Në përkujtim të veprës së Heroit Enver Zymberi           SHKRUAN  GANI QARRI 


Jeta e popullit shqiptar dhe rrezikimi i trojeve të tij vazhdon të përcillet me sfida dhe të papritura, siç ndodhë sot edhe me veriun e Kosovës. Këto ngjarje lënë gjurmë të pashlyera në këtë pjese të historisë kombëtare shqiptare të cilat nuk mund të braktisen aq lehtë,sikur ky të ishte Misioni ynë i fundit.
 Këtë na e obligon edhe kujtimi për Policin Hero, Enver Zymberi i cili që nga ngjarjet e 25 Korrikut të vitit 2011, nuk vjen më vetëm si histori vetëdijesimi për vijën ndarëse të kufirit Kosovë -Serbi,por edhe si simbol kombëtar i martirizimit për pjesët e pushtuara të vendit dhe  rivendosjes së identiteti tonë shtetëror edhe atje,ku  për një kohë jo të shkurtër mungonte.
 Ai u tregua i pa mundur nga mësymjet e bandave kriminale serbe,me gjithë vendimet e shqiptarëve me urdhrin për tërheqje, jo vetëm të kufomës së tij të rënë heroikisht për çlirimin e veriut të okupuar por edhe të shokëve,me të cilët arritën ta kryenin misionin e besuar shtetëror dhe ti kapnin pikat e "ndaluara" kufitare.
 Pushtimi i veriut të vendit nga strukturat kriminale serbe të shoqëruara me denigrime e fyerje si askund tjetër në rajon,e forcuan shpirtin heroik e kombëtar  të Enver Zymberit  i cili pa asnjë hezitim e sprovoi vetveten duke kapërcyer të pamundurën për të depërtuar në zonën e ndaluar. Ai e mposhti edhe  vdekjen nga vrasja tinëzare e kriminelëve atje,për të kaluar në pavdekësi duke u shpallur Hero në historinë  tonë më të re.
 Vepra e tij ishte dhe mbetet qëndresë dhe kushtrim lirie,me dinjitet të lart kombëtar dhe amaneti më i fuqishëm i një shpirti të pa epur për të vërtetën tragjike dhe të përgjakur të shqiptarëve e cila shpesh herë nëpër kohë,ndodhi të mbulohej nga historitë e përsëritura me copëtimet e pambaruara të tokave shqiptare kundër të cilave nuk prajnë as sot përpjekjet e ish pushtuesve tanë të rinj e të vjetër. Enver Zymberi nuk u përpoq t'i bënte bisht asaj që nga ai u kërkua dhe thirrjes  së Atdheut iu përgjigj me devotshmëri duke u bërë përcjellës i amaneteve çlirimtare që vërshojnë nga amanetet e dëshmorëve të kombit dhe vuajtjet e shumë plagëve të pa mbyllura të këtij populli nëpër shekuj për tu bërë edhe vetë zë i pa shuar dhe i ngritur deri në lartësitë e një epike madhështore kombëtare dhe legjendë moderne e kohëve tona.
Heroi u nisë të mbronte atdheun nga ata që kërkojnë pa të drejtë hise në brinjët e thyera të vendit tonë të vogël, të cilit njëjtë si në mesjetë edhe sot i janë vërsulur kalorësit e pabesë sllavë të futur me hile nga ana e Serbisë si kuaj troje,thellë në brendësin e zemrës së Kosovës martire  me shpatat e tyre mishprerëse për ta ndarë edhe atë më dysh.
 Edhe pse ende sot bandat kriminale serbe shqelmojnë mbi gjakun e derdhur shqiptar në ato pjesë të vendit tonë,Heroi ynë ruajti me besnikëri betimin ndaj atdheut dhe lirisë së tij për të cilat edhe u flijua duke ia lënë atij amanet,Familjen, Bashkëshorten dhe katër fëmijët e mitur.Vepra heroike e këtij djaloshi trim dhe patriot, mosha e të cilit nuk plaket,do të kujtohet dhe nderohet me pietet përgjithmonë ,historia e të cilit na mëson edhe për një herë më tepër-se pa bashkim kombëtar nuk  mund të ketë Shqiptar  e as  Shqipëri të lirë dhe të qetë,në këtë pjesë të trazuar të Ballkanit.
Lavdi jetës dhe veprës së Enver Zymberit dhe gjithë heronjve dhe dëshmorëve të kombit kudo,të rënë për lirinë e shqiptarëve dhe trojeve të tyre në gjithë hapësirën etnike.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)