Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, ka treguar se si ka ndodhur ngjarja e mbrëmshme tragjike në Zhur të Prizrenit, ku humbi jetën një pjesëtar i Policisë së Kosovës dhe një tjetër mbeti i lënduar rëndë.

Policia tregon si ndodhi vrasja e policit në Zhur: I dyshuari kishte të kaluar kriminale


Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka dhënë detajet e kësaj ngjarje për EO, i cili tha se fillimisht policia është thirrur për të intervenuar në një rast dhunë në familje, por më pas kanë hasur edhe në substance narkotike dhe mjete shpërthyese.

“Po e shoh që po spekulohet, policia është njoftuar fillimisht për dhunë familjarë, pastaj familjarët kanë treguar se kryefamiljari përveç dhunës në familje posedon edhe substancë narkotike. Fatkeqësisht në njërën nga hapësirë e pabanuara në atë shtëpi policia ka has në mjet shpërthyes dhe ka shkaktuar vdekjen e një polici dhe dy të lënduarve dhe një fëmijë që është lënduar”, tha Qalaj.

Ai tutje ka njoftuar se personi i arrestuar, i cili ka shkaktuar këtë ngjarje tragjike është i njohur për policinë dhe se ai tashmë gjendet në paraburgim.


“Personi i dyshimtë ka qenë i njohur për policinë e Kosovës, ka qenë për veprën penale i arrestuar i paraburgosur”, tha ai.

Për policin tjetër që ka mbetur i lënduar me ç’rast po qëndron në mjekim intensiv në QKUK, Qalaj tha se momentalisht gjendja e tij është stabile, duke shpresuar që të mbijetojë dhe pastaj të trajtohen ato pjesë që ka nevojë.

“Momentalisht gjendja e tij është stabile, lëndimet e tij janë të rënda në pjesën e kokës dhe të qafës. Mirëpo sipas mjekut organet vitale janë të paprekura, momentalisht gjendja është stabile shpresojmë qe polici të mbijetoj dhe pastaj të trajtohen ato pjesë qe ka nevojë”, tha ai.
Qeveria merr vendim për kompensim financiar për familjarët e policëve të rënë në detyrë

Qeveria merr vendim për kompensim financiar për familjarët e policëve të rënë në detyrë

Policin e plagosur në ngjarjen e mbrëmshme tragjike, Artur Mrasorin, e ka vizituar në QKUK edhe kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, për të cilin tha se nëse ka nevojë do të trajtohen edhe jashtë vendit, bashkë me policët e tjerë të lënduar në aksionin antidrogë, në fshatin Zhur të Prizrenit, ku mbeti i vdekur një pjesëtar i Policisë.

Haradinaj në këtë vizitë ka folur edhe për dy ligjet për policët, për atë të sigurimeve shëndetësore dhe të pensionit të parakohshëm, për të cilët paralajmëroi se do të ndodhin shumë shpejt.

“Sigurimet shëndetësore, kërkesë e drejtë kjo e policisë. Dy ligjet ai për sigurimet dhe pensionimin e parakohshëm, por që jemi në pritje të formimit të qeverisë. Dy ligjet janë në proces, por që s’mund tani të dërgojmë në parlament ligje, por besoj që do të ndodhë. Gjatë këtyre viteve kemi qenë më afër policisë me buxhet, por që dy ligjet janë të domosdoshme”, tha tutje Haradinaj.

Kreu i qeverisë ka informuar se përveç pensionit, familjarëve të cilët kanë rënë në detyrë, do të iu ndahet një shumë që do ta marrin vazhdimisht.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)