Tërmet në Greqi, 4.8 ballë, banorët në panik


Një tjetër tërmet i fuqishëm ka tronditur ditën e sotme Greqinë, duke shkaktuar sërish panik te qytetarët. 


Imazh i ngjashëm

Rezultate imazhesh për Karpathos
Mediet greke raportojnë se vendi është lëkundur nga tërmeti 4.8 ballë i shkallës Rihter në orën 12:51 me orën lokale.
Këtë radhë tërmeti ka lëkundur zonën e Karpathos, ndërsa sipas një matjeje nga Instituti Gjeodezik i Observatorit Kombëtar të Athinës dridhjet ishin 4.8 ballë dhe epiqendra ndodhej 71 km në juglindje të Karpathos dhe thellësia fokale prej 5 km.


Efthymios Lekkas

Rezultate imazhesh për Efthymios Lekkas


Në deklaratat e tij, profesori Efthymios Lekkas theksoi kategorikisht se nuk ka asnjë arsye për shqetësim. 

Imazh i ngjashëm
Është një fenomen shumë normal për rajonin dhe nuk ka asnjë lidhje me tërmetet e fundit në kontinent, si dhe me Kretën.

Rezultate imazhesh për Efthymios Lekkas

Ai madje tha se ky tërmet do të jepte tërmete, të cilat me shumë gjasë nuk ndjehen as nga banorët e Kalymnos, por edhe nga ishujt fqinj.
Rezultate imazhesh për kyriakos mitsotakis


Kyriakos Mitsotakis

Rezultate imazhesh për Karpathos 
Karpathos

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, i cili është për një vizitë tre-ditore në ishull, shkroi në Twitter: “Ne lëvizëm pak në Karpathos, por unë u informova se nuk ka lëndime”.

F.B.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)