Sot në ora 12 :00 ,protestë në Prishtinë

Partitë opozitare në Kosovë kanë thirrur për sot protestë për, siç kanë thënë, shkarkimin e ministrit për Komunitete dhe Kthim, Aleksandar Jabllanoviq, dhe për shpalljen e Trepçës ndërmarrje të veçantë publike.
Edhe sot protestë në Prishtinë

Protesta do të nisë në orën 12:00 në Prishtinë. Ajo vjen pasi kryeministri Isa Mustafa ka refuzuar ultimatumin e opozitës për të përmbushur kërkesat në fjalë.

Për të njëjtat qëllime është protestuar edhe të shtunën.

Ministri Jabllanoviq i ka quajtuar “egërsira” nënat protestuese në Gjakovë, edhe pse, ditë më parë, ka kërkuar falje për komentet e tij.

VV GATI PËR PROTESTË

Aktivistë të kësaj lëvizje, kanë nisur edhe përgatitjet për të marrë pjesë në protestën e sotme. Thirje për protestë kanë bërë edhe kreu i AAK-së, Haradinaj dhe ai i NISMA-s, Fatmir Limaj.Lëvizja Vetëvendosje edhe njëherë do të kundërshtojë sot deklaratat e ministrit për Komunitete dhe Kthim, Aleksandër Jabllanoviq dhe do kërkojë që ndërmarrja ‘Trepça’ të kthehet në pronësi të shtetit.

Aktivistë të kësaj lëvizje, kanë nisur edhe përgatitjet për të marrë pjesë në protestën e sotme. Në këtë fotografi, shihet se si në zyrat e Lëvizjes Vetëvendosje, gjatë ditës së djeshme janë punuar flamujt dhe pankartat me të cilat edhe do të protestojnë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)