrë tradicional i moshuar, e kupton se djali i tij është kthyer vetëm për t'u martuar me një grua të huaj dhe pastaj për t'u larguar, duke thyer besën që ia kishte dhënë Bardhës, një vajze nga fshati i tyre.

The Return (2017)

Filmi është një dramë që ngërthen kontradiktat mes kulturës perëndimore dhe asaj shqiptare, që në momente shkaktojnë edhe situata komike.

Në rolet kryesore paraqiten Hazir Sh. Haziri, i cili luan Ilirin, aktorja frranceze Delphin Depardieu , (njëherësh mbesa e aktorit me famë botërore Gerard Depardieu në rolin e Sabinës, Selman Lokaj (babai), Liridona Shehu (Bardha), Safete Rogova (nëna), Sefedin Nuredini (shoku i babait).


Skenarin e filmit e ka bërë Kastriot Abdyli së bashku me Isa Qosjen, drejtor i fotografisë është Vlatko Samoilovski, kostumograf Izet Curri, skenograf Zeni Ballazhi, kompozitor Memli Kelmendi, montazhin e kanë bërë Kastriot Saqipi dhe Blagoje Nedelkovski, ndërsa producent ekzekutiv është Simeon Damevski.


Në rolet tjera paraqiten: Xhevat Qorraj, Shkëlqim Islami , Ismail Kasumi, Labinot Lajqi, Valon Bujupi, Virus Shala, Venera Lumani, Zijadin Murtezi , Teuta Ajdini, Hamdi Rashiti ,Muqbajadin Qamili,Nikola Kumev, Avdullah Gjikoka, Ellhame Bilall, Beqir Nuredini, Shota Baraliu, Muzafer Etemi, Flerentina Ademi, Valdete Ismaili, Donika Ahmeti, Enver Halimi, Agim Sulejmani, Ramadan Malaj, Abdurahman Rahman, Shkup Abdyli, Jon Saqipi, Arb Abdyli, Rron Grajqevci, Nadire Ismaili Salihu, Burhanedin Salihu Metush Agjani, Shoqëria Kulturore Artistike “Karshiaka”.


A E NJEH KASTRIOT?

Për të parë se çfarë ndan ai me shokët e tij, dërgoji atij një kërkesë për shoqëri.
   "Kthimi" nga 19 Prilli ne CINEPLEXX SHKUP (CITY MALL)
   "Враќање" oд 19 Aпри на CINEPLEXX SKOPJE (CITY MALL)
   "The Return" from 19 April in CINEPLEXX SKOPJE (CITY MALL)


   -2:22


  Comments

  Popular posts from this blog

  Libra të rinj - Shkarkim falas

  Ese për Vitin e Ri

  Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)