Ngushëllime për njerëzit më të shtrenjtë që humbën jetën në tragjedinë e Himarës
Nga Flori Bruqi
Për shkak se dita e sotme është Ditë Zie Kombëtare, Televizioni Publik Shqiptar nuk do të transmetojë natën e parë të Festivalit Europian të Këngës, të njohur ndryshe me emrin Eurovizioni.

Sot pritet që të garojë Shqipëria me këngëtaren Rona Nishliu, e cila me këngën “Suus” do të tentojë të dalë në natën finale më 26 maj, për të shpresuar më pas për çmimin.Eurovizioni do të zhvillohet kësaj here në Baku të Azerbajxhanit.Mësohet se TVSH do e transmetojë Festivalin e Këngës pas orës 00:00, kur edhe zyrtarisht nuk do jetë më Ditë Zie.


Ka shkuar në 13 numri i viktimave të aksidentit të rëndë, që ndodhi dje pasdite në Shqipëri, në zonën e Himarës në jug të vendit, kur një autobus me studentë të Universitetit Aleksandër Xhuvani në Elbasan ka rënë në një greminë nga një lartësi prej disa dhjetra metra. Prej tyre, 3 humbën jetën në spitalin e Tiranës. 14 studente të tjera ndodhen po në spitalin ushtarak në Tiranë, ndërsa 10 u mbajtën në spitalin e Vlorës dhe gjendja e tyre paraqitet e stabilizuar. Qeveria vendosi të shpallë zi kombëtare ditën e nesërme, ndërsa kryeministri Sali Berisha i cili ndodhet në Shtetet e Bashkuara, për të marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë të Natos në Cikago, njoftoi se ka afruar kthimin e tij në atdhe.

Tragjedi në Himarë, autobusi bie në greminë, 13 të vdekur

Kanë vazhduar të jenë orë ankthi ato të mbrëmjes së djeshme deri vonë dhe pas mesnate, për shkak të njoftimeve që e rëndonin edhe më shumë peshën e ngjarjes tragjike të ndodhur dje pasdite pranë Himarës. Bilancit të parë me 11 viktima që humbën jetën menjëherë pasi autobusi përfundoi disa dhjetra metra poshte rrugës në greminë, në mbrëmje ju shtuan edhe dy vajza të tjera. Njëra prej tyre vdiq që gjatë rrugës me helikopter për në spitalin e Tiranës, ndërsa tjetra më vonë nuk mundi t’i rezistojë plagëve të rënda. Dy të tjera, sipas autoriteteve të Shëndetësisë janë po ashtu në gjendje kritike në spitalin Ushtarak të kryeqytetit.

Kanë mbetur ende të paqarta motivet e aksidentit. Verifikimet e para kanë treguar se drejtuesi i mjetit ka qenë shofer me eksperiencë dhe se kishte vite që shërbente me autobus. Po ashtu mjeti kishte kryer të gjitha kontrollet periodike teknike. Ajo që shton edhe më shumë paqartësitë është se autobusi është përplasur dy herë me shkëmbin në krahun e korsisë ku po ecte dhe më pas ka kalur ne korsinë tjetër për të rënë në greminë. Dyshimet e para janë për një gabim njerëzor, një humbje të kotrollit të mjetit, ndërsa sipas dëshimeve të transmetuara nga disa media referuar studentëve të mbijetuar, mjeti mendohet se mund të ketë qenë me shpejtësi më të lartë sec duhet në atë pjesë të rrugës.
Deri vonë paqartësi ka patur edhe për numrin e pasagjerëve që kanë qenë në autobus. Policia fillimisht dha një shifër prej 33 personash. Më pas autoritetet e Shëndetësisë dhanë shifra të tjera. Informacionet e fundit nga policia flasin për 39 persona përfshirë këtu edhe shoferin i cili humbi jetën e po ashtu edhe një i ri tjetër që ndodhej në autobus. 10 studente, gjendja e të cilave ishte stabilizuar, janë mbajtur në spitalin e Vlorës, pjesa tjetër është sjellë në Tiranë.

