“Nje zemer erdhi ne jete, se bujarine e kemi me flete…!”


Djaloshi nga Kosova Leonard Bardheci, i nenshtrohet nje operacioni ne zemer ne Detroit. Shpaloset bujaria e shqiptarit ne mergim. 100 mije dollare mbidhen per 10 dite!

ZEF PERGEGA


Nje dite te diel ne koridorin e kishes se Shen Palit ne Detroit ka shume malesore e me pak nga trevat veriore shqiptare e kosovare. Njerezit takohen , shkembejne mesazhe miresie… Dikush merr nje lajm te mire e lajmi perhapet si vala e detit . Nje tjeter e shikon me zarfe ne dore. Eshte stine dasmash e miqt ftohen ne shenjterimin e unazes bashkeshortore te ciftit te ri…Dikush ka nje ide per bashkepunim ne projekte qe here pelqehet e here hidhet poshte. Paranoja na ka zene driten e vetullat na jane trashur. Dikush ka nje merak dhe nje shqetesim njerezor. E ai ne menyren me engjellore, sidomos kur u drejtohet malesoreve ndjenja e bardhe hap krahet si fletet e trendafilit te mbjella ne vazot e shpirtit te tyre ne arteriet qe perbejne rodin e shqiptarit.
Dal nga kisha bashke me familjen. Takohemi me njerez dhe buzeqeshja e embel fiksohet tek malesoret. Edhte shprehje e virtytit te krahines. Tani shume prej tyre vijne ne kishe me familje e me femije. Keta te fundit po rriten te mbulojne boshllekun tone... Nikoll Pepa ndjehet i trazuar.
“-Kam nje shqetesim te madh sot!- thote ai
“Keni ndonje problem me shendetin?”- e pyes
“-Sa per shendetin ma mire te ma marri Zoti zemren time se sa zemren e nje 17 vjecari nga Kosova. Eshte djale i vetem, burre i forte, Leonard Bardheci ka nevoje te ngutshme per nderhyrje kirurgjikale por kushton shume e me duhet te takohem me Dom Franin!”
Aty afer jane disa kosovare , pjestare te familjes Bardheci. Pas pak vjen edhe i ati Mirashi, nje nga rapsodet me me ze ne Kosove. Aty prane eshte dhe kengetari virtuoz i komunitetit Zef Duhani. Njerezit e artit jane njerezit e zemrave te zerit kombetar, prandaj ai kerkon qe te jemi bashke.
Per te pritur Dom Franin futemi ne sallen “Gjegj Kastrioti” Nje tavoline e madhe, si ne nje log burrash, nje grup veprimtaresh e patriotesh malesore. Mes tyre Luigj Gjokaj. Ngrihet Nikolla dhe thote: “Kjo pune nuk behet pa malesore. Ata dine te nderojne shqiptarisht!”
Vjen edhe frati dhe biseda ndizet ne zjarrin e bujarise malesore, qe nuk shuhet kurre. Ende Leonardi nuk ka marre vizen. Luigj Gjokaj thote se kjo do te behet e mundur me njeriun tone Dr. Mark Dukaj. Si Dr. Mark Dukaj dhe Dr. Zef Lucaj kane dhene kontributin e tyre professonal per femije e njerez qe kane patur nevoje per sherbim shendetsor.
Duke patur per te dy nje ndjenje te thelle respekti thashe me vete: “Zoti e paste porjektimin e drites se bekimit mbi familjet e tyre!”
Frati nga Lteri ka dhene kushtrimin per kete ngjarje qe preku telat e shpirtit te cdo shqiptari e besimitari… Te moshuar me shkop ne dore e rruzare luten per kete te ri nga Kosova. Rreshti eshte i gjate…te kujton momentin e kungimit, por sot eshte momenti per ta demostruar gjithe pathosin shpirteror. Para asaj krozhe te vogel shpalosin nje zemer te madhe. Nuk ishin me nje dollar, pese apo dhjete, por me shume 5o, 100… dhe shpejt ngrihet nje komision, per punen e te cilit dihet tashme.
