Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi,para nisjes në Nju Jork: Themelimi i ushtrisë vendim historik dhe i drejtë


Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, para nisjes në Nju Jork, ku nesër (e hënë) do të marrë pjesë një mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ka thënë se Kosova ka bërë hapa të jashtëzakonisht në dy ditët e fundit, duke themeluar ushtrinë dhe ekipin negociator për dialogun me Serbinë.

“Sot do të udhëtojë për në Nju Jork ku është thirrur një seancë ose një mbledhje urgjente në Këshillin e Sigurimit të OKB për Kosovën, pas themelimit të ushtrisë”, ka thënë Thaçi.


Presidenti Thaçin ka deklaruar se vendimi i institucioneve të Kosovës për themelimin e ushtrisë është vendim historik dhe i drejtë.

Ai ka thënë se ky vendim është në përputhje të plotë Kushtetutën dhe vullnetin e qytetarëve.

Ndërsa sa i përket miratimit të rezolutës për dialogun me Serbinë dhe miratimin e ekipit negociator është lajm lajmi tjetër i rëndësishëm për vendin.

Ai ka thënë se ky ekip negociator do të ia dal me sukses ta përmbyll me sukses kapitullin e errët me Serbinë. Në këtë kontekst, Thaçi ka thënë se ata të cilët nuk kanë marrë përgjegjësi në këtë proces, si duket nuk janë të përgatitur për këtë proces.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)