Ngjarja e rëndë angazhoi të gjitha strukturat e shtetit dhe autoritetet më të lartë të vendit. Disa ministra si dhe kryetarja e parlamentit u nisën menjëherë në Himarë. Në spitalin Ushtarak për të parë gjendjen e studentëve të plagosura shkoi presidenti Bamir Topi si dhe përfaqësues të tjerë shtetëror e politik. Kryetari i opozitës dhe deputët socialitë dhuruan gjak, e po ashtu dhe zonja Topi, efektivë të policisë dhe ushtrisë. NJë solidaritet i madh njerëzor u shfaq edhe nga qytetarë të shumtë që vullnetarisht u paraqitën për të dhuruar gjak.
Nga SHBA  ku ndodhej për të marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë të Natos në Cikago, kryeministri Sali Berisha mbajti lidhje të vazhdueshme me anëtarët e kabinetit të tij duke urdhëruar që sot të shpallej ditë zie. Më pas në një deklarim për televizionin ABC news të Tiranës, kryeministri njoftoi se kishte ndërprerë ndjekjen e punimeve për të marrë rrugën e kthimit sa më të shpejtë drejt Shqipërisë. 


Të nderuar prindër, vëllezër, motra dhe të afërm të viktimave të katastrofës tragjike që ndodhi në Himarë!
Si prind dhe si shqiptar, ju shpreh ngushëllimet e mia më të thella për humbjen e njerëzve tuaj më të dashur në këtë ditë pranvere që duhej të ishte një ditë gëzimi dhe hareje për të gjithë ju. Jam i tronditur thellë në zemër kur shikoj në internet fotografitë e atyre bukurosheve shqiptare që u ndanë nga jeta në lulen e rinisë. Një pakujdesi e drejtuesit ose nje defekt teknik i automjetit shkaktoi atë tragjedi aq të rëndë që ju hapi një plagë të thellë që nuk shërohet dot lehtë.
Nderim dhe respekt të thellë për njerëzit tuaj aq të shtrenjtë që kaq herët u larguan nga jeta.

Prof.Dr.Eshref Ymeri

SHBA, Ohajo, Sinsinati. 21 maj 2012

----------------------------------------Të nderuar kolegë të Universitetit "Aleksandër Xhuvani" të Elbasanit

E mora me hidhërim të thellë tragjedinë e studentëve tuaj në afërsi të Himares. Ka disa vjet që studentët dhe nxënësit tanë përshkojnë rrugët e atdheut, ashtu sikur i përshkonin ato një brez i djalërisë shqiptare në vitet e '30 dhe ashtu sikur ëndërronte t'i përshkonte ato një brez i Lëvizjes ilegale shqiptare të Kosovës së robëruar në gjysmën e dytë të shekullit XX.
Udhëtimet e tilla të nxënësve dhe të studentëve tanë kryesisht në dekadën e fundit gjithmonë i kemi konsideruar dhe i konsiderojmë udhëtime të karakterit pushtues zemrash rinore, të karakterit historik, në hapësirë, në kohë dhe në botën materiale e shpirtërore të popullit shqiptar e të trojeve etnike të tij, prandaj jo njëherë i kemi lakmuar ato dhe jemi bërë pjesë e tyre.
Mirëpo nuk është hera e parë që udhëtimet e kësaj natyre po përcillen edhe nga momente të rënda tragjike. Nuk është hera e parë që udhëtimet e kësaj natyre me shenjën e shijimit të hapësirës shqiptare dhe të pasurive të saj materiale e shpirtërore, po përcillen me humbje jete të të rinjve tanë, të fëmijëve tanë, të nxënësve tanë, të studentëve tanë.
Rastet e tilla tragjike kurdo dhe kudo qofshin: në Himarë, në Pukë-Fushë Arrëz, në Dom të Gjegjanit apo në Ziaj të Fieri - Tepelenës, janë tragjedi të dhembshme që udhëtimet e tyre i bëjnë të zishme, por njëkohësisht edhe të shenjta.

Le të jetë prandaj vdekja tragjike e studenteve të Universitetit të Elbasanit, një ditë zie dhe një ditë e shenjtë e udhëtimit të tyre.

Me respekt,

Prof.dr.Begzad Baliu, Prishtinë

-----------------------------------

Stafi i Agjencionit Floripress me seline e saj ne Prishtine , po ndjekin me shume vemendje si edicionet e lajmeve,por dhe jane ne kontakte me njerzit e tyre ne Shqiperi,ku nepermjet telefonatave e mesazheve ,po percjellin ngushllimet e tyre,prane familjeve te 12 viktimave,qe humben jeten sot pasdite ne Himare.