Perseri jam ne koridorin e kishes nje dite te diel. Tani cdo gje eshte gati, viza, udhetimi dhe pritet operacioni. Luigj Gjokaj qendron ne kembe para deres ne kishes. Ne fakt doja ta perjetoja kete bujari te lisit malesor. Dhjetra vete e rrethojne si kosherja bleten. Te tjeret antare te komisionit veprojne ne drejtime te ndryshme. Disa plotesojne cekun me 500, 1000 mije dollare. Po si i kane emrat? Po ku ka rendesi emri, me i rendesishme eshte humanizmi. Gergj Juncaj firmos cekun prej 5 mije dollare, Pashk Daka 2500, Zef Nik Prelaj nje mije e shume te tejre nga 500 dollare.
Ne sallen e kishes ngrihet Ndue Ftoni dhe pyet se perse po behet ky aksion. Me njehere nuk heziton dhe dorezon nje cek prej 500 dollare dhe nese eshte nevoja me teper. Edhe Rush Dragu ploteson nje cek… Luigj Sterbyci dhuron aty per aty 500 dollare. Ne fakt nuk kam dale te numeroj dhuruesit e ketij aksioni, por keto i pash me syte e mi….dhe krozha e vogel zuri 70 mije dollare…
Familja Thaci fort bukur ne keto pune udhetuan per ne New-York dhe nga kisha “Zonja e Shkodres” sollen ne Detroit 30 mije dollare. Sepse edhe atje ka humaniste te medhenj e shpirt bukur si vete frati i tyre dom Pjeter Popaj. Duke dale nga dera e kishes afrohet Mark Camaj e i drejtohet Luigjit: “I dhashe nje mije dollare dhe po te nevojiten me shume deren e keni te hapur.”
Gjithe kete bote te madhe emocionale e perjetova ne menyre te rastesishme. Ndoshta ka shume shembuj, por sic me thote nje malesor se ne i kemi dhene nga shpirti dhe nuk duam qe te behet e madhe se pastaj humbet edhe vlera. Per 10 dite u mblodhen rreth 97 mije dollar, nga te cilat 80 mije u shpenzuan per operacionin e zemres se Leonardit dhe pjesa tjeter do te perdoret per nje nderhyrje kirurgjikale ne syte e tij. Te gjithe urojne mjeket qe pas nente ore e gjysem, operacioni doli me sukses. Shprehet nje ndjenje e bukur e bashkimit te shqiptareve . Gjok Gojani e Pjeter Marku nga Kosova celen restaurantet e tyre per pritjen e njerezve qe vinin e benin vizita ne Spitalin e femijeve ne Detroit ku u be nderhyrja kirurgjikale…Spitali kishte kerkuar 178 mije dollare, por me nderhyrjen e kishes se Shen Palit shuma u ul ne 97 mije dollare.
Salla e kishes ishte mbushur plot. Leonard Bardheci me te atin, Nikoll Pepajn dhe disa te aferm qe nuk ua di emrat ishin ulur ne radhen e dyte. Dom Frani njofton komunitetin qe djaloshin e sheruar e kemi ne mesin tone dhe bujaria e juaj qofte e bekuar. Leonardi me trup te gjate del para Lterit e pershendet te gjithe me dore dhe me urimin e zemrse se tij te sheruar. Dikujt i rrjedhin lot. Eshte nje dhimbje, por me shume lot sherimi…

…Nje mbremje mirenjohje per te gjithe ata qe dhane e per ata qe u luten, organizohet nje datrke ne lokalin e Nikoll Qafes nga Mirdita, por i lindur ne Kosove. Kjo darke, ku moren pjese rreth 70 vete, perkoi me ditelidjen e Leonardit qe ne Amerike mbushi 17 pranvera. Salla e vogel ka nje gezim te madh. Ka shume nga Kosova, por edhe nga Malesia e Shqiperia, qe secili ne menyren e vet deshiron ta uroje kete dite te lumtur te jetes se Leonardit. Ditelindjet jane te embela, por per Leonardin sot eshte e paimagjinueshme se ai po e feston si ne nje familje te madhe, madje shume te madhe shqiptare ne boten e lire, ku mori lirine e plote zemra e tij. Te gjithe kujtojne episodet e ankthit dhe te bujarise qe aq bukur i thur i zoti i shtepise Mirashi:
“Djali im eshte shendosh si te gjithe femijet e botes. E kjo me erdhi si me magji nga bota e madhe e shpirtit te malesoreve, kosovareve dhe shqiptareve pa dallim. Nje falenderim familjar nga zemra vjen sot per te gjithe ju qe me nderuat. Dua te falendroj meshtaret Dom Franin e Dom Nduen, mjekun shqiptar Mark Dukaj, specialistet e siptalit te Detroitit. Paci jete te gjate, ua shperblefshim ne te mira qe femijes tim i dhate dicka nga zemra juaj. Per ne eshte nje jete e re!”
