Xhudistët me nam botëror , Majlinda Kelmendi e Nora Gjakova rikthyen Kosovën në majat e sportit evropian

Thaçi uron Kelmendin, s’përmend suksesin e Gjakovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi uron  Majlinda Kelmendin, e haroon dhe  nuk e cekë suksesin e  Nora Gjakovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar xhudisten Majlinda Kelmendin për triumfin në Kampionatin Evropian të xhudos.

Xhudistja Majlinda Kelmendi sot fitoi medaljen e artë në kategorinë deri në 52 kilogramë për të fituar për herë të tretë Kampionatin Evropian. Sukses të madh tregoi edhe xhudistja tjetër Nora Gjakova që mori të bronztën në kategorinë deri 57 kilogramë, por kjo siç duket nuk mjaftoi që të përmendet nga Thaçi.

“Majlinda Kelmendi dhe xhudistet tona po vazhdojnë t'i sjellin Kosovës lajme të mira, gëzime të mëdha dhe momente krenarie. Me medaljen e sotme të artë, ajo shënoi hat-trick në Kampionatin Evropian të Xhudos”, ka shkruar ai në Facebook.


Kuka i lumtur për medaljet, uron për lirimin e Haradinajt

Mjeshtri i xhudos Driton Kuka nga Peja  i lumtur për medaljet, uron për lirimin e  Ramush Haradinajt

Driton Kuka përmes një postimi në Facebook ka shprehur gëzimin e tij për suksesin e sotëm të xhudisteve të tij në Evropian, ndërsa ka uruar që të lirohet edhe Ramush Haradinaj.

Majlinda Kelmendi sot u kurorëzua me medalje të artë në Evropianin që po mbahet në Poloni, kurse Nora Gjakova rrëmbeu medaljen e bronztë, transmeton Koha.net.

“Majlinda e Nora përsëri me medalje nga Kampionati Evropian. Distria e pafat ishte sot, por megjithatë, një e artë një e bronztë dhe një vend i 7 i Distrias. Nesër Akili e Loriana. Për momentin qet foto. Do Zoti i madh që sot një javë të jetë ditë e gëzueshme si sot e të na kthehet Heroi ynë në Kosovë”, është shprehur Toni Kuka.Mustafa: Kelmendi e Gjakova rikthyen Kosovën në majat e sportit evropian

Xhudistja më e mira  në Botë dhe Evropë : Majlinda Kelmendi 


Xhudistja pejane Majlinda Kelmendi   sot  në Poloni fitoi medalien e artë, kurse  Nora Gjakova rrëmbeu  medalien e bronzt në Evropianin e xhudos që po mbahet në Poloni.

Mbretëresha e xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova i sollën vendit edhe dy trofe. Medalja e Artë e Majlindës dhe Medalja e Bronztë e fituar nga Nora në Kampionatin Evropian në Poloni e rikthyen Kosovën në majat e sportit evropian.


 Nora Gjakova rrëmbeu  medalien e bronzt në Evropianin e xhudos që po mbahet në Poloni.


Kryeministri i Kosovës Akademik Isa Mustafa ka shtuar : “Qeveria e Kosovës tashmë i ka siguruar buxhetin dhe projektin për ndërtimin e Palestrës Nacionale të Xhudos në Pejë, e cila do të fillojë të ndërtohet gjatë këtij viti, ku do të stërviten kampionet tona aktuale si dhe brezat e rinj të xhudistëve të Kosovës. Ju lumtë Majlindë, Norë, trajnerë dhe i gjithë ekipi ynë në Poloni!”.

Veseli uron xhudistet kosovare
Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli uron xhudistet kosovare

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka uruar xhudistet Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova për suksesin e treguar në Poloni.

Kelmendi fitoi të artën në Kampionatin Evropian në kategorinë deri 52 kilogramë, ndërsa Gjakova të bronztën në kategorinë deri 57 kilogramë. Veseli ka uruar edhe Distria Krasniqin.

“Xhudistet tona po shkëlqejnë edhe në Poloni! Urime të përzemërta Majlindës për medaljen e artë, Norës për të bronztën, por edhe Distrias për paraqitjen. Suksese Lorianës dhe Akilit në përballjet e nesërme”, ka shkruar ai në Facebook.


Për këtë sukses ka uruar edhe sekretari i Nismës, Bilall Sherifi, i cili në Facebook ka postuar dy foto, ndërsa ka shtuar se, “Kur veprat e jashtëzakonshme bëhen të zakonshme! Urime!”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)