Po ashtu edhe Editori dhe kryeredaktori pergjegjes z.Flori Bruqi i percjelle ngushllimet e tij te gjitha familjeve te viktimave qe humben femijet e tyre ne kete tragjedi, por dhe te gjithe te plagosurve u urojme sherim sa me te shpejte dhe bashkim me familjet e tyre.

Jemi me ju ne keto momente shume te veshtira , vuajme se bashku kete tragjedi te rende ,qe i mori jeten femijve tuaj.

Me hidhrim te thelle


Stafi i Agjencionit Floripress nga Prishtina


Editori Flori Bruqi


------------------------------------------

Të dashur familjarë të viktimave dhe pedagogë të Universitetit “Aleksandër Xhuvani”,

Lajmet e kobshme gjithmonë ta ndalojnë frymëmarrjen, janë tragjedira që të shokojnë. Si të gjithë bashkatdhetarët tanë, të tillë u ndjemë dhe ne sot, për humbjen e studenteve të univerisitetit të mirënjohur “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Studentet si Misse Shqipërie, këto bija nënash humbën jetën në humnerë, në lulen e rinisë. Si të ikur larg…por me zemër shumë pranë Mëmëdheut tonë të shumëvuajtur e ndjemë tmerrësisht ikjen nga kjo botë tragjikisht të studenteve shqiptare të cilat kishin shkuar me misionin më fisnik me ekspeditë për të vizituar dhe mësuar historinë shqiptare. Ç’fatkeqësi dhe dhimbje kanë familjarët, të afërmit e tyre, universiteti i Elbasanit, Shqipëria dhe gjithë Diaspora!
Në emër të mësuesëve, nxënësve dhe prindërve të shkollave shqipe në Staten Island dhe Brooklyn, si dhe të TV Alba Life, New York, ju shprehim ngushëllimet tona dhe Zoti jua lehtësoftë dhimbjet në këto momente kaq të vështira të jetës suaj!

Iu rëntë dheu lehtë dhe Iu preftë shpirti i tyre në Paqe!

Qemal Zylo, New York
Alba Life Inc.Founder/ President
website: www.albalife.org


----------------------------------
Gjendja e të plagosurave në aksidentin tragjik të Himarës është përmirësuar dhe duket se nuk do të ketë viktima të tjera. Kjo është konfirmuar nga ana e drejtorit të Spitalit Ushtarak, Bedri Mihaj. Në një prononcim për mediat, Mihaj ka theksuar se 9 studente të plagosura ndodhen në terapinë intensive, ndërsa në kirurgji ndodhen 4 vajza të tjera. Sipas tij, me shumë mundësi, të gjitha të plagosurat do të shpëtojnë.
“Si aksident i madh që ishte, edhe dëmtimet pothuajse të të gjitha rasteve janë goxha serioze, por sot gjendja duket me shumë optimizëm e shumë shpresë. Dy raste që konsiderohen më të rënda janë me parametra të stabilizuar dhe do të vazhdojë ndjekja e tyre në mënyrë të pandërprerë. Duke i përsëritur skanerat, bilancin biokimik, dhe terapi të rreptë intensive. Mbas orës 22:00 kanë ardhur dhe persona vip të cilët kanë dhuruar gjak, por 0- dhe A- . Ishte solidaritet i madh dhe solli një numër të kosndierueshëm njerëzish që dhuruan gjak. Po ashtu 60 ushtarë janë të gatshëm për të dhuruar sot gjak. Sot do të vazhdojë dhurimi i gjakut. 


Por nevojat i kemi plotësuar. Ndërhyrjet kirurgjikale të domosdoshme në 5 raste janë bërë nga ekipet tona. Nuk gjykojmë që ka raste për ndëryrhje të re. Ato janë në terapi intensive dhe ne do ia dalim atyre. Edhe sikur të ketë indikacion për të dalë nga reanimacioni, sot do i mbajmë aty.Ne jemi optimistë, i kemi nën kontroll. Një gocë me dëmtime më të mëdha të mëlçisë kishte hemoragji të madhe, por ia dolëm të rikonstruktonim mëlçinë. Një tjetër kishte dëmtime të shpretkës, tjetra dëmtime të aparatit urinar. Nga ana teknike konsiderohen si raste të zgjidhura dhe nuk do ketë pasoja të invaliditetit. Një nga vajzat është operuar në Spitalin Amerikan”, ka thënë Mihaj gjatë një prononcimi për mediat.
Sakaq, pas vendimit të djeshëm të Këshillit të Ministrave, sot është shpallur ditë zie kombëtare, në nderim të viktimave të aksidentit tragjik.Një nga të mbijetuarat e tragjedisë rrugore në Himarë, Ergita Opingari , thotë se shoferit iu bllokua timoni dhe nuk frenonte dot. Ajo tregon se shoferi nuk kishte konsumuar alkool dhe nuk ishte tip që hapte biseda.A e mbani mend se çfarë ndodhi?

