Mediat kineze njoftojnë gjetjen e dy ilaçeve kundër koronavirusit, OBSH: Asgjë konkrete

Një ekip studiuesish kinezë të udhëhequr nga shkencëtari i Universitetit Zhejiang Li Lanjuan ka identifikuar dy ilaçe efektive kundër koronavirusit të ri.


Sipas transmetuesit kinez CGTN, testet paraprake të kryera me qelizat in vitro kanë treguar se medikamentet Abidol dhe Darunavir mund të pengojnë virusin.

Sipas epidemiologut, Kelizhi, ilaçi anti-HIV që përdoret aktualisht kundër koronavirusit, nuk është shumë i efektshëm dhe ka efekte anësore prandaj ai rekomandon që të përfshihen dy ilaçet e reja në programin e Komisionit Kombëtar të Shëndetit për trajtimin e pneumonisë të shkaktuar nga koronavirusi i ri.

Por menjëherë ka reaguar OBSH e cila bëri të ditur se ende nuk ka medikamente për të luftuar virusin e Wuhan dhe se nuk ka ende asgjë konkrete.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)