Gjenerali serb Ljubisa Dikovic është vizitor i shpeshtë në Kosovë dhe se ka kryer krime lufte në Kosovë


Gjenerali serb Ljubisa Dikovic, për të cilin Fondi Humanitar Ndërkombëtare ka thënë se ka dëshmi se , është vizitor i shpeshtë në Kosovë dhe se ka kryer krime lufte në Kosovëë. Në një njoftim të muajit gusht, kur Dikovic në Selinë e KFOR’it në Dragodan kishte takuar Komandatin e KFOR’it, bëhet e ditur se brenda një periudhe disa mujore kishte takuar pesë herë Komandatin e KFOR’it.

Komandanti i KFOR-it priti në Prishtinë shefin e Ushtrisë serbe


Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Salvatore Farina ka pritur sot në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, gjeneralin Ljubisa Dikovic.

Ky takim, i cili është i dyti me radhë ndërmjet dy gjeneralëve, është pjesë e agjendës së bisedimeve të nivelit të lartë që zhvillohen në përputhje me Marrëveshjen Tekniko- Ushtarake (MTU), që ndryshe njihet si Traktati i Kumanovës, thuhet në njoftimin e KFOR-it.
Ky është takimi i katërt i nivelit të lartë që Komandanti i KFOR-it zhvilloi brenda pesë muajve të fundit, në Beograd, Tiranë, Shkup dhe Podgoricë.
Komandanti i KFOR-it takohet rregullisht me shefat e mbrojtjes të vendeve të ndryshme që janë në kufij me Zonën e Përgjegjësisë së KFOR-it, kryesisht me Shqipërinë, ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, Malin e Zi dhe Serbinë.

Gjeneralmajor Salvatore Farina dhe gjenerali Dikovic biseduan për situatën në Ballkan, me theks të veçantë për veriun e Kosovës dhe për rëndësinë e bashkëpunimit në mënyrë që të përmirësohet situata e sigurisë në rajon.


Komandanti i FOR-it ka nënvizuar përmirësimin e situatës së sigurisë si rezultat i marrëveshjes së 15 prillit ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe konfirmoi përpjekjen e vazhdueshme të misionit të NATO-s për të kontribuar në ambient të qetë dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes, duke krijuar kështu kushtet e nevojshme për të ndihmua dhe mbështetur përparimin.
Në këtë kontekst,gjenerali Farina theksoi rëndësinë e mbajtjes dhe të zhvillimit të bashkërendimit të vazhdueshëm ndërmjet KFOR-it dhe Forcave të Armatosura të Serbisë, si patrullimi përgjatë vijës administrative kufitare dhe zonës së sigurisë.
Pas takimit, Komandanti i KFOR-it, Salvatore Farina dhe gjenerali serb Ljubisa Dikovic vizituan Manastirin e Deçanit, objekti i fundit që ruhet nga trupat e KFOR-it, thuhet nw kumtesën e KFOR-it. Shefi i ushtrisë serbe Ljubisa Dikovic që po akuzohet për krime lufte, vizitor i shpeshtë në Kosovë


Disa prej takimeve kanë ndodhur në Prishtinë. Zakonisht vizita të tilla ndodhin në kushte të rrepta sigurie ndërsa komandantët serb udhëtojnë drejt Kosovës me helikopterë.
Një takim ndërmjet KFOR’it dhe Ushtrisë Serbe ka ndodhur në Nish gjatë muajit dhjetor të vitit të kaluar. Zakonisht thuhet se takimet realizohen në pajtim me Marrëveshjen e Kumanovës.
Përveç Dikovic, në Kosovë kanë qëndruar edhe shefa tjerë të shtatmadhorisë serbe.

Gjatë ditës së djeshme, në Beograd, në një konferencë për media FDH ka bërë të ditur se se posedojnë dëshmi se ushtaraku kryesor serb ka qenë i përfshirë në krime gjatë luftës së Kosovës, në fshatin Rezallë dhe Çikatovë, si dhe për fshehjen e trupave të viktimave në një varr masiv në Rashkë.

