DONALD Trump dhe Joe Biden i japin zërin përfundimtar votuesve në debatin e fundit presidencial

Presidenti Trump dhe i nominuari demokrat për President Joe Biden i bënë argumentet e tyre të fundit ndaj votuesve në debatin e tyre të dytë dhe të fundit presidencial, në Nashville, Tenesi, me më pak se dy javë deri në zgjedhje. Kandidati republikan, Presidenti Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden, mbrëmë simbas Zërit të Amerikës, zhvilluan një debat të fortë, vetëm 12 ditë para zgjedhjeve të 3 nëntorit.:“Për 90 minuta, dy kandidatët shkëmbyen akuza. Ata sulmuan njeri-tjetrin për qëndrimet ndaj masave kundër pandemisë. Ata u pë​rplasë​n lidhur me kujdesin shë​ndetë​sor, ekonominë​, krimin, marrëdhëniet racore dhe ndryshimet klimatike” tha në komentin e saj ZA. Presidenti Trump tha se meritonte një mandat të dytë, pasi "suksesi do të na bashkojë. Kishim ekonominë më të mirë" para se të shpërthente pandemia. Presidenti u zotua ta rikthente në të njëjtën gjendje ekonominë.Nëse fiton rivali demokrat Biden, tha presidenti "do të përjetoni një depresion ekonomik si nuk e ka parë njeri". Zoti Biden, me një​ pë​rvojë​ në​ politikë​ prej afro një​ gjysmë​ shekulli, e sulmoi vazhdimisht presidentin pë​r udhë​heqje të​ gabuar, kaotike dhe u zotua se si president ai do ta bashkonte vendin. "Do të vendosim shkencën mbi trillimet; shpresën mbi frikën," tha zoti Biden. "Këto zgjedhje bëhen në emër të mirësjelljes, nderit, respektit dhe trajtimit të njerëzve me dinjitet që nuk i keni parë prej katër vjetësh,' tha ish-nënpresidenti demokrat. Debati ishte me një format me shumë rregulla strikte, shumë me ndryshe sesa hera e parë që dy kandidatët u takuan në 11 shtator. Mbrëm, me relativisht pak ndërprerje dhe kontrolle më të rrepta në kohën e të folurit. Ngjarja 90 minutëshe u shfaq me segmente 15 minutëshe që prekin COVID-19, politikën e jashtme, ekonominë, garën, ndryshimin e klimës dhe më shumë. Këtë herë, ishte Komisioni i pavarur për Debatet Presidenciale, ai që kishte vendosur ta mbyllë mikrofonin e njerit kandidat, ndërsa tjetri flet për dy minuta në përgjigje të pyetjeve për gjashtë çështje që kishte zgjedhur moderatorja Kristen Welker e “NBC News”. Presidenti, i cili ka mbetur në sondazhe, në një dizavantazh prej 5 deri në 7 përqind mbrojti rekordin e tij në pandeminë e koronavirusit, ndërsa kritikoi Biden për dështimin për të vepruar në një shumëllojshmëri të propozimeve demokratike ndërsa ishte nënkryetar, duke paralajmëruar që përparësitë demokratike do të pengonin ekonominë. "Ju do të keni një depresion të ngjashëm me të cilin nuk keni parë kurrë" nëse Biden zgjidhet, tha z. Trump. Ai gjithashtu solli raporte të kohëve të fundit në lidhje me marrëdhëniet e biznesit të huaj, djali i Biden, Hunter, ndërsa mbronte ndërmarrjet e tij të biznesit të huaj. Biden, nga ana e tij shpërtheu ndaj z. Trump për trajtimin e tij të pandemisë që ka vrarë më shumë se 220,000 amerikanë dhe tha se ai kurrë nuk ishte përfshirë në marrëveshjet e biznesit të djalit të tij, duke i quajtur akuzat e presidentit "malarkey". Ai shpesh kthehej për t'iu drejtuar drejtpërdrejt audiencës në gjatë debatit të natës së mbrëmshme, me ndryshime në mimiken e tij, dhe disa her u duken edhe pasojat e një sëmundje që ka kaluar, ai ndërsa harroi disa here fjalët ose i la përgjysëm . Debati simbas analistëve të këtyre debateve pati 25 gafa, nga këto zoti Trump bëri më shumë sesa rivali I tij Biden. "Kushdo që është përgjegjës për kaq shumë vdekje nuk duhet të mbetet si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës," tha Biden në një moment. "Unë do të kujdesem për këtë. Do ta përfundoj këtë. Do të sigurohem që të kemi një plan." Ndërkohë, zoti Trump nuk u pajtua me këtë argument , madje ai sulmoi zotin Biden, duke ndërhyrë e thënë “ Unë flas që nga Janari, për masat ndaj Koronavirusit nga “fushë-beteja”, ndërsa Biden tha ai flet nga “basement”. Megjithatë, duke pare analizat e komentetet pas debatit të mbrëmshëm thuhet se të dy kandidatët ishin të vetëdijshëm se debati paraqiti mundësinë e tyre të fundit për të paraqitur rastin e tyre para një auditori të madh kombëtar, me vetëm 12 ditë para ditës së zgjedhjeve. Në debatin e mbrëmshëm, kandidatët u përballën për çështje si pandemia, kujdesi shëndetësor, racizmi dhe ndryshimet klimatike. Momentet më kyçe nga debati : Debati filloi me shkëmbimet e argumenteve mbi COVID-19 Biden tha se çdo fuqi e huaj që ndërhyn në zgjedhje "do të paguajë një çmim" Kontroll i fakteve: