Nga Flori Bruqi : Dua Dugagjin Lipa e thjeshtë,brilante dhe me namë botëror


Bukuria shastisëshe e 22-vjeçares shqiptare nga Londra të ngatërron fillimisht me imazhin elegant të një super modeleje, por kur dëgjon muzikën e saj, kupton se ke të bësh me një këngëtare me zë të vërtetë.
Dua Lipa e thjesht (Foto)

Prindërit e saj, janë shqiptarë nga Kosova, të cilët janë larguar nga Prishtina në vitet 1990. Në mesin e shkollave ajo ka ndjekur është Sylvia Young Theatre School.Ajo u zhvendos me familjen e saj në Kosovë në vitin 2008, viti kur vendi shpalli pavarësinë nga Serbia. Në moshën 15 vjeçare, ajo u kthye në Londër dhe jetonte me miqtë e saj, sepse ajo donte të ndërtojë një karrierë në muzikë. Ajo filloi të punonte si modele në moshën 16 vjeçare.

Lipa(22 gusht 1995) u rrit duke dëgjuar babain e saj të këndojë, këngëtarin rock Dukagjin Lipa. Në moshën 14 vjeçare ajo filloj të publikojë në YouTube, covers të këngëve të saj të preferuara nga artistët si Christina Aguilera dhe Nelly Furtado.]

Këngëtarja shqiptare me famë botërore nuk ndalet së postuari foto në Instagram ku së fundi ka postuar disa foto ku e dëshmojnë thjeshtësin e saj.

dua 1Dua jo vetëm me postime të fotove që nuk ndalet por ajo nuk e ka ndërmend të ndal as karrieren e saj, ku emri i saj po vazhdon të ngjitet në kulmet e muzikës, falë punës së saj.

Tingulli i këngëve të Dua Lipa duket se ka ngacmuar jo vetëm veshët e publikut të mërzitur nga muzika ordinere ‘pop’, por edhe kritikët e muzikës në Britaninë e Madhe, të cilët e kanë klasifikuar shqiptaren Dua Lipa, si një prej artistëve më premtues të vitit 2016.

 Kur ishte 11 vjeç, Dua transferohet në Prishtinë, deri në moshën 15-vjeçare, kur vendos të rikthehet në Londër për të ndjekur pasionin e saj për muzikën.

dua 2

Si gjithë adoleshentët në perëndim, ajo punoi fort për të përballuar shpenzimet personale. Për shkak të punës si mikpritëse në dyert e klubebve të natës, Dua Lipa u frymëzua nga ajo çka shihte, për ta hedhur në tekstet e këngëve të saj. “Dramat, ana e errët e jetës së natës, u bënë temat për të cilat doja të shprehesha”, thotë 22-vjeçarja.Frymëzimi më i madh i këngëtares së re ishte babai i saj, Dukagjini, i njohur në Kosovë me bandën e tij të muzikës rock, ODA.
Fotografia e Dua Lipa
Dua Lipa punoi për këngën e saj të parë “New Love” me Andrew Wyatt dhe Emile Hayne, producentë që kanë bashkëpunuar edhe me Lana Del Rey.


‘Single’i i dytë “Be the One” është një rrëfim i këngëtares për veten. “Për mua ‘Be The One’ ka të bëjë me vetëbesimin, këmbënguljen dhe luftën për atë çfarë do. Kjo është ajo çka unë dua të bëj në jetën time dhe mënyra se si dua të prezantohem”, shprehet artistja e re në një intervistë për revistën e njohur NYLON.
Fotografia e Dua Lipa
Në vitin 2015, Lipa filloj të punojë në albumin e saj debutues për Warner Bros. Records. Në gusht 2015 ajo lëshoi këngën e saj të parë "New Love", me prodhim të Emile Haynie dhe Andrew Wyatt.Ajo e lëshoj këngën e dytë "Be the One," të shkruar nga Lucy "Pawws" Taylor në tetor 2015.Lipa ka thënë se "Be the One është kënga e vetme në albumin tim që unë nuk e kam shkruar ...

Fotografia e Dua Lipa

Viti 2016 duket se do t’i japë një tjetër dimension ëndrrës së Dua Lipa. “BBC”, rrjeti mediatik i famshëm e me influencë në publik, e ka vendosur këngëtaren e re në listën e atyre artistëve që i quan, “Sound of 2016.
Fotografia e Dua Lipa


 Zëri me ngjyrë të errët, i ngjashëm me legjendat e muzikës soul dhe jazz, i ka dhuruar adoleshentes me pamjen engjëllore, atributet e një ylli të vërtetë që pritet të shkëlqejë në botën muzikore.

******* Dua Lipa By Daniel Åhs Karlsson.jpg
Lipa e përshkruan stilin e saj muzikor si "pop i errët"("dark pop"). On 30 November 2015, she was revealed as one of the acts on the BBC Sound of...2016 long list. Turneu i saj i parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Evropë ka filluar në janar 2016.Albumi i saj debutues është planifikuar për të dalë në vitin 2016.[5]

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)