Janë pak çaste, por i mbaj mend. Po zbrisnim një dishezë kur dëgjova britmën e shoferit. Dhe pas tij të gjithë nisëm të ulërinim. Brenda pak sekondash ndjeva një supertronditje nga një goditje e fuqishme. Pas saj edhe një tjetër, edhe një tjetër. Derisa e pashë veten në humnerë.Përse bërtiti shoferi dhe a tha ndonjë fjalë?

Shoferi nuk ka thënë asnjë fjalë, përveçse ka bërtitur. Atij iu bllokua timoni. Dukej sikur nuk po e kontrollonte dot më autobusin. Lëvizte duart mbi timon, por i qëndronin aty. Pa e lëvizur dot.A ishte me shpejtësi autobusi?

Nuk jam specialiste, por mua nuk m’u duk se ishte me shpejtësi. Normale do të thosha.A tentoi shoferi të frenonte?

Tentoi të frenonte dhe të manovronte me timonin.Ku ishte e ulur ju kur shoferi po manovronte me timonin?

Unë isha e ulur në fund të autobusit.Si mund t’i keni parë këto manovrime të shoferit duke qenë se ishit ulur në fund?

Unë vetëm një moment e pashë dhe ai vërtet po manovronte. Pavarësisht se nga larg, dukej. Ndërkaq të njëjtën gjë më tha edhe një shoqe. Ajo ka qenë e ulur pranë shoferit dhe më tha se ai u përpoq që të lëvizte timonin, por ai ngeci. Më pas kishte tentuar të frenonte, por tepër vonë, përfunduam të gjithë në greminë.


Emrat e studenteve që ishin nisur për ekspeditë për në Sarandë:
Adisa Çela, 
Aida Gjika, 
Alba Deda, 
Anisa Rusi, 
Anisa Hysa, 
Antoneta Saçe, 
Arta Ballabani, 
Aurora Molla,
Desian Dani, 
Desiana Xheneti, 
Blerina Çereni, 
Denisa Guzi,
Desilda Bytyçi, 
Doriana Kumria,
Dorina Stafa, 
Elidoda Gjinaj, 
Elsa Daka, 
Elsa Shtylla, 
Eralda Bajrami,
Eranda Baloshi, 
Eranda Bardho, 
Erjola Xhoi, 
Klejda Kela, 
Mirsie Biba,
Oneda Kushi,
Denisa Paja, 
Erdita Ortingari, 
Eriselda Gubere, 
Eriselda Çoku, 
Erjana Gështenja, 
Ermira Mana, 
Fabjola Shehi, 
Florie Peçi, 
Gerta Hasmeta,
Griselda Zeneli, 
Griselda Bilani, 
Isjana Karifi, 
Isma Klosi, 
Johana Debinja, 
Juliana Kuqi, 
Juliana Tola,
Kaltra Kollozhani, 
Laureta Cani, 
Lindita Kabashi, 
Lirie Hasa, 
Oliverta Dhëmbi, 
Olsiana Beqiri, 
Tisiana Hysa, 
Anisa Çobaj, 
Enkelejda Berberi, 
Adjola Musaku, 
Hanife Xhepexhiu,
Anila Suli, 
Shegushe Haka, 
Oltiana Yzo
 Krerët shtetëror dhe politik të Prishtinës dhe Shkupit mesazhe ngushëllimi
Krerët shtetëror dhe të partive politike të Tiranës, Prishtinës, Shkupit janë kanë shprehur ngushëllime për aksidentit të rëndë që ka ndodhur në aksin rrugor Sarandë - Himarë.

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, ka ngushëlluar Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi, pas aksidentit të rëndë të trafikut që ndodhi në aksin rrugor Sarandë-Himarë, në të cilin humbën jetën dhe u plagosën një numër studentesh të Universitetit “Aleksandër Xhuvani” të Elbasanit.

