Temperaturat në Australi arrijnë mbi 46 gradë celsius, ngordhin 90 kuaj dhe miliona peshq

Rezultate imazhesh për australia map


Një valë e pazakontë të nxehti ka goditur pjesën juglindore të Australisë, me parashikuesit e motit që paralajmërojnë për temperatura rekord përpara fundjavës.

Katër ditët e kaluara ishin mes 10 më të nxehtave të regjistruara ndonjëherë, me temperaturat që arritën deri në 50 gradë Celsius në disa zona të caktuara.

Katër arinj mbytin ujkun në kopsht zoologjik, vizitorët filmojnë momentin rrëqethës (Video, +18)

Në kushte të tilla, me probleme po përballen edhe kafshët në kopshtet zoologjike të vendit. Luanët e detit ushqehen me peshq të ngrirë, elefantët nuk dalin nga uji dhe gjirafat pinë vetëm ujë me akull. Kështu, kafshët në Kopshtin Zoologjik të Sidneit, po përpiqen t’i bëjnë ballë të nxehtit.
Rezultate imazhesh për australia map


“Ata po ia dalin mbanë mirë. Notojnë shumë, çdo mëngjes dhe pasdite, për të zbutur të nxehtin. Është shumë e këndshme t’i shohësh ata”, tha Tim Bennett, kujdestar i elefantëve.

Rezultate imazhesh për australia map


Por, këto kafshë janë sidoqoftë të privilegjuara. Në pjesë të tjera të vendit, thatësira dhe i nxehti nuk po kursejnë askënd dhe asgjë. Mbi një milion peshq kanë ngordhur përgjatë brigjeve të lumenjve, me autoritetet që po punojnë për të instaluar disa aerostat në rrjedha, për të ruajtur nivelet e oksigjenit të domosdoshëm për peshqit.


I nxehti në Australi rrezikon edhe kafshët në kopshtet zoologjike


Mbi 90 kuaj të egër kanë ngordhur në Australi si rezultat i temperaturave shumë të larta. Autoritetet përkatëse kanë gjetur kafshët e ngordhura jo larg Alis Springs. Dhjetëra kafshë kishin ngordhur nga dehidrimi dhe mungesa e ushqimit në një kanal të tharë uji.


Temperaturat në Australi arrijnë mbi 46 gradë celsius, ngordhin 90 kuaj dhe miliona peshq (Foto/Video, +18)

Ekipet e shpëtimit kishin nisur kërkimin e kafshëve, kur banorët e zonës i njoftuan se kuajt e egër nuk janë shfaqur tash e disa ditë. Ata zakonisht pinin ujë në kanalin që tashmë është tharë, dhe kur burimi i vetëm mbeti pa ujë kuajt ngordhën.Australia është prekur nga temperaturat e larta që tashmë kanë thyer të gjitha rekordet. 

Në Adelaide sot është regjistruar temperatura prej + 46,2 gradë celsius, duke bërë kështu të thyhet rekordi që ishte regjistruar në vitin 1939.


Javën e kaluar ishte raportuar se si rezultat i tharjes së kanaleve dhe lumenjve të shumtë, miliona peshq kanë ngordhur. 


Ngordhje masive e kafshëve nga të nxehtit në Australi

Në anën tjetër autoritetet lokale u kanë bërë thirrje qytetarëve që të shmangin kontaktin e drejtpërdrejtë me rrezet e diellit, përveç nëse janë të detyruar për çështje të ndryshme.

F.B.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)