Haxhi Shala: Një serb si zëvendësdrejtor i AKI-së, i dëmshëm për Kosovën

Kryetari i Komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës (AKI), Haxhi Shala, ka thënë se komisioni që e drejton nuk është informuar ende për dorëheqjen e shefit të kësaj agjencie Bashkim Smakaj, gjë që ka ndodhur dy javë më parë.
Në mbledhjen e mbajtur të premten, Komisioni parlamentar për mbikëqyrjen e AKI-së ka ftuar zëvendës/drejtorin e kësaj agjencia për të raportuar javën që vjen rreth zhvillimeve të fundit që kanë të bëjnë me dorëheqjen e Smakajt dhe me migrimin ilegal të kosovarëve.
Shala po ashtu ka thënë se nuk është në dijeni rreth përfoljeve në media që kanë të bëjnë me kushtëzimin që ministri për Kthim dhe Komunitete, Aleksandar Jabllanoviq do të mund të largohet vetëm nëse pranohet propozimi i Serbisë për emërimin e zëvendës/drejtorit të AKI-së nga nacionaliteti serb.


Ai ka thënë se nuk është kundër që në një të ardhme zëvendës/shef i AKI-së të jetë një serb i Kosovës, por është kundër që ajo të ndodhë në këtë kohë, dhe është kundër ndërhyrjes së Serbisë në punët e brendshme të Kosovës në cilëndo kohë.


“Nuk e di që ka marrëveshje të subjekteve politike që zëvendësdrejtori i AKI-së të jetë i minoritetit serb, por nëse ka, besoj që është një marrëveshje shumë e gabueshme në këtë kohë”, ka thënë Shala.


Edhe anëtari i këtij komisioni, Rrustem Berisha, ka thënë se nuk ka ndonjë informatë zyrtare që do të ketë ndryshime në strukturën e AKI-së.
“Ne kemi ftuar zëvendësdrejtorin e AKI-së për në takim të premten e ardhshme dhe sigurisht se njëra prej këtyre çështje që do të diskutohet do të jetë edhe kjo. Nuk mendoj se zëvendës/drejtor i AKI-së mund të jetë një serb, mund të jetë diku tjetër, por jo aty”, ka thënë Berisha.Shala: Një serb si zëvendësdrejtor i AKI-së, i dëmshëm për Kosovën

Haxhi Shala

Zgjedhja e zëvendësesdrejtorit të AKI-së nga radhët e Listës serbe është e dëmshme për Kosovën. Kështu ka vlerësuar kryetari i Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjesionit Kosovar për Inteligjencë Haxhi Shala pas mbledhjes së rregullt të këtij komisioni.

“Unë këtë marrëveshje të subjekteve politike nuk e kamë parë, por nëse kanë marrëveshje që zëvendësdrejtori i AKI-së të jetë nga minoriteti serb besoj që është një marrëveshje e gabuar për këtë kohë. Në të ardhmen e shkurtër është mirë që të jetë por në këtë kohë në të cilën sot po dominon Lista serbe me politikën tonë dhe të Beogradit besoj që është shumë e dëmshme”, tha Shala.
Sipas tij, Lista serbe është e dirigjuar nga Beogradi dhe për këtë arsye është e dëmshme.

“Ne nuk i druhemi por po shihet që Lista serbe është dirigjuar nga Beogradi dhe në këtë gjendje që jemi me bisedime ku do të diskutohen shumë çështje që janë hapur në bisedimet në Bruksel më 19 prill të vitit 2013 besoj që është e dëmshme”, u shpreh ato.
Gjatë mbledhjes së sotme të Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjesionit Kosovar për Inteligjencë, nënkryetari i Komisionit Rrustem Berisha, paraqiti problemin e migrimit ilegal si dhe dorëheqjen e drejtorit të AKI-së Bashkim Smakaj.

Lidhur me këtë, vendos që të premten të ftohet në mbledhje zëvendës drejtori i AKi-së për të dhënë llogari lidhur me dorëheqjen e drejtorit Bashkim Smakaj si dhe për atë që po përmendet këtyre ditëve se Smakaj pas dorëheqjes ka marr me veti një pjesë të dosjeve të AKI-së.
Po ashtu zëvendës drejtori i AKI-së i ftuar nga Komisioni do të tregoj edhe për mënyrën se si mijëra qytetarë për çdo ditë po e lëshojnë Kosovën.

LEXONI:

http://floripress.blogspot.com/2012/11/agjentet-sekret-te-agjencise-kosovare.htmlComments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)