Drejtori i Byrosë për Siguri Publike Mitko Çavkov: Vendimi për kryetarin e ri e nxiti dhunën


Opinioni duhet të dijë të vërtetën, policia nuk kishte aspak njohuri për incidente të dhunshme, deklaroi Drejtori i Byrosë për Siguri Publike Mitko Çavkov.

“Policia e monitoronte protestën njëjtët sikur çdo ditë gjatë këtyre dy muajve. Shtabi operativ që u formua për protestat nuk kishte as edhe një incident të regjistruar brenda këtyre 6 ditëve. Nuk kishte asnjë paralajmërim se në protestën e djeshme do të ndodhte një incident i tillë, prandaj policia e ruante Kuvendin me numrin e njejtë të policëve. Për fat të keq pas përfundimi të seancës në Kuvend dje ndodhën disa incidente nga protestuesit e revoltuar. Askush nga Kuvendi nuk na njoftoi se do të votohet për zgjedhjen e një krye-parlamentari të ri”, tha Mitko Çavkov.


Çavkov shtoi se hetimi i rastit të mbrëmshëm në periudhën në vijim do të hetohet më detajisht dhe do të zbardhet në tërësi.
Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)