Aktakuzat, hap para në procesin e drejtësisë, thotë Ambasada Amerikane

Dorëzimi i aktakuzës së paralajmëruar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar nga ambasada e SHBA-së në Kosovë, është cilësuar si hap përpara në procesin e drejtësisë dhe të pajtimit në Ballkanin Perëndimor. “Shtetet e Bashkuara të Amerikës nxisin Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Zyrën e pavarur të Prokurorit të Specializuar për t’ju përmbajtur mandatit të tyre përderisa ky rast vazhdon përmes sistemit të drejtësisë”, është thënë po ashtu nga Ambasada e SHBA-së në Prishtinë. Ndërsa, drejtoresha e “Human Rights Watch” në Bashkimin Evropian, Lotte Leicht, (Lote Lajht) po e cilëson si një hap pozitiv për drejtësinë, faktin që është dorëzuar aktakuza ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kreut të PDK-së, Kadri Veselit. “Kjo aktakuzë është një hap pozitiv për drejtësinë përderisa të gjithë këto krime të supozuara kanë qëndruar barrë mbi Kosovën për dy dekada”, ka thënë ajo

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)