Me disa kenge fort te bukura dhe emicionuese i kendoj kengetari Zef Duhani. Pjeter Thaci eshte ne kembe. Gjergj Daka ngrihet e kercen vallen e gezimit te jetes se re. Artistja Leze Cena interpretoi pjese gazmore nga repertori i saj. Ajo me fjale te bekuara i uroi Leonardit ditelindjen…
Ne emer te komisionit peshendet aktivisti i njohur Luigj Gjokaj, i cili nder te tjera tha:
“Kur u dha kushtrimi per kete rast komuniteti shqiptar u ngrit ne kembe. Me ndihmen e te madhit Zot, mjekeve dhe te gjithe atyre qe dhane, por edhe atyre qe u luten, sot e kemi Leonardin e sheruar. Edhe 100 pranvera i gezofte se ai e ka marre nga pranvera e Amerikes zemren e re. Disa veprimtare te shendosh u perloten e ndjene dhimbje kur Dom Frani e lajmeroi kete rast urgjent. Humanizmi yne i ka rrenjet e thella dhe permasen e vitalitetit te tij e shikon gjithkush. Kishat i japin bujarise tone nje vlere positive. Me kujtohet Gjergj Juncaj, malesor ,pronar fabrike ketu ne Detroit ku punojne 100 punetore shqiptare, nuk pyeti se si e ka emrin djali qe kerkonte ndihme dhe se nga vinte, por menjehere dhuroi 5 mije dollare... Vellezerit Thaci udhetuan ne New-York dhe nuk u kthyen duar bosh. Vellezerit Gojani priten e percollen njerezit ne restorantet e tyre per me shume se 40 vete. Jane shume ata qe kontribuan e nuk mund t’ua permendim emrat, por zoti ua shperblefte ne familjet e tyre dhe ju plotesofshin enderrat…!”
Me sy te perlotur e mori fjalen Nikoll Pepaj, i cili tha: “Leonardi eshte kthyer ne mesin tone. Komuniteti veproi si nje familje dhe e gjithe ndera e tyre iu kthefte ne gezime. Ky bashkim tregon se sa vlera kemi ne shqiptaret, qe i sfidojne disa gjera te vogla per ti dhene me force kuptimit atdhetar te jetes ne emigracion. Kam pare ne keto dite nje nga mrekullite e botes se shqiptarit qe reflekton bukur e sidomos ne shpirtin e malesorit. Ky rast le te na sherbeje per bashkimin e zemrave!”
Me pas njererit afron tek torta e ditelindjes se 17-vjecarit. Aleluja qofte jeta e tij! E Zef Duhani ia nis perseri kenges si vete jeta e Leonardit e mbushur tani me vargje enderrash.
Me kete rast falendero familjen per ftesen per te mare pjese ne kete darke gezimi qe e shtroi aktivisti Pjeter Thaci, dhe po shkruaj ato pershtypje te castit me shprese se do te plotesohen ne shkrime te tjera.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)