NE MES NESH JETON DETI I DETIT…
CIKEL POETIK NGA  ZEF PERGEGABRESHER SERB ME DHEMBE TE THYERA


Me formule te pagezimit
Engjelli Pal ne Lter te katedrales tha:
Gjaknjoma eshte Kosova
Grykat e hutave ndezen zjarre ne vetul te henes
Ne nenqiellin e kupes se vet
Togje-togje cerdhe shpendesh
Ne tel violine i shkrine cicerimat
E plisat u mbushen me gezhonja
Senati i yjeve degedardhen e pare e stolisi
Me kordele ylberesh kolor me ngjyra
Rreth trungut te saj kalbet
Bresheri serb me dhembe te thyera!MENDJA E NJERIUT


Sa nje kokerr gruri
Per t’ia shkul urrejtjen
E mbush me dashuri
Djerse e lot, sa ujet e nje lumi

SA TINZAR

Prej molles se Andamit e Eves
Njeriu erdhi ne jete nga deti
Kur dielli ia celi syte
Shikimin e ktheu nga bregu
Me dallge dheun e vet mundohet ta shtyje
Sa tinzar me zbaticen
Nen lekure te tatuazhit gerryen!


PARA KOHE


Para kohe njerezit
Vdesin duke jetuar gjate
Lulekrimbash varret
Kur mendojne vec per parate!

QORTIMET PRINDERORE

Fjala e hojeve prinderore
Aty ne plage ku dhemb
Ne qerpikte e femijeve
Mengjeseve lind nje gjemb!

PERSERITJA E KOHES

Koha e gjethes ne Olimp
Shpines i shtronte bar
Fytyrat i mbulonte me rete e vrejtura
Enderrat e paenderruara
Thurnin naten me kllapine e gjumit
Pa aguar dita
Zerat e mbytyra
Te epshuara e c’burrnonin gurin…

Tatute me doren e dites se sotme
Zbardhin dhembe peshkaqenesh
Neoni nxjerr mazut nga gropa e syve
Loti i yjeve pikon mbi balle
Surreten dykembesh
Rranin bashke te flene ne nje stalle!

Ne rezet e traut gjunjethyer
Lodhshem po mbahet kjo dere
Koha e re po i heq vetullat
Me piskatoren e gjethes se verdhe!

BURRAT E KULLES

Kur lehjet e forta vini nga jashte
Ne forxhen e terbimit
I konin uje nofullave te kafshimit
Beslidhjen e granitit
Ne dysh ta shqyenin

Burrat e kulles dridhnin mustakun
Ne mur pikturonte copa dashurie
Regetima e prushit te zjarrit
Trokitnin gotat e rakise me mikun
E ndrronin kutine e duhanit
A ndjeve , loke?!
Ze me kollitje u leshonin grave
Hidhni nje kocke atyre zagareve!

NE MIRDITE

Ne trung te nje peme
Neteqindvjecare emerbukura Uldi
Mali i Shenjte stinet
I vesh me xhurdi
Plisin e bardhe e zhgunin e benediktit
Bibla i vallon me sy

Vetem qesh… perballe stuhise
E kryet e mban mbi rete
Vec ne Mirdite
Shqipet i ngrehin cerdhet me rrufete

Toke e bekuar dimer-vere
Fara e grurit ne korpin e njebesimit
Pluguar me eshtrat e alfabetit engjellor
Me kryqin e dy Faneve
Hedhur ishullit mirditor

SURPRIZA E BINJAKEVE

Mbi flete xixellonjash zbriti Delta
Bora e priti me qylymin e barshe ne Detroit
Mario e Lorenco me foto vendlindjen ne duar
“Babi, ja Lezha jone e malli yt!”

Legjendave nen jestek te kumbimit
Mahnitja e koloneve ngriti velat
Ne bashin e lundrimit
Pashe toke… Gjirin e Shengjinit

E preka me dore se mos takoj
Rinine ne anijen e mbytur
Gjurmet e mia te fshira
Batica i kishte mbushur me jod
Nga Gryka e Bumes deri ne Rodon

Fryme mora ne Kodren e Nuseve
Agimi me rreze shkruante elegjine
Me tej ne Pyllin e Zanave
Me homeline e Malit te Rencit
U rashe fort kembanave

Zhytjeve me dehje pranverore
Fytyre zhubrosur ne pasqyre te vales
Me polumbarin e lumit plak
Mu be vetja si zog i zene ne cark

Mollezat e gishterinjeve
Si gusha mjelme ne acar
U ankoruan ne Liqenin Knalla
Aty ku lashe varken
E mbushur me enderralla
Vallja e terbimit te ujqerve
Trasten e fares shqyente
Truallin ma kishin shit
Tek zoti i pazotshem
Emrin ne shqim te kulles
Me te shtena shkalazit

Oh, per ato thesare!
Sa qese florinj kushton
Ta keme prone edhe nje here
Dheun e Atit te te pareve!

BESOVA

Karakterin dhe profesionin
Ia besova venave te dheut
Dhe rruazave te kuqe e rruazave te bardha
Pena dhe fjala ecen
Si plugu si fara…
Kurre nuk i mbeshteta
Mbi supe te konjuktures
Qe te mos treten bre
Si urina e pules…!

HERONJTE

Vdesin per Dheun e Atit
Gjaku i paster per liri
Politikanet…
Sakrificat sublime dhe famen
Ne kupe ua pijne per lavdi!

ME ZANAT E BREGUT DETI I DETIT

Kur ecja diteqiriu e poetit
I binte canges se zgjimit
Refrenet si pjergulla mushti
Tog mblidheshin
Dita ne fytyren e tanes qeshte si guri
E udha e gjate e fares se molles..
Gjarperonte si Lum-Lumi

Te perditshmes se Prishtines
C’akorduar sinfonia e hapave
Kemisha e bardhe e nuneshave te dhimbjes
Me tempin e imazheve mbajne heshtje
E vallja e simboleve poetike e uli flamurin
Prej ikjes se Ali Podimes

Leje mora ne cerdhen e nje zogu
Rete e muzgut i ndrydha me krah shpendi
Syte i ngrita mbi kthjelltesine
Atje nje pellumb i bardhe
Kishte shkruar kuq e zi ne retine te qiellit
Ali Podrimja po vjen
Me zanat e bregut, deti i detit

Detroit, Gusht 2012 

 libri57@hotmail.com

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)