Kryetari i zgjedhur i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca : Kosova së shpejti do të ketë edhe Qeverinë e re.

Në Kosovë posti i tij po e mban peng koalicioni, Konjufca nga Brukseli thotë se po bëhet qeveria e re


Kryetari i zgjedhur i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka Brukseli ka dhënë alaramin se shumë shpejt do të krijohen instutcionet e reja në vend, ani pse pikërisht posti i tij është duke e mbajtur peng arritjen e marrëveshjes mes Vetëvendosjes dhe LDK’së.

Konjufca i cili këto ditë po qëndron në Bruksel ka thënë para të pranishmëve nënvizoi suksesin e procesit të zgjedhjeve në Kosovë, dhe u shpreh se pas konstituimit të Kuvendit, Kosova së shpejti do të ketë edhe Qeverinë e re.

Gjithashtu ka folur edhe sfidat që e përcjellin Kosovën në rrugëtimin drejt integrimeve evropiane.

”Kosova është duke u ballafaquar me sfida të shumta në rrugëtimin e saj evropian. Pavarësisht nga arritja e Marrëveshjes për Stabilizim dhe Asociim ne nuk kemi shkuar drejt statusit të vendit kandidat. Kanë kaluar 96 muaj nga kur e kemi filluar dialogun për liberalizimin e vizave dhe sot ne mbesim vendi i vetëm që nuk është liruar nga regjimi i vizave në zonën e Schengen’it”, tha kryetari i Kuvendit.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)