Presidenti i Serbosë Tomislav Nikolic ka ftuar për takimin gjeneralin serb duke thënë se kjo përbën një sulm ndaj ushtrisë serbe dhe se Dikovic është një oficer i ndershëm. Ndërsa ish -Presidenti i Serbisë Boris Tadic ka thënë pohimet e FDH duhen hetuar.Nga pala kosovare ka reaguar ashpër Kryeministri  i Republikës Isa Mustafa.
"Ky është edhe një shembull i mirë i betejës së guximshme që serbët brenda këtij Fondi po e zhvillon për të zbardhur krimet në Kosovë. Por, kjo flet se njerëzit që kryen krime makabre në Kosovë ende mund të jenë në vendet më të rëndësishme në pushtetin serb" ka shkruar Mustafa në Facebook.

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Salvatore Farina ka pritur sot në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, gjeneralin Ljubisa Dikovic.
Ky takim, i cili është i dyti me radhë ndërmjet dy gjeneralëve, është pjesë e agjendës së bisedimeve të nivelit të lartë që zhvillohen në përputhje me Marrëveshjen Tekniko- Ushtarake (MTU), që ndryshe njihet si Traktati i Kumanovës, thuhet në njoftimin e KFOR-it.
Ky është takimi i katërt i nivelit të lartë që Komandanti i KFOR-it zhvilloi brenda pesë muajve të fundit, në Beograd, Tiranë, Shkup dhe Podgoricë.
Komandanti i KFOR-it takohet rregullisht me shefat e mbrojtjes të vendeve të ndryshme që janë në kufij me Zonën e Përgjegjësisë së KFOR-it, kryesisht me Shqipërinë, ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, Malin e Zi dhe Serbinë.Gjeneralmajor Salvatore Farina dhe gjenerali Dikovic biseduan për situatën në Ballkan, me theks të veçantë për veriun e Kosovës dhe për rëndësinë e bashkëpunimit në mënyrë që të përmirësohet situata e sigurisë në rajon.

Komandanti i FOR-it ka nënvizuar përmirësimin e situatës së sigurisë si rezultat i marrëveshjes së 15 prillit ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe konfirmoi përpjekjen e vazhdueshme të misionit të NATO-s për të kontribuar në ambient të qetë dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes, duke krijuar kështu kushtet e nevojshme për të ndihmua dhe mbështetur përparimin, njofton KFOR përmes një kumtese.
Në këtë kontekst,gjenerali Farina theksoi rëndësinë e mbajtjes dhe të zhvillimit të bashkërendimit të vazhdueshëm ndërmjet KFOR-it dhe Forcave të Armatosura të Serbisë, si patrullimi përgjatë vijës administrative kufitare dhe zonës së sigurisë.


Pas takimit, Komandanti i KFOR-it, Salvatore Farina dhe gjenerali serb Ljubisa Dikovic vizituan Manastirin e Deçanit, objekti i fundit që ruhet nga trupat e KFOR-it.
Dikoviq është përgjegjës për krimet në Rezallë dhe në Çikatovë të Vjetër si dhe për fshehjen e trupave në varrezën masive në Rudnicë, kanë thënë dje përfaqësues të FDH –së.

Presidneti i Serbisë, Tomislav Nikoliq konsideron se sulmet kundër shefit të Shtabit të Shtatmadhorisë së Ushtrisë së Serbisë janë përpjekje për të përulur atë që Serbia e ka bërë mirë gjatë dy vjetëve të fundit.

Nikoliq me gjeneralin Lubisha Dikoviq është takuar pasi Fondi i të Drejtës Humanitare që udhëhiqet nga Natasha Kandiq e kishte akuzuar për krime lufte në Kosovë, raporton B92.
Dikoviq është përgjegjës për krimet në Rezallë dhe në Çikatovë të Vjetër si dhe për fshehjen e trupave në varrezën masive në Rudnicë, kanë thënë dje përfaqësues të FDH-së.
Sipas B92, Nikoliq ka theksuar se Dikoviq është oficer i ndershëm dhe se sulmet e djeshme kundër tij janë përpjekje për ta diskredituar e destabilizuar ushtrinë.
Ngjashëm për Dikoviqin kanë folur edhe kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq dhe ministri serb i Mbrojtjes, Bratislav Gashiq.
(Floripress)


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)