Trump tha se ne po "rrumbullakosim kthesën" ndaj koronavirusit Biden dhe Trump kërkuan të diskutojnë për ndërhyrjet e huaja në zgjedhjet presidenciale, duke akuzuar të dy Kinën, Rusinë dhe Iranin. Zoti Trump fajësoi Pelosin për mungesë përparimi në faturën e ndihmës koronavirus, në SHBA. Biden tha se për çështjet e emigracionit nga Trump, ndarjet familjare shkelën "çdo nocion se kush jemi ne si komb" Zoti Trump tha se ai është "personi më pak racist në Shtëpin e Bardh që nga koha e Linkolnit" Trump dhe Biden që të dy e kundërshtojnë ndryshimin e klimës Kandidatët e mbyllen debatin me pytjen e Ditës së Përurimit për votuesit që nuk i mbështesnin ata Në pyetjen e fundit të debatit përfundimtar presidencial para Ditës së Zgjedhjeve, zoti Trump dhe Biden u kërkua që të transmetonin atë që do të thoshin në Ditën e Përurimit për votuesit që nuk mbështesnin kandidaturat e tyre. Zoti Trump e përqendroi argumenti e tij në ekonomi dhe mbrojti normat e ulëta të papunësisë në një shumëllojshmëri të demografive. "Ne duhet ta bëjmë vendin tonë plotësisht të suksesshëm, ashtu si ishte para se të nga godiste “murtaja” që vinte nga Kina," tha ai. Z. Trump pretendoi se përpara se pandemia e koronavirusit të shkatërronte ekonominë e SHBA, demokratët "donin të unifikoheshin". "Suksesi do të na sjellë së bashku," tha ai. "Ne jemi në rrugën e suksesit." Z. Trump paralajmëroi se nëse Biden zgjidhet, "ju do të keni një depresion, llojet e të cilave nuk i keni parë kurrë". Biden, ndërkohë, tha se ai do të jetë një president që përfaqëson të gjithë amerikanët, përfshirë ata që nuk hodhën votat e tyre për të, dhe tha se ai do të vendosë "shkencën mbi trillimin" dhe "shpresën mbi frikën". "Ne do të zgjedhim të ecim përpara sepse kemi mundësi të mëdha, mundësi të mëdha për t'i bërë gjërat më mirë," tha ai. "Ne mund ta rrisim këtë ekonomi, mund të merremi me racizmin sistemik dhe në të njëjtën kohë mund të sigurohemi që ekonomia jonë po drejtohet dhe lëvizet dhe motivohet nga energjia e pastër duke krijuar miliona vende të reja pune. Ky është fakti." Biden përsëriti se "karakteri i këtij vendi" është në votim. "Mirësjellja, nderi, respekti, trajtimi i njerëzve me dinjitet, duke u siguruar që të gjithë të kenë një shans të barabartë, dhe unë do të sigurohem që ta merrni këtë," tha ai. Debati përfundimtar presidencial përfundoi pak para orës 10:40 pasdite, duke e kaluar atë pak më shumë se 90 minuta. Mirëpo, çka është më e rëndësishme, për të cekur është se miliona amerikanë tashmë kanë vendosur në lidhje me zgjedhjet, me më shumë se 43 milion njerëz që kanë hedhur vote here me postë ose personalisht. Kjo është hera e pare në historinë këtyre zgjedhjeve, që një numër kaq i madh votuesish ka votuar me post, ndërkohë që në të kaluarën numëri i votuesve nuk i ka kalur asnjëherë 4 milion votues me postë. Shumë prej votuesve me post kanë thënë se gjatë pandemisë së pakontrolluar të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, ata donin të shmangnin kontaktin me votuesite tjerë në radhët e gjata të pritshme në qendrat e votimit në ditën e zgjedhjeve. Shumë votues demokratë që favorizojnë Biden thanë se dëshironin të ishin ndër tëparët që votuan për të larguar zotin Trump, duke e bërë atë presidentin e tretë në detyrë të Shteteve të Bashkuara në katër dekadat e fundit, që do të humbiste garënpër rizgjedhje për një mandat të dytë. Votuesit republikanë shpesh u kanë thënë anketuesve dhe gazetarëve se ata synojnëtë votojnë personalisht në ditën e zgjedhjeve, siç ka qenë traditë për dekada nëzgjedhjet kombëtare amerikane. Debati i së enjtes mund të jetë shansi i fundit më imirë për zotin Trump, që të ulë epërsinë e zotit Biden në sondazhet kombëtare. Demokrati Biden, në fund u “godit” nga zoti Trump, se ai “me gati një gjysmë shekulli në skenën politike amerikane si senator amerikan dhe nga këto 8 vjet si ish-nënpresident në administratën e ish-Presidentit Barack Obama, mban një përgjegjësi , për atë përse tani mendon t’i zgjidhë problemet? Mbas debatit të dytë dhe të fundit që patën të enjten mbrëma, Presidenti Donald Trump dhe rivali i tij Joe Biden fillojnë sot një seri aktivitetesh të njëpasnjëshme në 11 ditët e fundit të garës presidenciale. Presidenti Trump do të mbajë dy tubime në shtetin fushë-betejës të Floridës, ku sondazhet tregojnë se gara është e ngushtë. Zoti Biden do të flasë në shtetin e tij Delauer mbi planet që ai ka për nxjerrjen e vendit nga pandemia.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)