Sa të marrë janë serbët?!
Nga Flori Bruqi 


Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se Serbia ka kërkuar mbledhje emergjente të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, për shkak të vendimit të parlamentit të Kosovës për themelimin e ushtrisë.

Pasi kishte qëndruar që nga mbrëmë në afërsi të kufirit me Kosovën për të vizituar trupat e tij, ai e cilësoi të premten mbrëma vendim të paligjshëm votimin në parlamentin e Kosovës dhe në kundërshtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ndërsa kritikoi ashpër Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar e Gjermaninë për mbështetjen ndaj themelimit të ushtrisë së Kosovës.


Vucic

Ai tha se diplomatët e huaj thonë se Kosova është sovrane dhe ka të drejtë, por tha ai, edhe në bazë të kushtetutës së atij “shteti” vendimi është i paligjshëm.

Ai tha se kjo është në kundërshtim me frymën e bisedimeve dhe shqiptarët dhe ata që e kanë mbështetur këtë vendim, e kanë rrezikuar paqen dhe sigurinë në gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimorë dhe për këtë arsye Serbia ka këkruar mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

“Jam i gatshëm që si president personalisht të shkojë në Këshillin e Sigurimit dhe shpresoj që këtë ‘të mëdhenjtë’ e botës që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës nuk do t’ia shkurtojnë mundësinë një Serbie të vogël që të thotë faktet se si shkelet e drejta në Ballkanin Perëndimorë dhe çfarë rreziqesh kanë prodhuar me vendimet e tyre”, tha ai.


Ai tha se serbët në Kosovë nuk duhet të brengosen sepse Serbia nuk do të lejojë askënd që t’i përndjekë ata. “Çdo keqpërdorim i ushtrisë së tyre dhe hyrje atje ku hyrjen e kanë të ndaluar në pajtim me marrëveshjen që Serbia ka arritur me NATO-n, pra pa pajtimin e popullatës lokale, nuk ka hyrje të formacioneve të armatosura në veriun e Kosovës dhe nëse ju sulmojnë, Serbia do të ketë fuqi t’ju mbrojë”, tha ai.

Presidenti serb ritheksoi se nuk do të ketë bisedime derisa Kosova nuk tërheq tarifat prej 100 për qind ndaj mallrave serbe, një vendim që qeveria e Kosovës e vendosi më 21 nëntor si kundërpërgjigje ndaj siç është thënë, fushatës agresive serbe ndaj shtetësisë së Kosovës.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës që u shpall në shkurt të vitit 2008, nëntë vjet pas ndërhyrjes së NATO-s për t’u dhënë fund mizorive të forcave serbe ndaj shqiptarëve të Kosovës.


Deklaratat e ashpra që vinin dje  nga Beogradi rreth nismës së Qeverisë së Kosovës për krijimin e Ushtrisë, kishin krijuar dyshime se situata në veri mund të tensionohej. Megjithatë një ditë pas krijimit të Ushtrisë së Kosovës, situata në veri të qytetit të Mitrovicës është e qetë.
Siç raporton agjencia e lajmeve ‘Tanjug’, në Urën e Ibrit vazhdojnë të qëndrojnë forcat e KFOR-it, të cilat janë më pakë në numër se ditën e 14 dhjetorit 2018.

Në hyrje të urës së Ibrit dhe në disa pjesë të qytetit janë duke qëndruar KFOR-i austriak, ndërsa pranë Urës janë stacionuar tri makina të blinduara.

Gjithashtu aty janë edhe disa pjesëtarë të Policisë së Kosovës.

Disa makina të KFOR-it janë edhe në hyrjën e Urës nga pjesa veriore e qytetit të Mitrovicës.

Pjesa jugore e qytetit të Mitrovicës vazhdon të jetë e dekoruara me flamuj amerikan, ndërsa në pjesën veriore të qytetit nëpër ndërtesa vazhdojnë të qëndrojnë flamujt e Serbisë.Shefi i shtabit të ushtrisë serbe: Jemi të gatshëm për t’iu përgjigjur sfidave dhe rreziqeve

Shefi i shtabit të ushtrisë serbe, gjenerali Milan Mojsiloviq, vlerësoi se situata në Kosovë pas formimit të Ushtrisë së Kosovës, por ka deklaruar se ushtria serbe është e gatshme t’u përgjigjet të gjitha sfidave dhe kërcënimeve dhe se qytetarët nuk duhet të shqetësohen.

