SHOQATA ATDHETARE “GRYKA E LUMES” KERKON TE NDERPRITEN AKUZAT FARSE KUNDER ÇLIRIMTAREVE


*Kjo Shoqatë perkrah fuqishem protesten e organizuar nga Organizata e dalura te Luftes, kunder akuzave te pabaza te EULEX-it, kunder ish komandanteve te Ushtrisë Çlirimtare te Kosoves
Nga RESHAT BADALLAJ, HanoverShoqata Atdhetare “GRYKA E LUMËS” me seli ne Hanover te Gjermanise, kerkon nderprerjen e marrjeve ne pyetje nga ana e EULEXIT, farse kunder; ambasadorit te Republikes se Kosoves ne Tirane, z.Sulejman Selimit, Sami Lushtakut,kryetarit te Skenderajt,Sahit Jasharit,Zeqir dhe Jahir Demakut.


 Shoqata konsideron EULEX-i ashiqare po vepron sipas skenarit te Beogradit. Çlirimtaret e Kosoves jane plotesishte te pafajshem, sepse ata luftuan kunder barbarise serbiane, qe Kosoves dhe popullates se pafajshme i´u turren si llave ujqish.


 Luftuan per te mbrotur konakun,nderin e motrave dhe vashave shqiptare,nga bishat e pashfrenuara te Shumadise te gjakut te Karpateve.


Dihet boterisht se qent e zhupaneve dhunuan dhe prene si dejsht vajzat virgjine, grate shtatezena, qe vune baste cetniket duke thene se cka mbane kjo graua ne barke. Nje cetnik thoshte djal e tjetri vajze dhe e ndane barkun ne dysh,qe nuk njihet ne boten e civilizuar.

Prene ME SAKICE KOKA NENASH DUKE THITHUR FOSHNJA NE GJI,vodhen,dogjen njerze e kafshe,varen ne litar njerze te pafajshem,neper burgje shqiptaret i mbeshteten per muri dhe me bajoneta i theren me hanxhar prapa kurrizit pa gjyqe…

Pra, Salustro, argati i EULEX-it, ka me cka te merret. Ne fund te fundit, Ç´kerkonin kriminelet e Sheshelit e Arkanit ne Kosove?

Keta kriminel dhe qent e tyre kater-pese lufta zhvilluan ne ish Jugosllavi, te njejtat krime u bene dhe per kete u denuan nga bota e civilizuar dhe NATO, por me ne fund e paguan MIRE NE KOSOVË. NE KOSOVË VOJVODEVE U ZURI SHARRA NE GOZHDË.

Konsiderojm se ne banken e zeze duhet te ulen kriminelet e jo viktima, te ulen gjakataret e jo ata qe mbrojten konakun dhe nderin e kombit shqiptare qe neperkembej nga hijenat e Shumadise. Te dy gjykatat te vepronin sipas drejtesise sot ÇLIRIMTARET DO TE ISHIN TE LIRE,POR FATKEQESISHT TE DY GJYKATAT JANE TE NDERSYERA NGA QARQET HEGJEMONISTE SERBIANE.

Shoqata Atdhetare “GRYKA E LUMES” me seli ne Hanover, kerkon nderprerjen e menjehershme te shqiptareve te pafajshem dhe te mos veprojne sipas skenareve te Serbise, se perndryshe behen gaz i botes.

 Poashtu, kerkohet nga kjo shoqate te nderpriten BISEDIMET KOSOVË-SERBI, qe nuk do te japin asnje rezultat.

Te vetdijshem se keta bisedime jane sipas asaj:”Ulu se nuk ke qare”,sepse te dy palet i kane kapur per veshi. Nderkaq, ne gjuhen e popullit thuhet:PER ÇKA TE BISEDOHET ME GJAKATARET E BALLKANIT…?

Shoqata Atdhetare "GRYKA E LUMËS" me seli ne Hanover, perkrah fuqishem, protesten e organizuar nga Organizatat te dalura nga Lufta. e parapare per te henen kunder EULEXIT, si reagim, si reagim kunder akuzave per krime te luftes dhe arrastimeve kunder ish komandanteve te Ushtrisë Çlirimtare te Kosoves, kur dihet boterisht se UÇK-ja ka zhvilluar lufte te paster si loti kunder bandave çetniko-serbiane, qe bene krime te papara. Salustro i ndersyer nga Serbianet te merret me kriminelet serbë te shume lufterave qe shetisin para hundes se tyre.

Reagimi i Shoqates Atdhetare “GRYKA E LUMES” me seli ne Hanover, eshte nenshkruar nga

RESHAT S.BADALLI, kryetar

Hanover, 25.05.2013

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)