Skip to main content

U VRANË NGA TRADHËTIA/ Këta janë emrat e 40 ushtarëve të UÇK-së që ranë në pritë të ushtrisë dhe policisë serbe, bashkë me Mujë Krasniqin

 Me 14 dhjetor të vitit 1998 ushtarë të UÇK-së ranë në pritë të ushtrisë serbe. Deri më sot kjo tragjedi kombëtare ka mbetur e pandriquar, shkruan MekuliPress.

Më poshtë emrat e ushtarëve të UÇK-së, që vdiqën duke luftuar me forcat e ushtrisë dhe të policisë serbe në Gorozhup të Pashtrikut:

Mujë Krasniqi,

Rifat Mziu,

Ilir Asllani,

Afrim Musliu,

Agim Mziu,

Agron Mehmeti,

Ali Krasniqi,

Arben Hyseni,

Astrit Bytyçi,

Bashkim Krasniqi,

Bekim Bytyqi,

Beqir Gashi,

Besim Qarri,

Enver Olluri,

Fadil Rashiti,

Faton Gjylani,

Gani Elshani,

Gani Zogaj,

Hafir Bajrami,

Haki Prokshi,

Hazir Selimaj,

Hysen Bujupi,

Hysni Kajtazi,

Isa Morina,

Isa Olluri,

Kadri Ademaj,

Kadri Gashi,

Luljeta Shala,

Mentor Ibriqi,

Mevlan Hoxha,

Muhamet Dervishi,

Maliq Karaçica,

Naser Kelmendi,

Qamil Olluri,

Ramadan Elshani,

Selim Selimi,

Sylejman Elshani,

Qenë Qenaj,

Veli Ballazhi,

Xheladin Xheladini, dhe

Avni Kutllovci.

Lavdi të gjithë të rënëve që dhanë jetën për të mbrojtur identitetin, historinë, Flamurin Kuq e Zi dhe për çlirmin nga Serbia fashiste!

Turpi i mbuloftë gjithë ata që njollosen luftën e kombit shqiptar për çlirm nga okupatori serb!


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Genci Gora NË SHKOLLË TEK SHTRIGA Shkarko falas   Begzat Rrahmani VALËT E GURRËS Shkarko falas   Mehmet Bislimi Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch LIRIKAT E FJETURA Shkarko falas Renato Kalemi DYMBËDHJETË (tregime nga teatri  i absurdit) Shkarko falas   Begzat Rrahmani TROKU I KALIT TË ZI Shkarko falas   Arjan Th. Kallç0 ËNDRRAT THYEHN SHPEJT Shkarko falas   Nase Jani GRUAJA NË KAFAZ Shkarko falas   Rhonda Byrne FORCA Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch KRAKËLLIMAT E NATËS Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch DRURI I PIKËLLUAR Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch LOTI I GOTËS SË DEHUR Shkarko falas   Xhevat Hasani Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch NJË JETË NË SHËRBIM TË LIRISË - KUSHTUAR NASER HANIT Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluziv

Ese për Vitin e Ri

Viti i ri, festa ime e preferuar, eshte njera prej diteve me te festuara ne bote. Dita eshte e zbukuruar me kostume te bukura dhe me tradite. Secili popull e feston vitin e ri ne menyren e vet. Ne festojmë Vitin e Ri në 31 dhjetor. Kjo është festë e madhe. Ne blejmë rroba të reja dhe gjëra të reja. Ne e vendosim pemën e Vitit të Ri në një cep të shtëpisë sonë. Prindërit blejne dhurata për ne. Ne vendosim mbulesë tavoline dhe e vënë shumë gjëra të shijshme në të. Të tilla si tortë me fruta të ndryshme dhe përgatisim ushqime të ndryshme. Dhe njeri nga familja ime veshin kostumin e Babadimrit. Ne fikim dritën dhe bërtasim Gezuar Viti i Ri tri herë vetëm për argëtim. Ne këndojmë këngë, luajmë lojra, valle dhe kemi shumë kenaqesi. Në qoftë se bie borë bëjmë dordolec prej dëbore dhe në hundën e tij vëmë karrota ose luajmë me topa bore. Por zakonisht koha është e ngrohtë dhe nuk ka borë. Pastaj ne hedhim fishekzjarre jashtë dhe dëgjojmë tingujt me zë shume te lartë.Tingujt e krismave,

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Vërtetësinë e Mujit dhe Halilit në fshatin Marinë nuk e konteston askush. Gurët e këtyre kreshnikëve, që gjenden në këtë fshat, janë krenaria dhe njëkohësisht burimi i një frike të vjetër. Sipas banorëve, ata që janë munduar të ndryshojnë vendin apo formën e gurëve të Mujes dhe Halilit, sot nuk jetojnë më. Legjendat Muji dhe Halili, të cilët kanë jetuar vetëm në imagjinatën e shkrimtarëve, janë ringjallur në një fshat të Drenicës. Në telin e Lahutës, ata edhe më tutje shkulin lisa dhe peshojnë shkëmbinj. Muji dhe Halili kanë qenë dy malësorë që kanë pasur fuqi mbinatyrore. Ata, sipas legjendës, ishin shtatgjatë, muskulorë dhe me mustaqe të gjata. Madje, fshati Marinë i Drenicës ka një lidhje shumë të veçantë me këta dy malësorë. Këtë lidhje e bëjnë më të fortë dhe të prekshme tre gurë të mëdhenj, të cilët qëndrojnë afër shkollës së fshatit. Brez pas brezi në Marinë me rrethinë tregohen legjenda se si këta gurë janë peshuar nga duart e Mujës dhe Halilit. Ndërsa profesor