“Ne do të do ta përcjellim me vigjilencë situatën e përgjithshme në Kosovë”, i ka deklaruar Mojsiloviq Radio Televizioni të Serbisë.

Ai vlerësoi se situata në Kosovë është e paparashikueshme në shumë sfera, duke theksuar se qytetarët nuk duhet të shqetësohen nëse Ushtria Serbe, në mënyrën e vet, mund t’i përgjigjet të gjitha rreziqeve, sfidave dhe kërcënimeve.

“Ushtria e Serbisë është e gatshme për t’iu përgjigjur të gjitha sfidave dhe rreziqeve, por unë shpresoj se KFOR-i brenda mandatit dhe kapaciteti të tij do të sigurojë mbrojtjen e të gjithë qytetarëve në Kosovë, me theks të veçantë në komunitetin serb,” tha ai.

Ai tha se nga komandanti i NATO-s në Evropë, gjenerali Kurtis Scaparoti, ka marrë garanci se siguria dhe stabiliteti do të jenë prioritet i NATO-s në Kosovë, me zbatimin e plotë të mandati dhe misionit të KFOR-it në terren.

Ai shtoi se presidenti serb Aleksandar Vuçiç vizitoi ushtarët serbë në Zonën e Sigurisë Tokësore, ku ka parë gjendjen e aftësive operacionale dhe gatishmërinë luftarake të njësive.****Milan Mojsiloviq, Shef i Shtabit të ushtrisë serbe ka thënë se me komandantin e KFOR’it ka folur me koordinim dhe për bashkëpunim.

Shefi i Shtabit të ushtrisë serbe, Milan Mojsiloviq, ka konfirmuar takimin me komandantin e KFOR’it në Nish.

Duke folur në televizionin publik serb rreth formimit të ushtrisë së Kosovës, Mojsiloviq, ka thënë se për shkak të zhvillimeve të fundit ai është zhvendosur në Nish, ku ka zhvilluar takim me komandantin e KFOR’it në Kosovë, Salvatore Guoci.

Shefi i Shtabit të ushtrisë serbe ka thënë se me komandantin e KFOR’it ka folur me koordinim dhe për bashkëpunim.

"Kjo është një nga arsyet pse kam pasur një takim me komandantin e KFOR-it në Nish, ku ne, si ushtarë, kemi koordinuar të gjitha detajet në lidhje me punën dhe aktivitetet në terren. Thelbi i të gjithë historisë është se ne kemi nevojë për komunikim dhe bashkëpunim dhe se ne thjesht bëjmë gjithçka në drejtim të sigurimit të paqes dhe sigurisë ", thekson Mojsiloviç.

Ndërkaq ai ka shtuar se ushtria e Serbisë është e gatshme t’iu përgjigjet rreziqeve, që sipas tij, mund t’i vinë.

“Ushtria e Serbisë është e gatshme për t’iu përgjigjur të gjitha sfidave dhe rreziqeve, por unë shpresoj se KFOR-i brenda mandatit dhe kapaciteti të tij do të sigurojë mbrojtjen e të gjithë qytetarëve në Kosovë, me theks të veçantë në komunitetin serb,” tha ai.
Deputeti i Srpska's: Nëse sulmohemi nga ushtria e Kosovës, na mbron Serbia

Ndërsa Deputeti i Listës Serbe, Slavko Simic tha sot se, populli serb është zhgënjyer plotësisht me bashkësinë ndrkombëtare, që lejuan Kosovën për të formuar Ushtri.

Sipas Simic, me formimin e Ushtrisë u shkelën parimet e të drejtës ndërkombëtare dhe Rezoluta 1244 e Këshillit të OKB’së.Deputeti seb ka përsëritur mesazhin e presidentit, Aleksandër Vucic ‘Nëse ju sulmojnë, Serbia do të ketë mekanizma për t’ju mbrojtur’.

Ai ka thenë se ky ishte një mesazh i fortë për serbët në veriun e Kosovës sepse ndjehen të sigurtë.

Ju kujtojmë, deputetët e Kuvendit të Kosovës ditën e djeshme kanë votuar tre projektligje, që mundësuar transformimin e Forcave të Armatosura në Ushtri.Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)