KRIMINELËT SERBË STREHOHEN NË SHBANë qendrën memoriale të Potoçait të Srebrenicës u varrosën 175 boshnjakë myslimanë, në 19-vjetorin e një prej masakrave më të mëdha pas luftës së Dytë Boterëore.
Ndërsa, boshnjakët kujtojnë me dhimbje këtë tragjedi njerëzore, nga ana tjetër shumë serbë kriminelë të këtyre akteve barbare jetojnë sot në liri, raporton BIRN.
Shumë ushtarë që dikur qenë pjesë e Armatës Serbe të Bosnjës kërkuan vendstrehium në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e kanë siguruar atë.
Ish-luftëtarët e përfshirë në krime lufte jetojnë sot të lirë në shtete të ndryshme të SHBA-ve, si në Illinois, Oregon, Arizona, Nevada, Colorado, Utah, North Carolina, Ëisconsin, Massachusetts etj.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)