"Me dhimbje të thellë morëm lajmin mbi vdekjen tragjike, si dhe plagosjen e studenteve të Universitetit “Aleksandër Xhuvani` të Elbasanit, në aksidentin e trafikut që ndodhi në aksin rrugor Sarandë – Himarë. Pranoni ngushëllimet e sinqerta të qytetarëve, institucioneve të Republikës së Kosovës dhe të miat personalisht, për humbjen tragjike të jetëve të studenteve", thuhet ndër të tjera në telegramin e ngushëllimit të presidentes Jahjaga.
Tragjedia në Himarë, sot Ditë Zie
"Në këto çaste të rënda për familjarët e viktimave dhe për tërë Republikën e Shqipërisë jemi pranë jush për të ndarë dhimbjen e madhe për këtë tragjedi. Zotëri President, ju shpreh solidaritetin e qytetarëve dhe të institucioneve të Republikës së Kosovës dhe ju ofrojmë përkrahjen e plotë", thuhet në telegram.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ngushëlloi kryeministrin shqiptar Sali Berisha dhe familjarët e të aksidentuarve në tragjedinë e Himarës.

“Lajmi për tragjedinë e rrokullisjes së autobusit me studentë, afër Himarës, ku humbën jetën 11 prej tyre, na tronditi të gjithëve. Vrulli i rinisë studentore, që po bëhej gati të bashkohej në përpjekjet për të zhvilluar vendin e tyre, u ndërpre nga një shmangie tragjike nga rruga e autobusit me të cilin po udhëtonin ata", thuhet në telegramin e z Thaçi.

"Më lejoni që në këtë moment pikëllimi dhe dhimbjeje, të ju shpreh Juve, Qeverisë së Shqipërisë dhe gjithë familjeve të studentëve që humbën jetën në këtë tragjedi, ngushëllimet e mija të sinqerta. Populli i Kosovës dhe qeveria e tij, ndiejnë dhembje dhe dëshirojnë të jenë pranë jush dhe familjeve që humbën më të dashurit e tyre në këtë tragjedi. Kjo dhimbje duhet të na forcojë kujtimin për ata që humbën jetën, dhe për idealet e tyre për lirinë dhe perspektivën për një jetë më të mirë,” ka thënë kryeministri Thaçi në telegramin e ngushëllimit

Nga ana tjetër Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, përmes një telegrami ngushëllimi dërguar Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Haxhinasto, ka shprehur tronditjen e thellë të Qeverisë dhe qytetarëve të Kosovës, pas ngjarjes tragjike që ka ndodhur në Himarë, ku kanë gjetur vdekjen një numër i të rinjve dhe shumë të tjerë janë plagosur.

“Në këto qaste të rënda, ne i bashkohemi pikëllimit dhe dhimbjes së familjeve që kanë humbur fëmijët e tyre në këtë tragjedi. Populli i Kosovës po ashtu i bashkohet lutjeve për shërim sa më të shpejt të të lënduarve në këtë tragjedi”, thuhet në telegram.

Ministri Hoxhaj ka shprehur solidaritetin dhe gatishmërinë e plotë të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për të ndihmuar me çdo mjet dhe në çdo formë autoritetet shqiptare dhe familjet e të aksidentuarve për tejkalimin sa më shpejtë të kësaj situate tragjike.

Ngushëllime kanë shprehur edhe partitë politike shqiptaren në Maqedoni. "Lajmin për aksidentin e tmershëm në afërsi të Himarës, ku humbën jetën shumë studentë dhe të tjerë po luftojnë për jetën e tyre, e pranova me pikëllim të madh dhe dhimbje. Në këto çaste të rënda për familjet e viktimave dhe të të plagosurve, ju lutem më lejoni të shpreh ngushëllimet e mija më të sinqerta për viktimat e këtij aksidenti tragjik si dhe të uroj shërim sa më të shpejtë të të plagosurve. Njëkohësisht, në emër të të gjithë anëtarëve dhe simpatizantëve të Bashkimit Demokratik për Integrim, më lejoni të ngushëlloj drejtuesit e institucioneve të Shqipërisë dhe t’i siguroj që qëndrojnë pranë tyre në këto momente të vështira dhe po qe nevoja, jemi në dispozicionin tuaj", thuhet në një telegram të BDI-së

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)