Heroi i gjallë i Kosovës,Ramush Haradinaj, takimi i fundit si kryeministër, me sekretarin amerikan Mike Pompeo


Ish-kryeministri Ramush Haradinaj thotë se ka ndarë tavolinën me Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, gjatë ceremonisë së “Lutjeve të Mëngjesit”, që organizohet në Washington.


Image may contain: 7 people, people sitting and indoor

Heroi i  gjallë i Kosovës,zt. Ramush Haradinaj, që përfundoi mandatin si kryeministër me vizitë në Shtetete e Bashkuara të Amerikës, përmes disa fotografive ka njoftuar se me Pompeon diskutoi për zhvillimet aktuale në Kosovë.Ish-kryeministri thotë se me sekretarin amerikan të Shtetit ka folur edhe për rolin e Kosovës në rajon e më gjerë.

Image may contain: 5 people, people sitting, suit and indoor
Shkrimi i plotë i zt.Ramush Haradinajt:

I nderuar që gjatë lutjeve të mëngjesit të ndajë tavolinën me Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo.

Me Sekretarin Pompeo diskutuam për aktualitetin politik dhe rolin e Kosovës në rajon e më gjërë. Kosova ka treguar se është në krah të Amerikës dhe partneri më besnik i saj në të gjitha aspektet globale si ato të sigurisë, ekonomike, politikës së jashtme dhe paqes e demokracisë.

Sekretarin Pompeo e sigurova se ne qëndrojmë të palëkundur në besimin se Kosova dhe SHBA përveç interesave të përbashkëta strategjike ndajnë edhe sistemin e vlerave të lirisë e demokracisë.

Zoti e bekoftë Kosovën, Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)