Skip to main content

Akademia e Shkencave, akademikët në takim për tre projektet në albanologji

 Në Akademinë e Shkencave u bë një takim pune i kryesisë së Akademisë së Shkencave dhe këshillit shkencor të QBAE (qendër e botimeve albanologjike dhe enciklopedike). Në rend të ditës ishte gjendja e përgatitjeve dhe rezultatet e arritura për tre projektet madhore në albanologji (Fjalori i madh i shqipes, Enciklopedia shqiptare dhe Histori e popullit shqiptar); relacione e raportim për përgatitjen e kuvendit ndërkombëtar të studimeve albanologjike (24-28 nëntor 2021-). Për tri projektet u raportua gjegjësisht nga prof. Valter Memisha, prof. Neritan Ceka e akad. Pëllumb Xhufi dhe akad. Ilirjan Malollari. ASH bën me dije se u vërejt se projektet po realizohen sipas kalendarit. “U kërkua kontraktimi i punonjësve ndihmës dhe sigurimi i logjistikës. Për të dyja kërkesat kryesia kërkoi propozime dhe relacione argumentues sa më shpejt, për të kaluar në miratim e veprim. Po kështu edhe për shpërblimin e së drejtës së autorit”, shprehet ASH. Për përgatitjet e kuvendit ndërkombëtar të studimeve albanologjike paraqiti raport me shkrim akad. Shaban Sinani, sekretar shkencor i akademisë. Mbi 100 janë albanologët e huaj që kanë konfirmuar pjesëmarrjen në kuvend. Afërsisht 50 është numri i studiuesve shqiptarë nga Kosova, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, qendrat kërkimore europiane e amerikane. Kryesia miratoi përbërjen e jurisë ndërkombëtare të çmimit të madh "Meyer-Pedersen-Jokli", e njohur si "trinia e albanologjisë", që do të jepet për herë parë sivjet gjatë ditëve të kuvendit. U miratuan gjithashtu programet e veprimtarive për përvjetorët jubilarë kushtuar figurave të mëdha të kulturës kombëtare, si Fishta, Migjeni, Starova e Agolli. Gjatë shtatorit do të organizohet dhe një konferencë për ruajtjen dhe kultivimin e fidanëve autoktonë në agrokulturë. Ky takim vjen në vijim dhe të atyre që janë zhvilluar më parë në ASH për tre projektet madhore në albanologji.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Genci Gora NË SHKOLLË TEK SHTRIGA Shkarko falas   Begzat Rrahmani VALËT E GURRËS Shkarko falas   Mehmet Bislimi Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch LIRIKAT E FJETURA Shkarko falas Renato Kalemi DYMBËDHJETË (tregime nga teatri  i absurdit) Shkarko falas   Begzat Rrahmani TROKU I KALIT TË ZI Shkarko falas   Arjan Th. Kallç0 ËNDRRAT THYEHN SHPEJT Shkarko falas   Nase Jani GRUAJA NË KAFAZ Shkarko falas   Rhonda Byrne FORCA Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch KRAKËLLIMAT E NATËS Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch DRURI I PIKËLLUAR Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch LOTI I GOTËS SË DEHUR Shkarko falas   Xhevat Hasani Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch NJË JETË NË SHËRBIM TË LIRISË - KUSHTUAR NASER HANIT Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluziv

Ese për Vitin e Ri

Viti i ri, festa ime e preferuar, eshte njera prej diteve me te festuara ne bote. Dita eshte e zbukuruar me kostume te bukura dhe me tradite. Secili popull e feston vitin e ri ne menyren e vet. Ne festojmë Vitin e Ri në 31 dhjetor. Kjo është festë e madhe. Ne blejmë rroba të reja dhe gjëra të reja. Ne e vendosim pemën e Vitit të Ri në një cep të shtëpisë sonë. Prindërit blejne dhurata për ne. Ne vendosim mbulesë tavoline dhe e vënë shumë gjëra të shijshme në të. Të tilla si tortë me fruta të ndryshme dhe përgatisim ushqime të ndryshme. Dhe njeri nga familja ime veshin kostumin e Babadimrit. Ne fikim dritën dhe bërtasim Gezuar Viti i Ri tri herë vetëm për argëtim. Ne këndojmë këngë, luajmë lojra, valle dhe kemi shumë kenaqesi. Në qoftë se bie borë bëjmë dordolec prej dëbore dhe në hundën e tij vëmë karrota ose luajmë me topa bore. Por zakonisht koha është e ngrohtë dhe nuk ka borë. Pastaj ne hedhim fishekzjarre jashtë dhe dëgjojmë tingujt me zë shume te lartë.Tingujt e krismave,

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Vërtetësinë e Mujit dhe Halilit në fshatin Marinë nuk e konteston askush. Gurët e këtyre kreshnikëve, që gjenden në këtë fshat, janë krenaria dhe njëkohësisht burimi i një frike të vjetër. Sipas banorëve, ata që janë munduar të ndryshojnë vendin apo formën e gurëve të Mujes dhe Halilit, sot nuk jetojnë më. Legjendat Muji dhe Halili, të cilët kanë jetuar vetëm në imagjinatën e shkrimtarëve, janë ringjallur në një fshat të Drenicës. Në telin e Lahutës, ata edhe më tutje shkulin lisa dhe peshojnë shkëmbinj. Muji dhe Halili kanë qenë dy malësorë që kanë pasur fuqi mbinatyrore. Ata, sipas legjendës, ishin shtatgjatë, muskulorë dhe me mustaqe të gjata. Madje, fshati Marinë i Drenicës ka një lidhje shumë të veçantë me këta dy malësorë. Këtë lidhje e bëjnë më të fortë dhe të prekshme tre gurë të mëdhenj, të cilët qëndrojnë afër shkollës së fshatit. Brez pas brezi në Marinë me rrethinë tregohen legjenda se si këta gurë janë peshuar nga duart e Mujës dhe Halilit. Ndërsa profesor