Procesi i paqes nё Lindjen e Afёrme-Yitzhak Rabin

Itzhak Rabininjёri ndёr personalitetet mё tё rёndёsishme tё shetit të Izraelit, para se tё bёhej politikan, shёrbeu 27 vjet me radhё si ushtarNdryshimin vendimtar nga hero lufte nё figurё simbolike tё procesit tё paqes nё Lindjen e Afёrme e mori nё momentin kur u zgjodh pёr herё tё dytё kryeministёr i IzraelitSё bashku me ministrin e tij tё jashtёm Shimon Peresin luftoi pёr paqen, duke bashkёpunuar me shtetet dhe politikanёtkundёr tё cilёve kishte udhёhequr disa luftëraPёrshёndetja historike mes Jasir Arafatit para Shtёpisё sё Bardhё nё Uashington shёnoi fillimin e procesit tё paqes.Qё tё tre, Rabini, Peresi dhe Arafati, u shpёrblyen nё vitin 1994 me Çmimin Nobel pёr Paqe.

Jeta dhe vepraNjё tekst i zgjeruar pёrshkruan zhvillimin e Rabinit nga njё ushtar i ri nё një burrë shtetitё cilit Çmimi Nobel mund t'i ketё dhёnё impulse tё reja.
Citate dhe fjalimeKemi zgjedhur tri fjalime tё rёndёsishme tё RabinitFjalimin e tij tё funditatё tё Çmimit Nobel mё 1994dhe fjalimin me rastin e nёnshkrimit tё marrёveshjes sё parё mes Izraelit dhe palestinezёve mё 1993.
SfondSfondi i jetёs dhe veprёs sё Rabinit është historia e Izraelit dhe Konflikti nё Lindjen e Mesme.
MaterialeI njohur u bё fjalimi i pёrmotshёm i mbesёs sё Rabinit, të cilin mund ta gjeni  gjithashtu nё kёtё pjesё.
LinklistaPёr ta lehtёsuar kërkimin tuaj, nё kёtё faqe pёrshkruhen burime tё zgjedhura informative nё internet mbiRabinin.
Citat
"We should not let the land flowing with milk and honey, become the land flowing with blood and tears."
[Yitzhak Rabin]

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)